Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Malý bratr. Sci-fi příběh o svobodě, který nadchne i nescifisty

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

6. 11. 2011

OBR: Cory Doctorow - Malý bratrSvoboda je v civilizované společnosti nezpochybnitelnou hodnotou.  Je vlastnictvím lidu. Navíc Spojené státy platí za zemi neomezených možností. Jenže co když přijde událost, která stát donutí lidské svobody podstatně omezit? Jaké možnosti má jedinec pak?

FOTO: Golden Gate Bridge

Příběh Malého bratra je zasazen do San Franciska, Zdroj: youtube.com

Kanadský spisovatel Cory Doctorow patří v současnosti mezi nejvýraznější autory své generace a v zámoří jej dobře znají také coby významného aktivistu. V češtině doposud vycházela pouze jeho povídková tvorba, která byla přijímána značně rozdílně – od reakcí vyloženě nadšených až po otevřená zklamání. Nyní se Kanaďan poprvé představuje i na poli románové tvorby.

Postkatastrofický příběh

V prosluněném San Francisku někdo vyhodí do povětří most a stanici podzemky, čímž způsobí smrt stovky lidí. Počítačový génius Marcus se spolu se svými přáteli v danou chvíli nacházejí nedaleko incidentu, a tak jej nemilosrdně sebere ozbrojený útvar federální Vnitřní bezpečnosti a podrobí jej neúměrně tvrdému výslechu.

Čtěte také: Antiutopický román George Orwella 1984. Proč 2+2=5?

Přestože je Marcus nakonec propuštěn, svět kolem něj se nadobro změnil. Nezbyla z něj vyprahlá poušť jako v jiných postkatastrofických příbězích, jenže se teď hemží kamerami a detektory, Vnitřní bezpečnost provádí namátkové kontroly a hlídá podezřelé osoby na každém kroku.

Lidskou svobodu a právo na soukromí vyhnala Vnitřní bezpečnost ze San Franciska s biči v rukou. Nový systém boje proti terorismu terorizuje ty, které má chránit. Marcusovi je sice teprve sedmnáct, ale rozhodně si nechce nechat svobodu vzít. Hnán touhou po pomstě za předchozí neoprávněné věznění rozjíždí tajnou síť podobně smýšlejících mladých lidí, kteří nehodlají darovat San Francisco velitelům Vnitřní bezpečnosti. Tehdy ještě Marcus netuší, že se v průběhu zdánlivě nesmyslného boje pomočí, skoro nechá ušlapat, a dokonce i zamiluje.

Znepokojivé téma v rukou teenagerů

Cory Doctorow se v Malém bratrovi pouští do pozoruhodného tvůrčího experimentu. V kulisách tradičního románu pro mládež totiž rozehrává orwellovsky závažný příběh o lidské svobodě, úloze státu a síle médií. Kombinuje tak dva tematicky nesnadno spojitelné prvky – bezpečnost jedince vykoupenou nesvobodou a pubertální zážitky jako první láska či sex.

OBR: Cory Doctorow - Malý bratr

Přestože se mu daří obě součástky smontovat úspěšně do výkonného literárního počítače, výsledek zejména zpočátku vyžaduje větší toleranci ze strany uživatele, neboť zajímá-li jej téma nesvobody, musí se prokousat i rozsáhlým budováním emoční roviny příběhu, zatímco uživatele toužícího po napínavém příběhu zase mohou překvapit techničtější pasáže nebo exkursy do sanfranciské historie.

Jednoduše řečeno Doctorow vytváří vysoce funkční young adult příběh, který však apeluje na nejvyšší etické hodnoty každého čtenáře, a dokonce si je dovoluje zpochybňovat.

Kontrast identit

Přestože je celý příběh zaznamenán v první osobě z pohledu Marcuse, autor nevnucuje čtenáři striktně jediný pohled na celou situaci. Vnitřní bezpečnost sice omezováním a sledováním společnosti volí špatné prostředky, některé její obavy však pramení ze zcela logických důvodů. Nejsou snad mladí lidé opravdu snadněji ovlivnitelní? A pokud ano, zatvrzelost starších postav v příběhu taktéž není řešením.  Nejžádanější komoditou by měla být názorová pružnost.

Přínos vlastního názoru čtenáře je tak pro četbu Malého bratra jedním z ústředních faktorů, neboť on sám si má možnost posoudit, do jaké míry už se hnutí kolem tzv. Xnetu, které Marcus založil, radikalizuje a zda jsou všechny důvody k sabotážním akcím opravdu oprávněné a adekvátní.

Sám Marcus přitom prochází podobnou sebereflexí. Uvědomuje si velmi dobře, že neexistuje jediná správná odpověď. Chce zachovat lidskou svobodu, ale vnímá i rizika a neřítí se bezhlavě do náruče nepřítele. Pomáhá mu v tom i pomyslná hra s maskami, které si jakoby nasazuje v různých prostředích.

Mezi svými kamarády je Marcusem, pro uživatele Xnetu legendárním otcem zakladatelem M1ck3ym, před rodiči a ve škole vzdorovitým mladíkem. Marcus před zraky čtenáře svádí boj o svou vlastní identitu, neboť ani on sám si dost dobře není jistý, která z podob je jeho skutečnému já nejbližší. Ve srovnání s ním zároveň zamrzí, že zbývající postavy příběhu zůstávají pouhými šablonami, soubory, které autor dále nerozpracovává, pouze je přesunuje po pracovní ploše podle aktuální potřeby.

Román pro širokou veřejnost

Malý bratr je svižný literární příspěvek k diskusi o moderní společnosti. S pomocí sci-fi příběhu otevírá řadu mnohem obecnějších témat, které zaujmou i běžného nečtenáře vědecko-fantastické literatury. Doctorow nutí čtenáře prostřednictvím literatury přemýšlet o vnějších hodnotách lidského společenství, čímž se myšlenkově vrací do dob Orwella a ještě dále, kdy literatura nesplňovala pouze funkci zábavní atrakce.

Přestože se nejedná o literární událost roku z hlediska příběhu nebo stylistického umu autora, vzkaz, který svou knihou Doctorow vyslal, by se jednoznačně šířit měl. Když jej navíc autor zabalil do slušivého románového přebalu a opatřil líbivým dobrodružstvím jednoho odvážného mladíka, není důvod se s ním k Xnetu nepřipojit.

Název originálu: Little Brother
Český název: Malý bratr
Autor: Cory Doctorow
Překlad: Aleš Heinz
Obálka: Yuko Shimizu
Počet stran: 360
Vazba: brožovaná
Rozměry: 125 x 200 mm
Vydal: Triton, Praha 2011
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Malý bratr. Sci-fi příběh o svobodě, který nadchne i nescifisty

Hide picture