Že nejde vykreslit rozsáhlý životní příběh v kulisách jediného pokoje muzea umění? Že v nich nelze zastihnout celý názor na umění jednoho skleslého staříka? Že komiksům sluší více propracovaná kresba? Dovede i české čtenáře Nicolas Mahler v adaptaci Starých mistrů přesvědčit o opaku?
O čem že tento komiks je? Reger sedí na lavici před Tintorettovým obrazem. Ano, to je v podstatě všechno. Jen ho sleduje jiný muž, který čeká na správnou příležitost přisednout si k němu. Proč tam sedí možná ani není důležité, ale kdo ví, třeba se to uvnitř komiksového monologu dozvíte.
Nicolas Mahler
Nicolas Mahler je nejednou komiksovou cenou ověnčený rakouský autor. Od publikace stripů v novinách a jiných periodikách (i švýcarských a německých) se vyšvihl až k vydávání celých komiksových knih, které se dočkaly i amerických a jiných světových vydání. U nás mu zatím vyšli jen Staří mistři.
Nicolas Mahler do komiksu zadaptoval knihu Thomase Bernharda. Jakkoli se někomu může zdát, že šlo o zbytečný tah, který jen sebere něco z jazyka předlohy a doplní zbytečnými obrázky, je na omylu. Mahler věděl, co dělal.
Bernahrdův text se zde prezentuje téměř neupravený, pouze prostříhaný. Tudíž Regerovy monology neztratily nic ze svého kouzla, stále občas lehce pobaví a občas zasáhnou na správné místo.
Jakkoli stařík nadává na umění a snaží se vytvořit nějaký nihilistický opar, nějak se to nedaří. V jeho mluvě jako by se odrážely nálady knih Bohumila Hrabala, až natolik prosté a natolik neprosté se toto povídání zdá. Jako by mluvil o ničem a zároveň o všem, jako by nihilismus byl potřeba pro uchopení smysluplnosti. A snad i nadšení.
Text sám o sobě by mohl fungovat i bez ilustrací. A mohl by fungovat na výbornou. Zdá se tedy komiksová forma s Mahlerovými jednoduchými linkami bez detailního vysokouměleckého puntičkářství zbytečné? Ne. Vůbec. Pracují s textem s nevídanou grácií a dost možná ho posouvají ještě výše než samotná předloha.
Mahler vytáhl svůj typický nenáročný vizuál, jenž nijak nezpomaluje vyprávění nesoucí se po přívětivě se ubíhajících vlnách. Hlavně ale perfektně vystihuje smysl řečeného, najednou o maličký kousek zamění obrázek, aby vyslovil vyslovené jinou formou, snad lepší. Projíždí za nadšeně cynického brblání statické obrazy dotvářející novou doplňující rovinu, vše přelije černou barvou, přidá puntík támhle a támhle, změní polohu stínu, trochu to pootočí.
Ačkoli se na první pohled může zdát zpracování neumětelské s ilustrací na stránku jako nějaký amatérský rádobykomiks, při čtení z něj viditelně vyzařuje to, že komiksové formě rozumí a využívá ji, jak může. Od změn úhlů přes perfektní rozložení textu a jeho rozdělení do několika patřičných míst až po skvělou část, kdy postava neslyší vyřčené a tak je bublina prázdná, přestože o stránku dříve byla vyplněna textem (pohled jiné postavy, jež text slyšela).
Konečně se sousedský Mahler dostává i k nám
Vlastně využívá komiksové médium mnohem lépe než většina komiksů s propracovanou kresbou a promyšleným epickým scénářem.
Navíc se také na adaptaci podepsal viditelně fakt, že k ní přistupoval s jakousi láskou, ne jako k práci. Přestože se s repeticí vrací stejné záběry, každý Mahler vytvořil zvlášť, ne aby jen kopíroval již nakreslené jako někteří jiní tvůrci (záměrné nepoužití slova umělci).
Ačkoli se to zdá až podivné, je to fakt. Dost často ty největší komiksové perly vydávají malá a nekomiksová vydavatelství (a čas od času megafirma BB/art). Archa se tak předvedla a českým čtenářům přinesla úžasný klenot. Byť jestli vydají i jiný komiks, to už poletuje ve hvězdách, protože i přes značné kvality Starých mistrů nejde o typ komiksu, který by se stal prodejním hitem. To ani zdaleka, spíše o dárek pro fajnšmekry.
Originální název: Alte Meister
Český název: Staří mistři
Scénář a kresba: Nicolas Mahler
Překlad: Bohumil Špíchal
Obálka: Nicolas Mahler
Počet stran: 160
Vazba: Paperback
Rozměry: 170 x 240 mm
Vydal: Archa, Zlín 2013
Doporučená cena: 369 Kč
Hodnocení: ***** (90 %)