Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Muži, kteří nenávidí ženy. Světový fenomén jako komiks

Jan Šuška

Jan Šuška

29. 5. 2013

Jedno z nejznámějších děl severské literatury, trilogie Milénium od Stiega Larssona, si konečně našlo cestu do komiksu. Zaujmout by mohlo především starší čtenáře s oblibou detektivních románů.

Mikael Blomkvist je novinář, který čelí obvinění z veřejné pomluvy a je po krk v malérech. Dostane však nabídku prozkoumat starý kriminální případ s vyhlídkou na tučný šek. Zámožný průmyslník Vagner chce dopadnout vraha své vnučky.

Blomkvist tedy začne rozpitvávat temnou a krvavou rodinnou historii Vagnerů. Na pomoc si posléze přizve Lisbeth Salanderovou, špičkovou hackerku, se kterou vytvoří brilantní detektivní tým.

Denise Mina
Pochází ze Skotska a je autorkou detektivek a divadelních her. Napsala trilogii Garnethill za kterou získala ocenění John Creasey Dagger. Čtenáři ji také mohou znát jako autorku Hellblazera a grafického románu A Sickness in the Family.

Ptáte se, jestli se komiks dokáže vyrovnat knize či filmu? Samozřejmě! Autorka Denise Mina si vede skvěle. Zachovány jsou nejdůležitější události, které dávají komiksu tajemný a temný nádech. Jelikož má autorka s komiksy už zkušenosti, ví, na kterou strunu správně udeřit.

Komiks vydalo nakladatelství Vertigo (Sandman, Fables) a to samo o sobě vypovídá o vysoké jakosti. V anglofonních zemích vyšel komiks pod názvem Girl with the dragon tattoo (Dívka s dračím tetováním), v originálu Män som hatar kvinnor (Muži, kteří nenávidí ženy). Ačkoli v příběhu jsou dvě hlavní postavy, geniální hackerka Lisbeth Salandreová v něm dominuje.

obalka Lee Bermejo: Muži, kteří nenávidí ženy

Introvertní asociál, který má potíže s navazováním vztahů. Také má zvláštní zalíbení v odhalování a trestání násilných činů projevených vůči ženám. Lisbeth jednoduše reprezentuje osobní názor Larssona, který je hlavním tématem celé trilogie.

Lesbička, hackerka, punkerka, zajímavá kombinace

Děj se nese v ryze detektivním duchu, hrdina vyslýchá svědky a hledá důkazy, usuzuje a odkrývá tak nenávist v hloubi celé rodiny zbohatlíků. Rozuzlení celého případu je autorovým triumfem, při kterém budou slabší povahy valit bulvy.

Pokud máte rádi realistické detektivky plné rodinného neštěstí a postelových scén, pak si komiks užijete dosytnosti. Není to však nějaká trapně ubíjející telenovela, to ne. Právě díky geniálnímu scénáři si získala gigantický obdiv čtenářů po celém světě.

Severské státy jsou známy svou kriminalitou vůči ženám, Stieg Larsson proto zakomponoval hrdinku do neobyčejných situací. V mnohých případech to hýří sexem, proto se hodí komiks doporučit dospělým čtenářům, o čemž napovídá i obálka.

Pomsta je nejsilnější motivace, říká Lisbeth Salanderová

Po grafické stránce čtenáře nadchne už obálka od kreslíře Lee Bermeja, známého z komiksu Joker, který vyšel i u nás. Další stránky však patří dvojici Leonardo Manco (Hellblazer) a Andrea Mutti (Star Wars série od Dark Horse), kteří si rozdělili komiks rovným dílem.

Leonardo Manco si vzal na starost hlavní hrdinku Lisbeth, prolog a pár stran s Blomkvistem, zbytek nechal na Andrei Mutti. Znalec jistě pozná rozdíl mezi temným a zrnitým stylem Manca, který jde dobře vidět v detailech a uhlazeným stylem kreslířky Mutti.

Je skvělé, že Vertigo vydalo tento literární skvost, který se dočkal i českého vydání. Pro informaci, tento měsíc vyšel u vydavatelství Vertigo již druhý díl. Muži, kteří nenávidí ženy, se stal multižánrovým fenoménem, který má i komiksovému čtenáři co nabídnout.

Původní název: The girl with the dragon tattoo
Český název: Muži, kteří nenávidí ženy
Scénář: Denise Mina
Kresba: Leonardo Manco, Andrea Mutti
Překlad: Luděk Janda
Obálka: Lee Bermejo
Vazba: brožovaná
Rozměry: 171 x 258
Počet stran: 152
Vydal: Host, Brno 2013
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Muži, kteří nenávidí ženy. Světový fenomén jako komiks

Hide picture