Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Planetary jsou vyzbrojeni kvalitními dialogy a novými nápady

Jan Šuška

Jan Šuška

21. 3. 2013

Slavná americká komiksová série Planetary nás v šesti příbězích zavede do všech koutů světa. V nich se nám naskytne pohled na duchy, historické stvůry i vyspělé vesmírné civilizace.

V prvním díle naverbuje organizace Planetary třetího člena týmu, Snowa, který se schovává v poušti. Poté autor čtenářům přiblíží další členy týmu, Bubeníka a Jakitu Wagnerovou.

Spolu se vydávají řešit případy s otevřenou branou multiverza, ostrovem nula, hongkongským duchem a jinými případy přesahujícími vesmír, čas a realitu.

Warren Ellis
Britský komiksový scénárista, sloupkař a spisovatel, který o sobě tvrdí, že nikdy nespí. Vedle jeho futuristického počinu Transmetropolitan vypustil do světa například tým The Authority a spolupracoval na Hellblazerovi a Wolverinovi. Mimo jiné se může pyšnit sedmi cenami Eagle Award.

V komiksu sice vydavatel upozorní  na určitou podobnost se seriálem Akta X, ale toho bych se jako čtenář určitě nedržel, jelikož příběh má nový nadhled ve vyprávění a hlavní postavy jsou mnohem zajímavější.

Zábavnější komiksová podoba dvojice ze seriálu Akta X

Bubeník se jeví jako odborník na počítače, slečna Wagnerová zase přes souboje a s kombinací mrazivých schopností pana Snowa se trojka zdá nepřemožitelná.

Skvělá je také myšlenka multiverza, což znamená tvar reality podobný sněhové vločce existující v prostoru o tisících dimenzích. Tato idea bude čtenáře provázet více či méně v každém příběhu. Zábavné se může jevit ztvárnění oponentů z jiné reality, kteří se nápadně podobají týmu Justice League.

Warren Ellis: Planetary

V komiksu můžete najít mnoho dobrých nápadů. Stačí se dobře dívat na spojitosti s historií dvacátého století, na které se komiks orientuje.

V jednom příběhu se autor dokonce zaměřuje na minulost jedné z postav, konkrétně doktora Axela Brasse, který vedl tajnou společnost superhrdinů ve čtyřicátých letech minulého století.

Příběh z minulého století

John Cassaday je výtvarník samouk, potrpí si na důkladnost a tak své kresby často vytahuje tuší, o čemž se může čtenář sám přesvědčit v příběhu Náš pan doktor.

Po grafické úpravě se kresba zdá na první pohled až počítačově přesná a uhlazená. Díky tomu a líbivým barvám vypadá komiks velice harmonicky.

Hangover, jak to dopadne s panem Snowem?

V monolozích hrdinů najdeme zábavné prvky a autor se v mnoha případech vyřádil. Hláška slečny Wagnerové teď mi povíš, co tě žere, nebo najdu nějakou díru dost malou na to, abych mohla provést rekonstrukci tvého porodu je zkrátka geniální.

V závěru svazku najde čtenář předpremiérový díl nazvaný Jaderné jaro vydaný v září 1998, který funguje jako skvělý začátek série.

Planetary se můžou líbit komiksovým čtenářům, kteří mají rádi hlubší a smysluplnější příběhy. Určitě potěší i fanoušky prací Warrena Ellise, kterému se zase povedlo předvést své novátorské umění.

Originální název: Planetary: All Over the World and Other Stories
Český název: Planetary: Do všech koutů světa a jiné povídky
Autor: Warren Ellis
Kresba: John Cassaday
Překlad: Richard Podaný
Obálka: John Cassaday
Počet stran: 160
Vazba: brožovaná
Rozměry: 168 x 258
Vydavatel: BB / art, 2013
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Planetary jsou vyzbrojeni kvalitními dialogy a novými nápady

Hide picture