Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Nový komiks ze sousedství současné akademické kresby

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

4. 8. 2015

Hranice mezi portfoliem a moderním komiksem je tenká. Zářným příkladem budiž nová kniha vydavatelství Uroboros nesoucí šest počinů na téma Soused. Jak vypadá současná kresba? Kde to v komiksu právě vře? Kde se chystá revoluce? Tímto směrem se, zdá se, Uroboros vydává.

uvodni Lenka Kahuda Klokockova: Soused

Komiksové bubliny? Passé. Každý z příběhů uvozuje cca jeden odstavec textu, ale následných dvanáct stran už je čistá vizuální narace. Téma: Soused. Že lze téma podchytit mnohými způsoby a každého napadne něco jiného, dosvědčuje všech šest povídek.

Lenka Kahuda Klokočková
Narozena v Orwellově roce, Lenka Klokočková se věnovala v podstatě celý svůj život umění. S titulem magistra umění už vystavovala mimo ČR i v Německu, Litvě, Belgii, Polsku či v Maďarsku. Co se týče publikační činnosti, zaměřené především na současný komiks, můžeme znát Zvíře v nás a Universa.

Knihu otvírá Cesta Tomáše Honza. Člověku se trochu vybaví T. S. Eliot. Příběh mystický, symbolický, ale nebýt úvodu, nečitelný. Bohužel. Honzova malba trpí podobnými neduhy: Tajemná, jinotajná, vábivá, ale něco jí chybí. Nejspíše původní barvy.

Následují Šelmy mysli a možností Jany Poláškové. Zde naopak úvod trochu zavání zvětralostí a nudou, ale samotné zpracování zaujme na výbornou. Každý z nás ve svém těle skrývá Souseda, a zde tenhle doppelganger vyplouvá na povrch. Paralelní já. Ambiguita duše. V jednoduchosti sdělení je síla, zde umocněná čitelným a půvabným zpracováním.

Kdo vlastně jsou naši sousedé? ptá se Marie Kohoutová. Opět kulturní reference. A snad i geografické, povídka dusá, dýmá a tepe pod atmosférou monstrózní kladenské Poldovky. Masovost, technizace a úpadek světa zde mají přístupné a líbivé zpracování, které ale trochu vyšumí do prázdna. Chybí mu síla, náboj, koncovka.

Lenka Kahuda Klokockova: Soused

Soused Mariji Kuliny. Nejpříběhovější, nejkomiksovější segment sborníku. Trochu do ekologie laděná clarkeovská metafora zahalená do zajímavého vizuálu. Jediný způsob, jak se můžeme dostat za hranice možného, je ponořit se do nemožného.

Šárka Koudelová přináší Voyeur Interstellar. Člověka ihned udeří do očí zpracování. Černá prázdná krajina a bílé/občas umazané pozadí. Perfektní kontrast, výtečná práce s prázdným prostorem.

Idea kolik sousedů vlastně máme, aniž bychom o nich věděli sice trochu opotřebovaná, ale člověk je pod nánosem úderných stran, jež nakonec může zkoumat mnohem déle, než se na první pohled zdá, ochoten to autorce odpustit.

Lákadlo pro modernu – dvojsečná zbraň?

Z Antverp přichází antologii uzavřít Natali Sarkisyan svou Sérií zrcadlových odlesků. Zde vizuál bezkonkurenčně vítězí nad narací.

Čtenář hltá výjevy a padá na něj z kreseb trochu pocit odcizení. Ale odcizení lidské, nikoli od kreseb, ty se mu naopak vpíjejí do kůže, do očí, do zornic, a ví, že jiné finále si podobný sborník nemůže zvolit lépe.

Soused má neskonalou výhodu (a nevýhodu): Dá se doporučit fanouškům o moderní umění, těm, kteří chtějí být u zrodu něčeho nového a sledovat to od počátku, dychtivcům po revoluci. Byť fanouškům klasického komiksu zřejmě nic neřekne, nedá se než doufat, že se i tak se svým ušlechtilým záměrem v mladosti dostane mezi dostatek lidí. Tady je nový směr. Tady je něco, co tuzemský komiks potřeboval.

Název: Soused/Neighbour
Autoři: Natali Sarkisyan, Šárka Koudelová, Marija Kulina, Marie Kohoutová, Jana Polášková, Tomáš Honz
Počet stran: 80
Vazba: Paperback
Vydal: Lenka Kahuda Klokočková – Uroboros, Praha 2015
Doporučená cena: 125 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Nový komiks ze sousedství současné akademické kresby

Hide picture