Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE komiksu Riada Sattoufa Jednou budeš Arab 2

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

30. 12. 2017

První díl komiksové autobiografie francouzsko-syrského karikaturisty Riada Sattoufa se setkal s až nečekanou oblíbeností a byl přeložen do mnoha jazyků včetně češtiny. A netrvalo to ani rok, než se k nám dostal i díl druhý, který se tentokrát odehrává téměř celý v Sýrii a pojednává o letech 1984 – 1985.

Neustálé stěhování se mezi Francií, Libyí a Sýrií z první knihy je tentam. Rijád jde do školy, je to už přece skoro dospělý muž. Do školy, o které by si i Igor Hnízdo pomyslil, že používá středověké způsoby. Do školy, do níž se nevyplácí chodit bez patriotistických čepiček. Do školy v maličké syrské vesničce.

Riad Sattouf
Riad Sattouf (1978) je francouzský karikaturista a komiksový autor. Prorazil roku 2003 v nakladatelství Joanna Sfara komiksem Manuel du puceau. Už ten obsahoval zesměšňované autobiografické prvky, které pak naplno rozvinul v sérii Jednou budeš Arab. Vedle toho natočil film Hezounci a od roku 2004 do roku 2014 ilustroval Charlie Hebdo.

Vydávat komiks s tematikou vyrůstání v arabském světě se zdá v poslední době jako ošemetná věc. Na jednu stranu to smrdí obviněním z vezení se na vlně, která zrovna frčí, na druhou riskujete, že se jej chytnou pomatenci a vyloží si ho zcela špatným způsobem. Když ale Sattoufův komiks otevřete a máte více než osmdesát osm mozkových buněk, dojde vám, že se o nic takového autor nesnaží.

Když uvážíme, že popisuje své dětství a své rodinné vztahy, přistupuje k látce až nebývale objektivně. Vyhýbá se hořkosti, když popisuje útrpné zážitky, stejně jako se vyhýbá pýše a obdivu, když popisuje úspěchy. A ze všeho nejobdivuhodnější je Sattoufova odmítavost autocenzury popisu rodinných členů.

RECENZE komiksu Riada Sattoufa Jednou budes Arab #2To by možná znělo jako odcizený, chladný příběh. Ano, možná znělo, kdyby nebylo Sattoufova humoru. Komiks prošpikoval skrz naskrz lehkostí a ironickým humorem, v němž se nezdráhá shodit sebe nebo kohokoli jiného.

Připomíná tak vyprávění starého přítele, který vzpomíná na své mládí, a po létech se ze všech popisů starých nepravostí stávají jen ironické anekdoty.

Mladíkovo kouzelné vyprávění zastřené abažúrem dětské naivity je přesto ještě více vypovídající, než kdybychom retrospektivně sledovali afektovanou lamentaci dospěláka. Čtenář má možnost udělat si obrázek sám a nenutí ho generalizovat, že když se špatné věci dějí zde, dějí se všude.

Když je i násilí na dětech roztomilé

Tomu Sattouf napomáhá také milou kresbou plnou oblých linek, nadsázky a zkratky. A tak, ačkoli vše působí realisticky a na první pohled čistě a jasně, postavy ve chvílích školního násilí poulí oči až k prasknutí, odfukují obláčky vysílení nebo mají čela velká téměř jako celé své tělo. Přidejte si stylové barvičky a máte tu obrázky hodící se do dětských slabikářů stejně jako do kurzů kresby na univerzitách.

Roky zkušeností ze Sattoufa vytvořily umělce, který nakreslí dětinské hranaté autíčko se stejnou lehkostí jako památky v Palmýře.

Jednou budeš Arab působí v dnešní vyhrocené době jako báječná oddychovka, při níž se člověk zábavným způsobem i něco dozví z exotických krajin a jejich zvyklostí či nezvyklostí. A ve Francii již vyšel třetí svazek, nezbývá tedy než doufat, že Sattoufovi jeho lehká ruka vydržela a že Baobabu vydrží zkušená ruka při výběru titulů na příští rok.

Originální název: L‘Arabe du futur #2
Český název: Jednou budeš Arab #2
Scénář a kresba: Riad Sattouf
Překlad:
Jan Machonin
Počet stran: 160
Vazba: Brožovaný
Vydal: Baobab, Praha 2017
Doporučená cena: 350 Kč

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

RECENZE komiksu Riada Sattoufa Jednou budeš Arab 2

Hide picture