Knižní trilogii Pán prstenů z pera britského spisovatele Johna R. R. Tolkiena lze bez nadsázky prohlásit za kultovní klasiku fantastické literatury. Příběhy o lidech, trpaslících, elfech a především hobitech okouzlily nejednoho čtenáře.
Jeden prsten vládne všem… zdroj: distributor filmu
Knihy si získaly srdce celé jedné generace a filmy Petera Jacksona daly výpravné sáze ze Středozemě nový rozměr. Teď, díky vydavatelství Audiotéka.cz, si mohou tuto pohádkovou fantasy užít plnou měrou i ti, jež nemohou nebo nechtějí číst knižní předlohu.
John Ronald Reuel Tolkien (1892–1973)
Anglický prozaik, filozof a literární kritik. Narodil se v jihoafrickém Bloemfonteinu. Po otcově smrti roku 1895 však odjel za matkou do Británie, kde také absolvoval střední školu i univerzitu. Na Univerzitě v Oxfordu pak působil v letech 1925–1945 jako profesor staré angličtiny, v letech 1945–1959 jako profesor anglického jazyka a literatury. Mezi jeho nejznámější díla patří Hobit, trilogie Pána prstenů, Silmarillion, Sedlák z Velké Lesné a další.
Komplexnost Středozemě je dechberoucí
Hobit byl Tolkienovým prvním publikovaným dílem, které se setkalo s neuvěřitelně pozitivním ohlasem. Ač byl původně pouze pohádkou pro Tolkienovy vlastní děti, našel si Hobit cestu do síně slávy dětské a fantastické literatury, kde zůstává dodnes.
Mnohem více však autora proslavila jeho trilogie, navazující na události v Hobitovi, nesoucí název Pán prstenů. Společenstvo prstenu, Dvě věže a Návrat krále definovaly žánr hrdinské fantasy a získaly si fanoušky po celém světě.
Tolkienův styl psaní je velmi specifický a nemusí se líbit každému. Autor často prokládá vyprávění popisem historie Středozemě a zajímavými poznatky o jejích obyvatelích, ať už z pozice vypravěče nebo skrze proslov některé z postav.
Tyto odbočky mohou být někdy i několikastránkové a ve výsledku k ději ničím významným nepřispějí. Díky tomu je však Středozemě jako celek vykreslena barvitě a pozorný čtenář si může tyto útržky informací pospojovat do většího celku. Poměrně časté jsou v knize i písně a básně, které zase, na druhou stranu, četbu trochu odlehčují a podtrhují pohádkovou atmosféru.
Zdroj: distributor.
Do Mordoru se člověk jen tak nedostane
Děj Společenstva prstenu začíná narozeninovou oslavou Bilba Pytlíka, hobita z Kraje. Po ní se rozhodne odejít na odpočinek za elfy do Roklinky a zanechá svému synovci Frodovi velmi zvláštní dědictví. Tím je prastarý prsten moci ukovaný v Mordoru zlým pánem Sauronem, který Bilbo našel během své předchozí dobrodružné výpravy.
Sauron však po svém prstenu pátrá a vyslal do kraje přízraky, aby jej nalezly a donesly zpět do Mordoru. Na radu Bilbova přítele, čaroděje Gandalfa, opustí Frodo se svými přáteli tajně Kraj, aby prsten nepadl do rukou přízrakům.
S Gandalfem se mají sejít ve vesnici Hůrka, ale věci nejdou podle plánu a čtveřici hobitů čeká strastiplná cesta do Roklinky. Tam se na velké radě rozhodne, že je potřeba prsten zničit a to lze učinit pouze tam, kde byl vykován.
Devet společníků se pod vedením Gandalfa vydává na jih, směrem k ponurému panství temného pána Saurona, aniž by tušili, jak náročnou se jejich výprava stane.
Bezmála den ve Středozemi
Audiokniha Pán prstenů: Společenstvo prstenu vychází z nezkrácené verze knižní předlohy a tak není posluchač o nic ochuzen. Součástí vyprávění je i shrnutí děje knihy Hobit a prolog obsahuje všechny důležité informace o hobitech.
Celková poslechová délka je něco málo přes dvacet jedna hodin. Ideální je tak knihu poslouchat po kapitolách (cca 30 – 60 minut/kapitola).
Postavy jsou hlasově velmi dobře rozlišeny. Kupříkladu Gandalf mluví pomalu a vážně a dobře tak svým hlasem kontrastuje rozverným hobitům. Dokonce ani cizí jazyky nepředstavovaly pro Aleše Procházku překážku a hravě si poradil s trpasličtinou, elfštinou i jazykem Mordoru. Celkově je atmosféra přednesu zvládnutá na jedničku.
Aleš Procházka
Díky svému hlasovému projevu patří již několik let mezi přední české dabéry. Propůjčil hlas například hercům Tomu Hanksovi, Johnu Cusackovi, Matthew Perrymu a také Clivu Owenovi.
Jediné, co by se audioknize dalo vytknout, je použití hudebních vsuvek mezi jednotlivými kapitolami. Samotné zvukové stopy jsou v pořádku a jejich použití v audioknihách je poměrně běžná praxe, ale umístění některých z nich není zrovna nejšťastnější a narušuje atmosféru.
Kupříkladu poměrně veselá hudební stopa s tamburínou a tleskáním po Gandalfově pádu do propasti v Khazad-dum. To je však zanedbatelný nedostatek, jenž ve výsledku nemá na celkovou kvalitu audioknihy valný vliv.
Jedná se o skvěle přednesené dílo klasické fantastiky, které jistě potěší každého milovníka žánru, protože umožňuje poslech na cestách, před spaním, při práci nebo i jen tak nad šálkem čaje. Vánoce jsou za dveřmi a tohle je rozhodně dárek, který neurazí. Naopak pomůže ukrátit dlouhé zimní večery.
Český název: Pán prstenů – Společenstvo prstenu. Originální název: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring. Autor: John Ronald Reuel Tolkien. Překlad: Stanislava Pošustová-Menšíková. Namluvil: Aleš Procházka. Délka: 21 hod. 24 min. Distributor: Audiotéka.cz. Cena: 239 Kč.