Ivan Martin Jirous řečený Magor po sobě zanechal spoustu veršů. Hromady špatných, ale také některé velice dobré. Vedle toho po sobě zanechal mnohé legendy, které o jeho chování dodnes kolují. Čuňas se pokouší ty nejzajímavější převyprávět v novém komiksu.
Pulchra patří mezi českými vydavateli k tomu nejzajímavějšímu. Ladislav Klíma, Eugen Brikcius, Skalák, Pavel Zajíček, a taky legendární Jack Black (nebýt jeho, možná není takový Burroughs, jakého známe). Ale jak mezi takovými skvosty dopadne jejich novinka, komiks Legendy o Magorovi?
František Čuňas Stárek
Postava z alternativní scény sedmdesátých a osmdesátých let, kdy vydával samizdatový časopis Vokno. Časem se stal jednou z vůdčích osobností máničkovské kultury. Na jeho seznamu najdeme například publikace Baráky a Tváře undergroundu. Mimo moderování větších akcí pracuje v trafice pro disidenty ÚSTR.
Byť Čuňas není komiksem nedotčený (zabýval se jím komiks Mánička ze severu ze sborníku Ještě jsme ve válce), rozhodně se neukázal jako dobrý komiksový vypravěč, nedej bože jako scenárista. Komiks v jeho podání nepůsobí jako promyšlená forma, ale prostě jako… hm… první forma, po které necílevědomě sáhl.
Že si spousta mániček ráda vymýšlela a vymýšlí, na to si už lidé zvykli, nemá cenu se zabývat pravdivostí legend (byť třeba i opravdových). Horší je, že působí strašně suše. Člověk by čekal humor, nejspíš tam i měl být, ale nějak vyšuměl, ztratil se, zkrátka chybí.
Co se týče námětu, dobrá, Magor je mezi starými máničkami považován za největší z model, nemá cenu proti tomu nějak protestovat. Mnohdy se na něj a na jeho nesympatickou osobu (jakkoli nadanou, co se básní týče) koukají naprosto nekriticky. To ale není případ nezaujatého čtenáře.
Jak dlouho tohle ještě snesu
A protože příběhy vypráví autor neumně, až amatérsky, bez jakéhokoli citu k danému médiu, ale především s ubíjející nudou, člověk by ztrátu kritičnosti potřeboval, aby tenhle kousek aspoň trochu zkousnul.
Komiks se vyznačuje snad všemi neduhy a zaujatými předsudky, které lze na dané generaci nalézt: Neexistují dobří policajti, fízl = totální guma, vidláci = totální gumy, vlasatci jsou největší chudáčci na světě, největší zlo jsou i dneska bolševici, takže je prostě nenáviďte, každej idiot je bolševik, kurva na každý pátý stránce. Jediná věc, pro kterou stojí za to žít, je pivo, jo, jasný, a ti, co chlastaj, to jsou přece největší frajeři, a ten, kdo chlastá furt a tak, no to je největší bůh. Řekněte Bůh! Zvolejte Boží bomba!!!
Primitivismus až hanba. No, Čuňas by měl asi zůstat spíš u publikování odbornějších věcí. Tohle byl obrovský přešlap a pekelná šleha nudy. Od námětu přes způsob vyprávění.
Co se týče kresby, Marian Cingroš následuje svého spolupracovníka Čuňase. Působí spíš jako ilustrátor vtipů do novin než jako komiksový kreslíř. Komiks jako formu podává nepřehledně, nezkušeně.
Co se týče postav, nastává další problém. Proč se během jediné stránky několikrát mění jejich vizáž, proč není kreslíř schopen udržet pojetí postavy… No, aspoň jede scénář i kresba na stejné vlně.
Každý tvoří jak umí
Pulchra je na českém trhu velice význačné a významné nakladatelství. Ale bohužel se právě ukázalo, že i takové nakladatelství může pochybit, a to velmi fatálním způsobem. No, snad na komiksy nezanevře a i v tomto odvětví někdy vypustí bombu srovnatelnou s její literární produkcí.
A že na všem se najde něco dobrého? No dobře, musíme vydavateli pochválit alespoň zpracování. Flekaté kartonové desky, v nichž je komiks svázán, jsou na celém komiksu tím nejlepším a jediným opravdu pěkným.
Název: Legendy o Magorovi I.
Scénář: František Čuňas Stárek
Kresba: Marian Cingroš
Vazba: Paperback
Počet stran: 116
Vydal: Pulchra, Praha 2015
Doporučená cena: 269 Kč