Antiutopických románů nebo povídek lidstvo vyplodilo již mnoho. Světů po válce nebo vyhlazení mimozemskými kulturami jsme si užili již dost. Martin Harníček již před více než pětadvaceti lety napsal krátkou novelu s titulem Maso, z které se každému zježí chlupy na krku i dnes.
Hlavní hrdina – dá-li se mu tak říkat – se nachází v blíže nespecifikovaném městě, konkrétně v tržnici, která je již dlouhou dobu centrem veškerého dění. Prodává se zde totiž maso, jediná povolená (a sehnatelná) potravina místních obyvatel. A že nejde jen o ledajaké maso, je hned jasné. Každý, kdo se zprotiví nesmyslným pravidlům, se po vykonání rychlé popravy (nebo porážky, chcete-li) ocitá právě na pultech jedné ze tříd slavné tržnice.
Ústředním motivem knihy je opravdu maso a boj o ně. Hlavní hrdina je zbaven práva nároku na poukázky a ocitá se v těžké životní situaci. Bude krást, aby poukázku sehnal, nebo nezákonně porazí některého z obyvatel města? A nestane se sám obětí přepadení nebo porážky z rukou policie? To vše ho nakonec přivádí k činům zoufalým, ale ve zdejší společnosti zcela normálním.
Přečtěte si: V knize Tři stigmata Palmera Eldritche se ztratíte jako v limbu
Jak již bylo zmíněno, kniha Maso je více než dvacet pět let stará, ale rozhodně se tak netváří. Maso je protkáno šokujícími tématy, která člověka zamrazí v každé době: brutálními vraždami bez milosti, absolutně asociálním chováním všech jedinců společnosti a především kanibalismem, popisovaným bez sebemenšího zapření. To je prosím Maso.
Martinu Harníčkovi se podařilo na pouhých sedmdesáti stranách zachytit dokonale nepohnutou atmosféru města a jeho občanů živících se svými sousedy. Když čtenářům hlavní postava popisuje přípravu, nákup a konzumaci masa bez jakýchkoli výčitek či špatný pocitů, začne být i nejotrlejšímu člověku mdlo. Kromě stravovacích návyků ale lidé této doby postrádají i další návyky – hygienické, společenské a vlastně jakékoli člověku vlastní. Z takovéto atmosféry bude mít každý čtenář husí kůži.
Harníček nedává prostor soucitu ani lítosti, příběh knihy se odehrává ve světě, kde je všechno jinak. Kritika současné společnosti je zde však jednoznačně patrná. Nechováme se jako lidi a ukájíme své potřeby nehledě na ty okolo nás. Typická konzumní společnost. V novele Maso jde samozřejmě o přehnanou karikaturu, která své výtky prezentuje na věcech nám zcela cizích.
Maso tak prezentuje pokleslou společnost, kde je jedinec odkázán sám na sebe a jde výhradně za svými cíli. Nedostatek z nás dělá zrůdy, ale zároveň bytosti samostatně myslící, hledající cestičky a prověřující vlastní schopnosti.
Co se pak týče stylu Martina Harníčka, nedá se mu nic vytknout. Příběh je čtivý, psaný v první osobě obecnou češtinou. Způsob, jakým se hlavní postava vyjadřuje, čtenářům napovídá mnoho o jeho duševním rozpoložení, ale i o jeho inteligenci a dalších schopnostech. Celkově vyhrocený motiv knihy se tím jen přiostřil.
Maso je velmi krátká novelka, která by se mohla zařadit po bok mnohých známějších antiutopických děl moderní literatury. Je jisté, že se stoprocentně zavděčí každému, kdo touží po extrémním hnusu. Maso není ale nechutné jen svým hlavním motivem, kanibalismem, ale i podtextem, tedy obrazem naší společnosti a jedinců v ní.
Název originálu: Maso
Autor: Martin Harníček
Obálka: Boris Mysliveček
Ilustrace: Karel Tinkewitz
Počet stran: 76
Vazba: brožovaná
Rozměry: 260 x 154-198 mm
Vydala: Host, Praha 1991
Doporučená cena: 39 KčHodnocení: ***** (90 %)