Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Jima Woodringa Mrakobití

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

3. 10. 2018

Trystero svým katalogem záměrně směřuje do bažin alternativního komiksu. Když avizovalo crowdfundingovou kampaň na Mrakobití, tvrdilo, že se chystá vydat komiks od někoho, kdo určitě není normální. Když něco takového tvrdí alternativní nakladatelství, můžete si být jisti, že nejde o planá slova.

Prasanovi se nedaří. Jeho žravost a chamtivost jej vrhají od neštěstí ke smůle, od tragédie ke katastrofě, od muk k utrpení. Jak ale soucítit s takovým mrzkým tvorem ovládaným pouze sebestředným chtíčem? Vše se mění v momentě, kdy se z Rozmara stává něco jako božstvo zla a Prasan procitá k solidaritě a radosti. Pouť za spásou začíná.

Jim Woodring
Umělci často tvrdí, že se svou prací pouze snaží zprostředkovat svět tak, jak jej vidí oni. To byste ale možná nevěřili Jimu Woodringovi, jehož komiksy plní surreálně pokřivené světy a ještě pokřivenější postavy. Ve chvíli, kdy se dočtete, že v mládí trpěl halucinacemi a v dospělosti si k nim dopomáhal jinými způsoby, už nechápete, odkud se ta nevěřícnost brala.

Když se komiksový autor nemusí uchylovat ke slovům a vystačí si pouze s obrázky, o čem to svědčí? O autorově nedostatku důvtipu? Ale nebuďte malomyslní! Znamená to, že si autor natolik osvojil pravidla a zákruty komiksového média, že se beze slov obejde.

Jim Woodring v Mrakobití ukazuje, že přesně toho dosáhl. Ovládá tempo a rychlost vyprávění jen za pomoci juxtapozice, zrychluje a zpomaluje dynamiku vyprávění a ani jednou neklesá k tomu, že by se čtenář v příběhu ztratil. Což znamená, že vše bez sebemenšího zaškobrtnutí šlape, nikoli že vše zcela chápete.

Jim Woodring totiž na logiku vyprávění, respektování reálného narativu a podobné přežitky s chutí šlape, a namísto nich se rochní v halucinačních asociacích a snovém vývoji děje. Čtenáři bere jistotu, že vše poplyne tak, jak očekává a nechává jej na stejných vážkách i ohledně toho, jak příběh plynul na stránkách předešlých.

Činí tak ovšem s takovou grácií, že se čtenář v ničem neztrácí. Zkrátka přijímá, že se může stát cokoli, že byliny nejsou tím, čím se zdají být, a že se nejspíše nedočká veškerých (zda vůbec nějakých) vysvětlení.

Takovému přijetí napomáhá též zřetelná a jasná vedoucí linka o Prasanovi a Rozmarovi. Možná se dá pochybovat, zda jde o popis cesty za osvícením, o podobenství zla v lidech, fanatičnosti, o teorii zla jako nemoci nebo o souboj o záchranu světa, ale ta linka tu je, a to ona vede čtenáře skrze ona fantastická zákoutí Woodringovy představivosti.

Ve většině halucinačních příběhů si nejste jisti tím, co se děje. V Mrakobití se ona nejistota týká jen významu. Poznámka: Nejpravděpodobnější a nijak nepříjemná varianta mluví za to, že to žádný význam nemá; že opravdu jen sledujeme zákruty vyprávění. A odpovím jako pětileté robě: No a?

Groteska, mystika, černý humor, surreálno, alegorie i védántská filozofie

Na přijatelnosti díla tak obskurního, že bylo vytvořeno nejspíše pouze pro onu obskurnost, přidává Woodringova inkoustová kresba připomínající dřevoryty. Přehledná a přesto skýtající mnohá místa pro bizarní stvoření a výjevy, pro symboly a pro mysticismus. Podmanivá, ale rovnou linku aby člověk v tom pokřiveném světě aby pohledal. Od prvního otevření knihy mě přepadla neodolatelná touha vlastnit hrací karty s Woodringovým vizuálem (ještě lépe karty tarotové).

Trystero vybavilo Mrakobití vkusným provedením. Barva papíru pod černobílou kresbou, uhrančivé zelené desky pod přebalem a samotný přebal kontrastující svou upovídaností s němým vnitřkem knihy. A ačkoli se to zdá podivné zmiňovat někoho, kdo překládal jen přebal knihy, ale musím uznat, že i zde je zcela zřetelný génius jednoho z nejlepších překladatelů současnosti, Martina Svobody (to podezření po pár řádcích nebylo liché).

Mrakobití. Už ten název vás nenechá klidnými. Jakmile komiks ale otevřete, stanete se součástí alchymistického pokusu. Mystický zážitek, který vás oderve od zažitých premis a struktur, a přesto vás nezmačká a nesežvýká, ale jen popostrčí dále. Trystero si stále drží standard. A to ani nemusí sahat po jménech, která u nás už mají nějakou tradici.

Originální název: Weathercraft
Český název: Mrakobití
Autor: Jim Woodring
Počet stran: 104
Překlad: Martin Svoboda
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Trystero, Praha 2018
Doporučená cena: 399 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE komiksu Jima Woodringa Mrakobití

Hide picture