Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Příběh o Noemovi, jak ho neznáte. Komiksový Trest za krutost

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

9. 4. 2014

Darren Aronofsky občas zabrousí do komiksového světa. Tentokrát vytvořil čtyřdílný apokalyptický příběh založený na Bibli. Filmová adaptace (na křeslo režiséra se postavil scenárista předlohy) právě drtí kina a pulty knihkupectví obtěžkal první díl Noe: Trest za krutost.

niko-henrichon-noe-1-460-x-300

Že příběh o Noemovi znáte? Že jde o pohádku, v níž vousatý pán postaví lodičku, zachrání zvířátka a pak žije na Araratu a čeká na odliv? Jen abyste se nemýlili.

Darren Aronofsky
Přečtěte si profil autora komiksu z hlediska filmu

Já mám kocábku náram náram náram, já mám kocábku náram náramnou. Archa má cíl, archa má směr, plaví se k Araratu na sever. Nečekejte veselé vyprávění. Zapomeňte na Spirituál kvintet. Vždyť mezi idoly Darrena Aronofského patří Hubert Selby, jr.

Vytvořit opravdovou komiksovou adaptaci Noemova příběhu o potopě světa by byl krok úplně zbytečný, to chápe snad každý. Aranofsky vzal jen základní kostru a na ní si fabuluje příběh, u nějž si nejste jistí, jestli vás vede do historie, nebo do kulis sci-fi.

Opravdu, Trest za krutost působí jako jedno z nejčistokrevnějších post-apo komiksů. Poušť, podivné postavy, nedostatek zvěře a vláhy, beznaděj, vize konce světa.

obalka Niko Henrichon: Noe #1

Ne že by Aronofsky rozvíjel něco inovativního a s opravdovým přesahem, časy jeho úžasného filmu Pí už nás nenávratně minuly, ale když člověk ke komiksu nepřistupuje s takovým očekáváním, bude potěšen.

Noe vytvoří docela dobře zkonstruovanou atmosféru a člověka baví sledovat, co všechno do děje Aronofsky zakomponoval. Tak trochu tibetská tradice v biblické parafrázi? No problemo.

Proč tedy tak nadšené ohlasy, když scénář působí pouze příjemně mezi průměrem a vrcholem? Vizuál. Ne kresba, ale celkový vizuál.

Otče, proč jsi mne opustil

Čtenáře unáší výborné prostředí, panoramatické obrazy, mrtvé krajiny. A i přes všechnu tu pompu, přes tu velkolepost výjevů vše plyne (opět) příjemným tempem. A právě grafická stránka knihy do člověka vnáší dojem sci-fi. Niko Henrichon udělal od Smečky z Bagdádu obrovský krok.

A aby nešla ta největší chvála výtvarníkovi, s Aronofskym tvoří celek v krásné symbióze. Aronofsky komiksu rozumí, a tak neplní stránky zbytečnými proslovy, které by ničily epičnost a velkoformátovost.

Noe je velice dobrý komiks. Byť první díl funguje především jako jakýsi úvod, čtenáře vtáhne a na tu chvíli čtení nepustí. Až se člověku zasteskne, že nevyšel jako komplet, ale musí se čekat na zbylá čtyři alba. Uvidíme, jak příběh poplyne dál a jak moc bude podobný filmu.

Název originálu: Noé #1: Pour la cruauté des hommes
Český název: Noe #1: Trest za krutost
Scénář: Darren Aronofsky, Ari Handel
Kresba: Niko Henrichon
Překlad:
Lucie Šavlíková
Počet stran: 72
Vazba: Pevná vazba
Rozměry: 230 x 302 mm
Vydal: Mladá fronta, Praha 2014
Doporučená cena: 249 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Příběh o Noemovi, jak ho neznáte. Komiksový Trest za krutost

Hide picture