Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Neotřelá kniha Tajný atlas pluje na vlnách exotické fantasy

Marek Hofman

Marek Hofman

27. 3. 2012

Kvalitních fantasy knížek nemá čtenář nikdy dostatek. O to více nadskočí nadšením, spatří-li stěžeň svěží a originální trilogie Věk objevů, s níž přichází spisovatel Michael A. Stackpole. V úvodní části nazvané Tajný atlas rozehrává zajímavý a zdařile napsaný příběh.

České vydání knihy se může oprávněně pyšnit zdařilou obálkou., Autor: Lubomír Kupčík

V posledních letech se na český trh s fantastikou dostalo hned několik titulů, které lze označit jako námořní či námořnické fantasy. V souvislosti se čtvrtým dílem Pirátů z Karibiku se ke čtenářům dostalo nové vydání románu Na vlnách podivna a kniha Spiknutí Ryšavého vlka, která odstartovala tetralogii Roberta Redicka. Zařadit se k nim může i román Rudá moře pod rudými nebesy – druhý díl série Páni parchanti.

V listopadu vyslala nakladatelství Epocha a Triton na tato moře trilogii Věk objevů. Tajný atlas – první díl celé série – však není žádným průzkumníkem, který má zmapovat situaci a vyslat vydavatelům holubici s informací, zda může mezi čtenáři zakotvit. Za zády už má připravený i zbytek flotily, jenž se k němu brzy přidá (pokračování nazvané Kartomancie vyšlo v lednu a na konci března by se měl objevit závěrečný díl Nový svět).

Michael A. Stackopole

Americký spisovatel fantastiky se narodil roku 1957. Začátek jeho kariéry se nesl v duchu počítačových a RPG her a také sérií, inspirovaných populárními filmy. Čeští čtenáři mohou znát jeho fantasy román Hrdina nebo ságu Dračí koruna.

Knihu si lze snadno představit jako hrací desku s dvoubarevnými poli, na níž se autor rozhodl rozestavit své figurky. Počáteční fáze je ale poměrně zdlouhavá a vleklá. Avšak po prokousání se prvními stránkami a po seznámení s hlavními a vedlejšími charaktery už vše nabírá příznivý vítr do plachet a čtenář se vydává na plavbu, která mu zůstane ještě dlouho v paměti.

Přečtěte si: Zemětřas. Cherie Priestová představuje originální americký steampunk

S přelomem poloviny románu však člověk zpětně uzná, že samotné rozmisťování menších či větších postaviček působilo mnohem zajímavěji. Druhá půlka se nese v duchu dobrodružných příběhů. Čtenář se stále baví, ale neubrání se pocitu, že se spisovatel vyřádil více v intrikách, které se objevují hlavně v úvodu.

Vítejte mezi draky a krysami

Řádnému pletichaření vévodí především dvojice knížat, mezi nimiž se schyluje k válce, a jejich byrokraté. Ať už se člověk v duchu přikloní ke kterékoli straně, musí vzdát hold také nepříteli. Stackpole hraje partii proti sobě samému, tudíž nehodlá nikomu nadržovat, a oba panovníky obdařil slušnou mírou vychytralosti, podlosti a vypočítavosti. Díky tomu je stále co sledovat a hluchá místa tak v románu obdržela označení kriticky ohrožená.

Nebezpečí však v Stackopoleově knize nečíhá pouze mezi palácovými zdmi. Svérázným charakterem se může pyšnit i Qiro Anturasi, hlava kartografického rodu, kolem něhož se fantasy sága točí. I přes svůj vysoký věk se má stále čile k světu, tím pádem ani nehodlá dopustit, aby jeho post kdokoli ohrozil. Bratři Keles a Jorim se proto mají neustále na pozoru. Jejich otce se dědeček před lety zbavil tak, že jej vyslal na sebevražednou výpravu. Stejné potěšení nyní chystá i pro ně.

Spisovateli však ani čtyři postavy nestačily, a tak čtenář sleduje děj očima i několika dalších person. Mezi ně patří mistr šermu Moraven Tolo či Kelesovo dvojče, dívka Nirati.

Každý z hrdinů má vyhrazenou vlastní kapitolu. Není však důvod k obavám, že by se nedočkavý jedinec rozhodl přetáčet listy, aby se dostal opět k pasáži se svým oblíbencem. Kapitoly nejsou nijak extrémně dlouhé, navíc v každé se děje spousta zajímavého a pro další děj podstatného.

Ze stránek dýchá vůně exotična

Přestože autor zasadil příběh do smyšleného fantasy světa, lze v něm jasně spatřit inspiraci Dálným východem. Ať už jde o rýži – coby nejdůležitější plodinu, vyšívané tygry a draky na hedvábných rouchách nebo zcela opačnou sémantiku barev, vše odkazuje na Čínu.

Čtěte také: Miluj podle touhy své! Hlásá třetí kvalitní fantasy kniha Jacqueline Careyové

Netradiční je také spisovatelovo pojetí magie. Na ohnivé koule a rozeklané blesky se zde nehraje. Magická moc doprovází snad každou lidskou činnost a jejím mistrem se stává každý, kdo dosáhne nejvyššího stupně ve svém oboru. A je úplně jedno, zda se jedná o mistra v bojovém umění, zahradničení či kreslení map.

Vytýkat toho Stackopoleovi moc nejde. Po spisovatelské a vypravěčské stránce odvedl skvělou práci. Snad jen některé pojmy mohl vysvětlit pod čarou nebo na konci knihy. Čtenář sice z kontextu intuitivně pochopí, co znamená jaedunto či thaumston, zpočátku by mu ale poznámkový aparát značně pomohl.

Po Tajném atlase nechť sáhne každý, kdo ocení fantasy, jež neomílá stále dokola opakující se téma. Ačkoli kniha čítá okolo půltisícovky stran (a ani následující díly na tom nejsou jinak), četba ubíhá rychle a za pár večerů nezbývá, než se těšit na pokračování.

Název originálu: A Secret Atlas
Český název: Tajný atlas
Autor: Michael A. Stackpole
Překlad: Marek Čtrnáct
Obálka: Lubomír Kupčík
Počet stran: 520
Vazba: pevná s přebalem
Rozměry: 145 x 210 mm
Vydal: Nakladatelství Triton, Epocha, Praha 2011
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Neotřelá kniha Tajný atlas pluje na vlnách exotické fantasy

Hide picture