Člověka vždy nejdříve pohltí radost, že má jistou sérii přečtenou komplet, ale posléze ho udeří krutost toho, že už se tedy musí se svým oblíbeným hrdinou rozloučit. Tentokrát k tomu dochází u série Swamp Thing – Bažináč. Dokázal Moore vytvořit pořádné finále, které si netvor z bažin zaslouží?
V šesté knize čeká na Bažináče dlouhá cesta. Možná tak trochu road movie, musí totiž vesmírem proskákat přes nejpodivnější planety až na Zemi. Tak zachrání svět Adama Strange, užije si s kyberneticko-živou planetou, zažije nevšední vtělení v domovině inteligentních rostlin. Mimo jiné.
Alan Moore
Zřejmě nejnadanější komiksový scenárista všech dob (*1953). V jeho komiksech se snoubí avantgarda, experiment a preciznost stavby příběhu. Autor legend jako Watchmen-Strážci, Swamp Thing-Bažináč, V jako Vendeta, Liga výjimečných, Ztracené dívky, Batman: Kameňák, TOP 10 či Z pekla.
Alan Moore do Bažináče přinesl mnoho změn. A to i v rámci svého běhu. Ačkoli zpočátku jel v kolejích hororu, později se tato snaha vytratila a přišel multižánrový, několikavrstevný, inovativní, náročný, politický, ekologický a obří epos.
Člověk by čekal finále s velkou pompou. Nebo alespoň podobnou jako v předchozích částech. No, byť jde stále o velice kvalitní dílo, svým předchůdcům se už nevyrovná, v rámci série jde o nejslabší kus. Přesto se mu vyplatí věnovat pozornost.
Zklamání se dostaví hned ze začátku knihy. První povídka se sice později ukáže jako důležitá (jako vlastně téměř všechno, až tak to má ten Moore v hlavě komplexní), ale ve výsledku nic nepřináší. Děj plytký, zápletka nezajímavá, tisíckrát viděné. Kam se podělo novátorství tak typické pro předchozí díly? V celé knize jen špetka, po předchozích pregnantních, geniálně vydařených experimentech.
Z těch podivných věcí (i když Mooreův jazyk a metafory stále bodují, stejně tak ekologické myšlenky) tu přichází čtvrtá kapitola, něco na hraně bohatě ilustrované povídky a komiksu. Netypické, zpočátku možná zdlouhavé, ale po čase dechberoucí. Úchvatná exhibice pojednávající vlastně jen a jen o sexu, ale nevídaným způsobem, který pohltí každého.
Zbytek Mooreových příběhů už této povídce nesekunduje tak úspěšně, ale stále se drží dobře. Stále dovedou vykouzlit atmosféru a prezentovanými plány zaujmout.
Tentokrát ale došlo i na dva sešity, kde i scénář obstarali výtvarníci.
Nelez Nanynce do zelí
Frankenstein Stephena Bissetteho předvede úplně nudnou slátaninu, jež by navíc měla přinášet veliké překvapení. A jde o totální ubohost, která právě strhává kvality celé knihy na úkor Moorea. Zato Rich Veitch si poradil dobře, jeho příběh opravdu zaujme (až si člověk říká, že by nebylo marné vydat i ta jeho pokračování Bažináče. Přestože je jisté, že na Moorea to mít nebude, potenciál to mělo).
Experimentálnost se vytratila i z práce výtvarníků. Že by už únava? Přinášejí takovou klasickou podívanou, která vyloženě nenadchne, ale rozhodně ani neurazí. Samozřejmě ve čtvrté kapitole, té povídkové, spíše literární části, naberou ilustrace nový směr, novou mízu a předvedou se na výbornou.
Těšíme se na další shledání s panem Alanem
Tečku by si Bažináč zasloužil lepší. No co, holt vrcholy přišly v sérii jinde, i tak buďme za šestku rádi, protože jde o velice kvalitní čtení blednoucí jen ve stínu předchozích dílů. Bažináč se na Mooreově seznamu zařadil mezi ta největší díla a nikdo by neměl pochybovat, že patří vedle Strážců a podobných. Z béčkového hrdiny nesmrtelným opusem.
Akorát přichází otázka co dál? Sakra, přece nám toho Moorea nemůžete vzít, na kolenou prosíme, ať se od něj rozjede něco dalšího… Moc moc moc.
Originální název: Swamp Thing: Reunion
Český název: Swamp Thing – Bažináč: Shledání
Scénář: Alan Moore, Stephen R. Bissette, Rick Veitch
Kresba: Stephen R. Bissette, Rick Veitch, John Totleben, Thomas Yeates
Překlad: Viktor Janiš
Obálka: John Totleben
Počet stran: 200
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč
Hodnocení: **** (70 %)