V ilustrované knize od australského výtvarníka Shauna Tana se pozastavíte nejen nad odpadní rourou, ale také nad obalem od bonbónu nebo dopisní známkou. Nejvíce však nad tím, jak nenápadný minimalistický příběh dokáže čtenáře tak optimisticky naladit.
V knize samozřejmě nesmějí chybět autorovy ilustrace Autor: Shaun Tan
Recenzovat útlou obrázkovou knihu Erik o stejnojmenném malinkatém návštěvníkovi z neznáma je skoro jako recenzovat osvěžující procházku nebo vůni darovaných květin. Jak jinak se takové věci dají hodnotit, než slovy: milé, hezké, příjemné…? V případě Erika bych se však takto povrchním komentářem dopustil přílišného zjednodušení.
Shaun Tan
Narodil se na předměstí Perthu v západní Austrálii. Už ve škole byly jeho kreslířské dovednosti proslulé, což v očích spolužáků částečně kompenzovalo jeho malý vzrůst. V roce 1995 promoval na Západoaustralské univerzitě s vyznamenáním v oborech výtvarné umění a anglická literatura. V současnosti se živí jako umělec na volné noze a žije v Melbourne.
Zřejmě právě proto, že působí jako pohlazení, byla povídka Erik (původně součást sbírky Příběhy z konce předměstí) od australského výtvarníka Shauna Tana vydána samostatně – myšlena bezpochyby jako dárková kniha. Koneckonců ani její labužnické čtení, mohli bychom říci zhlédnutí, netrvá déle než deset minut, a co víc: povídka je legálně k dispozici v elektronické podobě na stránkách Guardianu.
Od Shauna Tana je to chytrý a zároveň sebevědomý krok: málokdo si koupí takto miniaturní knížku pro sebe, ale když si ji bude moct zadarmo přečíst, je dost možné, že ji pak koupí jako dárek. Daruje tím nejen obsah knihy, ale také knihu jako artefakt a památku. Památku na krátkou návštěvu, která člověku vyvětrá trudomyslné myšlenky z hlavy.
Povznesenou náladu přitom Erik navozuje nenásilně, což ho silně odlišuje od prvoplánových, agresivně pozitivních knih, které se obvykle darují, obsahujících zdrcující moudra typu: Vstaňte každé ráno s usměvem! nebo: Neberte si nic osobně! Erik naproti tomu využívá minimalistické prostředky. Po prvním přečtení čtenář ani neví, co si má myslet.
Co zajímá Erika?
Shaun Tan, autor ilustrací i textu, vytvořil spíše éterický než dramatický příběh o nečekaném a záhadném návštěvníkovi – Erikovi. Erik, ne větší než šachová figurka, přijede jako zahraniční student neznámo odkud a zabydlí se ve špajzu bezejmenné rodiny. Jeho návštěvu nám zprostředkovává dítě neurčitého věku, které by Erikovi rádo ukázalo spoustu zajímavých věcí.
Erik je však ze své perspektivy burského oříšku fascinován jinými, zdánlivě nezajímavými maličkostmi a pokládá si otázky, které ani dítě nenapadnou. Jako pravý umělec tak odhaluje poetiku skrytou v samozřejmostech. Nedělá to však poukazováním na to, že i pisoár dokáže být uměním, ale jednoduše tak, že se diví věcem, které jsou pod rozlišovací schopností většiny z nás.
Bylo by zbytečné prozrazovat cokoli dalšího z tohoto mihotavého minipříběhu nebo se marně pokoušet zachytit atmosféru knihy, která je bez oněch jemných ilustrací stejně nesdělitelná. Zkrátka: Erik je knížka, jejíž kouzlo spočívá v neuchopitelnosti a v lehkosti, s jakou plyne (a uplyne), v pokorném chování návštěvníka i hostitelů a v nevtíravé poetice obyčejných věcí. Během návštěvy tohoto záhadného stvoření nedojde k žádnému zvratu, dokonce ani k ději, ale i tak zanechá čtenáře s (trochu udiveným) úsměvem.
Název originálu: Eric
Český název: Erik
Autor: Shaun Tan
Překlad: Eva Dejmková
Obálka: Shaun Tan
Ilustrace: Shaun Tan
Vazba: Pevná
Počet stran: 48
Vydal: Kniha Zlín
Hodnocení: **** (80 %)