RECENZE: Professor Layton and the Spectre’s Call je rodičovský sen
Šimon Kolář
18. 12. 2011
Populární Professor Layton se znovu vrací na místo činu, aby rozřešil další zapeklitý případ. V nejnovějším přírůstku do série se vracíme v čase na samotný začátek celé série.
Ačkoli už s námi na trhu nějaký ten pátek je Nintendo 3DS, ani předchozí handheld Nintendo DS nebyl tak úplně odsunut k ledu. Důkazem může být právě nový Professor Layton and the Spectre’s Call, který v současnosti vychází stejně jako předchozí díly série právě na tuto konzolku. Přehrát ho ovšem stejně jako všechny další DS hry lze i na novém 3DSku.
Doporučujeme nejlepší videohry k Vánocům 2011. Dárky na PC i konzole
Jak už bylo naznačeno v úvodu, toto nejnovější Laytonovo dobrodružství se odehrává ještě před celou původní trilogií a mělo by otevírat trilogii zcela novou. Díky tomu si hru mohou užít i hráči, kteří jsou fenoménem Professora Laytona zatím zcela nezasaženi. Na fanoušky série tu zase čeká několik zajímavých odhalení z minulosti jejich oblíbených postav.
Všechno začíná tajemným dopisem, který Layton obdrží od svého starého přítele Clarka Tritona. Professor se tedy vydává za ním do městečka Mishallery. Po cestě se seznámí s fanouškům důverně známou dívkou Emmy, kterou přijme jako svou asistentku. Po příjezdu ke Clarkovi se začíná ukazovat, že vše je trošku jinak a že v celé záležitosti má prsty Clarkův syn Luke, který tvrdí, že město terorizuje obrovský duch.
Vyšetřování případu, které má v rukou samotný hráč, pak probíhá nachlup stejně jako v ostatních dílech této ságy. Adventurní postup je prostoupen obrovským množstvím logických hádanek a puzzlů (obal hry hovoří o více než 170 různých hádankách) z dílny známého japonského profesora Akira Tagy, který proslul právě vymýšlením nejrůznějších způsobů, jak testovat logické uvažování.
Hráčům předchozích dílů mohou některé z nich připadat povědomé nebo podobné už těm z dřívějška, přesto se tu najde i pro ně několik opravdu nápaditých výzev.
Hra je zkrátka přesně tím titulem, který si většina rodičů pro své ratolesti představuje jako ideální. Prakticky žádné násilí tu nenajdou a celá hratelnost se skládá jenom z logických hádanek, které hráči pomáhají rozvíjet některé aspekty uvažování. Vše je navíc už tradičně vyvedeno v povedeném výtvarném stylu a s kvalitním namluvením všech postav.
Hodnocení: 85 %
Klady: hromada puzzlů, zajímavý příběh, výtvarná stylizace, dabing, ovládání
Zápory: žádná větší inovace do série, některé hádanky už jsou hodně podobné těm z předchozích dílů