Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Mlok 2014 – plazí se dávka dobré fantasy, nikoli však skvělé

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

27. 4. 2015

Už před nějakým časem se na pulty knihkupectví připlazil další fantasy obojživelník s číslem 2014. Nový Mlok přináší dávku kvalitní české sci-fi a fantasy, na druhou stranu však neoplývá originalitou ani exelentními nápady.

Mlok 2014 přináší výběr toho nejlepšího. Zdroj: výřez knižní obálky.

Mlok 2014 přináší výběr toho nejlepšího z uplynulého roku. Zdroj: výřez knižní obálky.

V další sbírce, která ve svém nitru skrývá vítězné kousky literární soutěže O cenu Karla Čapka, se nachází celkem 14 příspěvků – tři mikropovídky, pět krátkých povídek, pět povídek a jednu novelu. Všechna díla jsou sice kvalitní a dobře napsané, o žádné se však nedá napsat, že by byla uhrančivá.

Hned při nahlédnutí do obsahu člověka znalého zaujme jedna věc, a to že sbírka je v podstatě poskládána ze stejných jmen jako v předchozích letech, někteří autoři se do loňského MLOKA dostali dokonce hned se dvěma příspěvky (např. Karel Doležal).

Cena Karla Čapka je každoroční literární soutěž sci-fi a fantasy organizovaná od roku 1982.  Cena je udílena na celostátních setkáních příznivců SF a Fantasy Parconech. Hlavní cenou i vydávanou sbírkou je Mlok, podle Čapkovy Války s mloky.

Ten má na svém kontě jeden z nejlepších příspěvků sbírky, skutečný Šperk. Povídka je plná hříček, jazykové zručnosti a hlavně dobré pointy. Skutečně jeden z kousků, ke kterým se po přečtení celé sbírky možná i vrátite. O to větší bylo překvapení, když jsem zjistila, že Karel Doležal, autor první a zcela nezáživné povídky, je tentýž autor.

Sedminožnice je sice příjemným počtením, ale tím to bohužel končí. Chybí originalita, humor je spíš vynucený a pointa spíše schází. Jde o povídku, kterou byste si přečetli na internetu, ale nehledali byste ji ve sborníku vítězů. Trochu to působí, jako kdyby Karel Doležal mezi povídkami dospěl o pět spisovatelských let.

Mlok 2014Lék na nudu

A teď hurá k závěru, k novele Lék od Kristýny Sněgoňové. Po prvních dvou stránkách čtení jsem se zaraženě musela přesvědčit, jeslti jsem omylem nesáhla po posledním Kulhánkovi, protože se jednalo o velmi podobný kousek. Kvalitní a pořádnou řežbu.

Postapokalyptický svět, ve kterém nemoci mění lidi v nemrtvé, nezní příliš originálně, ale zpracování, dějové sekvence i humor ostrý jako břitva dělají z této novely asi nejlepší kousek celé sbírky. Jediné, co kazí celek, je konec, který je buď příliš useknutý, nebo natolik originální, že jsem ho nepochopila.

V MLOKovi se samozřejmě nachází spousta dobrých povídek, žádná z nich už však nevyčnívá natolik, aby se o ní dalo toho příliš napsat. Poměrně zdařilým kouskem je i Ilja z pera Jany Vaňkové, která zabrousila do lesů a hájů zcela klasické fantasy. Čarodějové, draci, kouzla a čáry. Pro nadšence klasiky nádherný kousek, konec je však znám již téměř od začátku.

Pějme píseň (stále) dokola

MLOK 2014 není ve své podstatě špatným kouskem, většina povídek je zajímavých a dobře zpracovaných, což je to minimum, které od vítězů Ceny Karla Čapka očekáváme. Celé sbírce však chybí… něco. Cosi, co mě jako čtenáři i recenzentovi, chybí už pár let. Něco nového, čerstvý vítr mezi větvemi české sci-fi a fantasy.

Možná je to i tím, že u nás si na nějakou extravagantnost příliš nepotrpíme, možná tím, že nestále se opakující autoři zkrátka zpracovávají stále stejná témata stále stejným stylem. Pokud tedy máte rádi fantasy povídky a trochu science fiction v příjemné podobě, MLOK vás určitě neurazí. Pokud však hledáte něco nového, budete tímto obojživelníkem spíše zklamáni.

Sborník – Cena Karla Čapka. Český název: MLOK. Nakladatelství: Nová vlna, 2014. Doporučená cena: 262,-, ISBN: 978-80-85845-39-6.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Mlok 2014 – plazí se dávka dobré fantasy, nikoli však skvělé

Hide picture