I když vychází už šesté album dobrodružství potřeštěného (a možná i trochu sadistického) vynálezce Leonarda, autorům stále nedochází elán a pořád se snaží zkoušet něco nového. Jak to dopadne, když se v albu místo několikastránkových taškařic objeví jeden dlouhý souvislý příběh?
Leonardův mozek kdysi explodoval a všechny nápady, všechny vynálezy se vyhrnuly ven a za každou cenu musely být vynalezeny. Ať už byly jakékoli, ať už pro nebohého učedníka znamenaly jakékoli nepříjemnosti. Tentokrát se však neustálý proud zpomalil a ucpal jediným obřím vnuknutím: Země je kulatá. A dá se to dokázat jediným způsobem, cestou kolem světa.
Bob de Groot
Rodák z Belgie (1941). Jeho práce mohli čeští čtenáři znát z magazínu Hop. Poté, po dvacetileté pauze, až díky Leonardaovi. Na většině svých humorných komiksů pracoval s kreslířem známým pod pseudonymem Turk. Jeho práce vycházely i v prestižním časopisu Pif.
Srandista a komediant se v osobě Boba de Groota nezapře. Děj stačí velice jednoduchý, jen pouhý nástin jako prostor k zábavě. Proto se také spousta čtenářů obávala, jak to dopadne, když stvoří celoalbový příběh. A dopadlo to na výbornou.
Bob de Groot zde překonal sám sebe. Není divu, že tenhle díl Leonarda v originále pořádně proslavil. Pojítko dlouhé cesty skýtá nové území, na které může scénárista nanášet své ztřeštěné nápady.
Nové možnosti představuje i v používání reálií. Kde dříve bylo parodování přístrojů a jejich vynalézání, zde dochází k vtipnému pojetí kultury zemí, stejně jako časové výstřelky (cesta přes Ameriku a setkání s Kolumbem, benzinové pumpy v oblasti blízkého východu). Občas není zesměšnění země nijak lichotivé, například Irák to pěkně schytal, ale vždy zaručeně vtipné, okouzlující a nadsazené.
Nových prostranství využívá i velice důležitý part téhle série, minigagy a malé odkazy v pozadí. Také vždy pobaví a udělají čtenáři radost. Ať už se jedná o loď řízenou Pepkem Námořníkem (u Ů) nebo pokus Číňanů jíst ve francouzské restauraci (v Číně) příborem. A nebo o starou známou komediantskou dvojici, tygrovanou kočku-myš.
Samozřejmě má na těchto skrytých šoufkách také obrovský podíl kreslíř Turk. Ten kromě podobných vtípků zaujme neuvěřitelně vstřícnou čistou linkou a přehledným karikaturistickým ztvárněním, které jen podtrhují přívětivé barvy.
Užívejte si, jste přece Na cestě
Obrovský kus práce odvedl i překladatel Richard Podaný. Nejednou už předvedl svůj um, tentokrát se ale ukázal v tom nejlepším světle. V komiksu se vyskytuje spousta slovních hříček a vtipných obratů a pan Podaný mezi nimi neméně obratně tančí. Jmenujme například čínskou restauraci Po-Hl Raj-Ch‘, ale dalšími skvostnými jazykovými poťouchlostmi komiks jen kypí.
Šestý díl Leonarda představuje prozatímní vrchol série. Navíc vedle dětských čtenářů, kteří by komiks měli přijmout velice vřele, osloví i dospělé. A šestý díl zatím nejvíce, budou si libovat při poznávání odkazů na dané kultury a nejedné hlášce. Jen tak dál, Leonardo, a dotáhneš to na stovku.
Název originálu: Léonard #6: Génie en balade
Český název: Leonardo #6: Génius na cestách
Scénář: Bob De Groot
Kresba: Turk
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Turk
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2013
Doporučená cena: 149 Kč
Hodnocení: **** (80 %)