Loni se Egmont jal úctyhodného úkolu – zaplnit mezery v česky vydávaném Thorgalovi. Srdce fanouškovo plesalo nad možností dočíst konečně ten pravý vrchol série, jihoamerickou ságu. A netrvalo to ani rok a můžeme novým albem, Strážkyní klíčů, navázat tam, kde jsme kdysi opravdu skončili.
Thorgal a jeho rodinka by rádi měli klid. Po ničem jiném vlastně ani netouží. Jenže když jste si v minulosti znesvářili jak zapšklé Vikingy, tak leckoho z řad bohů a polobohů, asi budete takový mír hledat jen těžko. A rozhodnou-li se do svárů zapojit též strážkyni průchodů mezi světy a pás dodávající nezranitelnost, můžete rodinnou pohodičku spatřit, jak mizí za humny s buchtami přes rameno.
Jean van Hamme
Belgičan Jean van Hamme si vydobyl post evropské komiksové ikony scénářem věhlasné série Thorgal. Psal ho celých dvacet devět let, než jej postoupil do rukou Senteho. Mimo tuto fantasy ságu napsal například špionážní XIII (která byla i zfilmována) a akční Largo Winch (též zfilmováno). Byl oceněn mnoha cenami.
Již v úvodu se neušlo zmínce o tom, že tetralogie Zeě Qaa-Tanatlokovy oči-Město ztraceného boha-Mezi zemí a světlem tvoří jakýsi pomyslný vrchol série. Jen máloco dosahuje tak vysokých kvalit a právě touto částí se Thorgal nesmazatelně zapsal do tváře evropského komiksu. Výjimkou může být například časohrátka Vládce hor. A Strážkyně klíčů?
Ta bohužel ve srovnání s těmito alby pokulhává. Na Thorgalův standard je její příběh i přes jeho poutavost nepřiměřeně jednoduchý a přímočarý. Zvratu, jenž by celý dosavadní smysl obrátil, byste na stránkách Strážkyně klíčů hledali jen těžko; namísto toho jen sledujete poněkud zbrkle a uspěchaně rozvíjenou vyprávěnku, která hlavního hrdinu vede po předem vyšlapané cestičce.
Scénář nepodpoří ani naivita, možná až hloupoučkost příběhu, kde na vás může vypadnout prost další postava, abychom se pohnuli dál. Nač něco důmyslnějšího. Čekáte napětí? Nechte si zajít chuť. Dojmu, že jde o scénář na deset stran roztažený na čtyřicet osm, se nezbavíte.
Naopak fanoušky velice potěší provázanost se staršími Thorgalovými alby, především s Dítětem z hvězd. Vracejí se staří známí a není ani zdaleka jisté, zda je vidíme naposledy. Spíše ne.
Též události, jež se během alba odehrají, zavánějí příslibem změny v sérii. Ať už nás čeká cokoli, rozhodně to nevypadá tak, že by autoři chtěli přešlapovat na místě a cachtat se v prozkoumaném brouzdališti.
Ten podivný osud, který je Thorgalovi určen
Kupujeme-li Thorgala tak, jak vychází, Strážkyni klíčů (pořadové číslo 17) předcházelo Mezi zemí a světlem (pořadové číslo 13). Zkuste je otevřít a porovnat. Rosiński udělal opět další krok vpřed, především v oblasti barev.
Rosińskému se daří balancovat na hraně lehké fantasy linky a roztřepené, hrubé kresby reflektující tuhé časy severských dobyvatelů. Na jeho obrázky je radost pohledět. Na jeho práci s juxtapozicí pak dvakrát tolik, jak čtenáře přesvědčí umným rozložením panelů a časováním hned na první stránce.
Po nedávno vydaných dílech se zdá Strážkyně klíčů podstatně slabší. Přesto, dovedete si představit něco lepšího na táhlý mrazivý březnový večer než nenáročné fantasy, kterým můžete zabít hodinku s nohama nahoře a hlavou v oblacích?
Originální název: Thorgal #17: La Gardienne des Clés
Český název: Thorgal #17: Strážkyně klíčů
Scénář: Jean van Hamme
Kresba: Grzegorz Rosiński
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 48
Vazba: Brožovaný
Vydal: Egmont, Praha 2018
Doporučená cena: 179 Kč