RECENZE komiksu Ricarda Linierse: Napsala a namalovala Jindřiška
Ondřej Pešek
27. 11. 2017
Jsou komiksy, které jsou velké rozsahem. Jsou komiksy, které jsou velké formátem. A hlavně jsou komiksy, které jsou velké sdělením. Ale ani do jedné z těchto škatulek komiks Napsala a namalovala Jindřiška nepatří. Jsou totiž také komiksy malé, maličké, které ale čtenáře neuvěřitelně příjemně potěší.
Jindřiška, jedna z nejoblíbenějších postav Liniersovy stripové série Macanudo, dostala pastelky. Kdo ji zná, ví, že jde o knihomilku s bujnou fantazií, takže když začne tvořit vlastní příběh, ničemu se už nediví. Anebo nakonec přeci jen?
Ricardo Liniers
Jeden z nejslavnějších argentinských komiksových tvůrců se narodil roku 1973. Ve svých pracích čerpá z osobního života a vlastních postřehů. Tři roky tvořil stripy Bonjour, ale věhlas získal s denním publikováním Macanuda. Dokonce při příležitosti vydání prvního dílu v češtině navštívil Česko.
Ano, Napsala a namalovala Jindřiška není komiks velký rozsahem, stejně jako neoplývá příběhovou opulencí. Přesto se nedá říct, že by knize chyběly nápady či snad fantazie. Tím naopak jen přetéká.
V komiksu Wilson tvrdí Daniel Clowes zhruba toto: Pamatujete si, když jsme byli děti? Před námi byl celý život, plný očekávání. Každý den byl dobrodružství. Clowesovým fanouškům již musí být jasné, že Wilson dětství opustil značně rozčarován. Liniersovým fanouškům musí být jasné, že jejich oblíbený argentinský autor dětství nikdy pořádně neopustil.
Právě tento Liniersův aspekt tolika čtenářům imponuje a právě tento aspekt se ze všeho nejvíce podepsal pod Napsala a namalovala Jindřiška.
Ač není příběh nikterak obohacující, přece se člověk rád sveze na té nevyzpytatelné skluzavce dětské fantazie, která sice může skončit v hromádce písku, ale taky ve smyšleném kouzelném království, kde je možné naprosto cokoli. Rád si sedne vedle malé Jindřišky a přes rameno jí kouká na rostoucí pastelkový syndikát nápadů.
Erupce kouzelně dětsky naivního vyprávění se navíc mísí se střípky záběrů na samotnou Jindřišku, kterak reaguje na svou vlastní práci. Nepřijdeme tak tedy ani o její vtipné komentování, jež jsme si tak oblíbili již v Macanudu, a které se tak náramně doplňuje s jejím praštěným, ale poutavým a hravým příběhem.
Krabička pastelek, nejkratší cesta k duze
Hravost se odráží, jak už bylo zvykem i v Macanudu, též na výtvarné stránce. Povědomý styl zabírající Jindřišku střídají energicky dravé dětské pastelky s rozevlátými, zubatými příšerkami a rytými tahy. Když knihu viděla zběžně má přítelkyně, ptala se, zda jde o něco z ústavu pro duševně choré. Po přečtení bude muset svůj názor změnit na něco z ústavu pro duševně nadané, protože taková přizpůsobivost a tak široká varieta výtvarného záběru se jen tak nevidí.
Napsala a namalovala Jindřiška rozhodně nepředstavuje přelomový komiks. Rozhodně nepředstavuje komiks, který by vás donutil zamyslet se nad sebou samými, nad svým vnímáním okolí nebo nad možnostmi komiksu jako uměleckého média. Přesto však zvládne něco, co vám tohle všechno vynahradí: Na chvíli vás přenese zpátky do toho momentu, kdy pastelové barvy otvíraly dveře do nového světa a kde za každým rohem číhalo nové dobrodružství.
Originální název: Escrito y Dibujado por Enriqueta
Český název: Napsala a namalovala Jindřiška
Scénář a kresba: Ricardo Liniers
Překlad: Markéta Pilátová
Počet stran: 72
Vazba: Paperback
Vydal: Meander, Praha 2017
Doporučená cena: 148 Kč