Všichni jsme tušili, že Ragemoor bude prohnilý až na kost. Ale že to bude opravdu doslovná prohnilost… Dámy a pánové, představujeme vám komiks, který ve vás vyvolá opravdu fyzický strach a odpor.
Ragemoor vycházel v USA ve 4 sešitech od března do dubna 2012 a hned na podzim toho roku byl vydán souborně. Díky jeho velkému úspěchu však přeskočil formu paperbacku a vyšel rovnou v tvrdých deskách – a to už je v Americe něco.
Do Čech se vzteklý hrad přivalil s velkým očekáváním tento květen, po půl roce od amerického vydání. Čtenáři si mohli vybrat: buď si ho pořídit v normální podobě, nebo výtisk z limitované edice. Všem, kterým se povedlo ukořistit jeden ze sta kusů, upřímně blahopřeji. Celá akce trvala přesně 52 minut.
Ragemoor provází skvělá pověst, reklama a pozitivní povědomí obecně. Ale zásadní otázka zní: stála opravdu všechna ta zvědavost, radost a těšení se (o penězích nemluvě) na Ragemoor za to? Někteří čtenáři už mají všech 112 stran za sebou a můžou si tedy odpovědět – ano, ano, ano!
Jan Strnad
Jeho nejznámější práce je nejspíše Star Wars Expanded Universe. I přes české kořeny se považuje za 100% Američana. S Corbenem se poprvé setkali v roce 1971 a od té doby spolu pracují, třeba na Mutant Word.
Příběh nás zavede na pochmurné místo, starý hrad Ragemoor, tyčící se na skále. V něm žije mladý pán Herbert se svým šíleným otcem a sluhou Bodrickem. Hrad mu do jisté míry patří – i když přesnější by bylo spíše říci, že on patří jemu.
Herbertovu smířenost s osudem naruší návštěva strýce a sestřenky, která odstartuje řadu nešťastných událostí. Ale pamatujte, že nic není takové, jaké se na první pohled zdá, a že všichni jsme tak trochu blázni.
Ragemoor je hrdým, (doslova) žijícím pokračováním starých anglických gotických hororů. Často se o něm mluví v souvislosti s E. A. Poem a teď už se ví proč – tyhle knihy spojuje stejné dokonalé vypravování, promyšlenost a atmosféra strachu vykreslená do posledního písmenka a tahu tužkou.
Připravte se na horor ve stylu staré školy
Ragemoor nepotřebuje potoky krve, stačí mu nahánět strach ukázkou svých schopností. Smrt není ten nejhorší trest, naopak spíše vysvobození. Postavy můžete spočítat na prstech jedné ruky, přesto rozehrají děsivou hru, která se překvapivě zvrtne. Nic není prvoplánové, potenciál postav i hradu se objevuje postupně a jen těžko předpokládat, co se stane na příští straně.
Samozřejmě, od začátku tušíte, že tohle asi v happy-end nevyústí. Tak v půlce začnete mít jasnější představu, co by se mohlo dít, ale doufáte, že se mýlíte. Přesto je třeba ocenit příběh: bez jasně určené cesty, která jen spokojeně plyne přesně podle odhadu. Ragemoor umí šokovat.
Duo Jan Strnad a Richard Corben si zkrátka sedne. Slovo a obraz se perfektně doplňují a prostupují. Je vidět, že oba tvůrci mají s hororovým žánrem zkušenosti. Ač není Ragemoor kdovíjak dlouhé dílo, těch sto stan Strnadovi zcela stačí na to, aby své čtenáře dostal pod kontrolu.
Co komiksu vytknout? No, je pravda, že se místy opravdu zvedá žaludek. Ale u tohoto žánru to můžeme vlastně chápat jako věc pozitivní. Pečlivě budované vyprávění narůstá v úzkost, která v poslední kapitole vyústí v pravé zděšení a nechuť.
Upřímně, jen málo komiksů dokáže vzbudit stejné reakce jako staré dobré knižní vydání, kde má autor dostatek prostoru pro manipulaci se čtenářem.
Takže co z tohoto chvalozpěvu plyne? Na nic nečekejte a vyjeďte si na výlet. Ve chvíli, kdy vás Ragemoor pustí dovnitř, naprosto vás ovládne a nezbude nic jiného, než se mu podvolit. Rozhodně nebudete litovat. A pokud ano, tak Bůh s vámi, protože tohle stavení opravdu nezná lítost.
Název v originálu: Ragemoor
Český název: Ragemoor
Scénář: Jan Strnad
Kresba: Richard Corben
Překlad: Jan Kantůrek
Obálka: Richard Corben
Počet stran: 112
Vazba: vázaná
Rozměry: 169×245 mm
Vydal: Comics centrum, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč
Hodnocení: ***** (90 %)