Crying Freeman tu začal na poli mangy jako menší zjevení. Jednu z prvních dospělých mang u nás plnily podivně cenzurované erotické scény a krev. A zajímavý příběh. Jenže co fungovalo jednou, nemusí fungovat dokola omílané v pěti knihách.
Je to tak. Nedávno nám skončil Sandman, před ním Hitman a Preacher. Scott Pilgrim? Komplet. Sin City? Odšrtnuto. A dávno. A Crying Freeman – Plačící drak mezi zrušenými sériemi také skončí, nedávno vyšel jeho poslední díl.
Kazuo Koike
Japonský manga scenárista narozený roku 1936 se stal opravdovou legendou. Svými drsnými komiksy, sahajícími od pulpu až k samurajům, ovlivnil spoustu tvůrců (i Quentina Tarantina). To on napsal klasiky jako Crying Freeman, Lady Snowblood či Lone Wolf and Cub.
Crying Freeman slibuje vždy kvalitní příběhy. Akce opravdu působí akčně, napínavý příběh napínavě. No, s tou napínavostí to možná tak horké nebude. Drží si atmosféru, to zajisté, ale napínavý… Dá se napínavými označit sága příběhů, v nichž v hlavní roli vystupuje japonský Superman?
První kámen úrazu. Aby Kazuo Koike mohl do série nacpat všechny své nápady na kvalitní pulpové příběhy, musí mu dlouho vydržet hlavní postava. A tak každá zpočátku skvěle rozjetá povídka skončí u schématu jdeme zabít Freemana. Je to nula! A Freeman napochoduje do pasti a všechny pozabíjí, protože je největší frajer na světě.
A vedle koeficientu borcovitosti se k tomu váže druhý nedostatek. Stále to samé, omílané dokola. Zpočátku to fungovalo, v první knize to bylo něco výtečného, ale s časem se dostavuje komplex vylouhovaného čajového sáčku.
S neschopností změnit příběh se pojí nevydařený konec série. Člověk by čekal, že vše vygraduje, neviditelné nitky se spojí a všechno bude dávat větší smysl. Nebo aspoň dojde k něčemu opravdu velkému, třeba k nečekanému zvratu.
Přečtěte si recenze všech předchozích dílů:
Crying Freeman – Plačící drak #1
Crying Freeman – Plačící drak #2
Crying Freeman – Plačící drak #3
Crying Freeman – Plačící drak #4
Ne, místo toho se fanoušek dočká uprdnutí do obličeje, dalšího standardního příběhu. Jistě, opět vystavěného na kvalitních základech, ale nepřinášejícího nic zvláštního. Nic, co by se dalo vnímat jako opravdový závěr.
Změna neproběhla ani na poli kresebním. Bohudík, protože kresba Rjóičiho Ikegami patří na poli mangy mezi velice cenný rukopis. Žádná obrovská kukadla, ne. Všechno detailní, a kromě kolosálních rozměrů protivníků i uvěřitelné a realistické. A nad některými výjevy se čtenář může kochat nemalou chvíli.
Což o to, on ten komiks není vyloženě špatný. Kdyby člověk nečetl předchozí díly a naskočil do tohohle, náramně si ho užije. Jen je zklamáním. Člověka nebaví číst stále dokola to samé a trochu ho mrzí, když finále vůbec nic nepřinese a ani se přinést nesnaží.
Originální název: Crying Freeman #5
Český název: Crying Freeman – Plačící drak #5
Scénář: Kazuo Koike
Kresba: Rjóiči Ikegami
Překlad: Ľudovít „Turlogh“ Plata
Obálka: Rjóiči Ikegami
Počet stran: 408
Vazba: Paperback
Rozměry: 130 x 180 mm
Vydal: Crew, Praha 2013
Doporučená cena: 389 Kč
Hodnocení: *** (50 %)