Snad každý dostane občas chuť někoho decentně sprovodit ze světa. Hlavní hrdina mangy Death Note Light se však nad tímto etickým problémem příliš nezamýšlí a rovnou koná. Série od Cugumiho Óby boří všechny zvyklosti mangy pro mladé a přichází s revolučním detektivním laděním.
Kdo někdy četl alespoň jednu japonskou mangu, jistě v ní našel bojové umění, svůdné krásky a nespočet akčních scén. První díl série Death Note ale nepřináší ani jedno z výše uvedených specifik. Jak je to možné? Autor Cugumi Óba se zkrátka rozhodl vsadit na něco jiného. Čtenář si tak užije rozporuplných etických problémů, geniálních detektivních mozků i kapky nadpřirozena. A světe div se, ono to funguje!
Vzorní studenti vraždí až po škole
Znuděný narcistický premiant Light jednoho dne objeví pohozený Zápisník smrti, který původně patřil smrtonošovi Rjúkovi. Brzy zjistí, že s pomocí tajemného deníku dokáže zavraždit každého, jehož jméno a tvář si dokáže vybavit. Kupodivu si s touto kontroverzní možností dlouho hlavu neláme a brzy se v jeho náctiletém mozku zrodí plán.
Vyvražděním všech zločinců stvoří nový svět bez kriminality a on sám se stane opěvovaným bohem. Jaké je však jeho překvapení, když si vraždění všimne japonská policie a přizve k případu tajemného detektiva L. Ten je nejen tajemný, ale i zatraceně chytrý, a tak se Light zaměří na jediné – zničit svého bezejmenného protivníka jednou provždy.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/manga-death-note-ukazky/]Cugumi Óba se do nového pojetí mangy pustil opravdu s vervou, otázkou však zůstává, jestli to komiksu prospělo. Hlavním tématem kupodivu není bezhlavé vraždění bez zábran, ale spíše souboj dvou hlavních postav. Zbytku osob si čtenář téměř nevšimne, jsou v příběhu pouze do počtu.
Přečtěte si: Manga Crying Freeman. Japonský Kmotr říznutý slušnou dávkou erotiky
Na scéně zůstává pouze sebestředný a po moci toužící Light, který se považuje za jediného, kdo dokáže nastolit ve světě spravedlnost, a detektiv L. Ten si vytvořil vlastní kategorii, která působí velice efektně, zvlášť díky grafickému pojetí a do očí bijícímu podivínství postavy.
Aby to nebyla taková nuda, v ději figuruje také Rjúk, kterého se Light zkrátka nemůže zbavit. Občas prohodí něco veselého, občas už trochu kření, ale alespoň je na co koukat. Rjúk totiž představuje kombinaci Burtonova Jacka Skellingtona a Micka Jaggera, což se jen těžko přehlíží.
Bohové smrti zůstávají zalezlí
Jako celek však první díl Death Note funguje. Cugumi Óba dokázal, že i manga dokáže existovat bez ženské postavy, proudů krve z nosu a pobíhajících ninjů, i když občas by se podobné rozptýlení hodilo. Slza ukápne nad říší smrtonošů, která se v knize objeví pouze na začátku, ale i za tak krátkou chvíli si dokáže čtenáře absolutně podmanit.
Je vidět, že kreslíř Takeši Obata zde popustil uzdu fantazii, a výsledek stojí za to. Každý z bohů smrti by potřeboval vlastní komiks, v ději se však zatím setkáváme pouze s Rjúkem.
Čtěte také: Čtvrtý díl komiksu Scott Pilgrim se tyčí Na vlastních nohou
Autor Death Note zaslouží pochvalu za svou odvahu, i tak však jeho dílo patří do kontroverznějšího soudku japonské mangy. I když každý musí připustit, že Japonci jsou občas opravdu šílení, bezmyšlenkovité vraždění a ovládání světa je trochu jiný šálek kávy. Z kladného hrdiny se tak zároveň stává antihrdina, zlo a dobro se mísí, nikdo neví, na čem je. A bude to horší!
Název originálu: Death Note 1
Český název: Death Note – Zápisník smrti 1
Scénář: Cugumi Óba
Kresba: Takeši Obata
Překlad: Anna Křivánková
Počet stran: 200
Vydal: Crew, Praha, 2011
Doporučená cena: 189 KčHodnocení: **** (70 %)