Nejnovějším počinem Petra Kopla je adaptace Verneova Tajemného hradu v Karpatech. Že ho znáte nazpaměť a další přepis vám nic nového nedá? To si jen myslíte. Zkuste Koplovu mystifikaci a budete koukat.
Kolují fámy, že Petr Kopl neexistuje. Že toto fiktivní jméno demonstruje jen jakousi značku, fabriku na komiksy. A když se člověk podívá, kolik toho pod tímto jménem za poslední rok vyšlo, vůbec se nediví. Tato nejasná a možná klamná identita přesně sedí k duchu jeho komiksových adaptací neadaptací.
Petr Kopl
Tuzemský komiksový scénárista a kreslíř. Na komiksové scéně se pohybuje zhruba od roku 1998, kdy si svůj um vypracovával v alternativnějších Origami, v lehčí alternativě pokračoval v Bedemanovi a největší komerční úspěch mají jeho adaptace klasických děl literatury.
Ačkoli se to na první pohled ani při zběžném prolistování nemusí zdát, rozhodně se nejedná o klasickou adaptaci. K té má Tajemný hrad v Karpatech naopak dost daleko. Spíše než k obvyklé transliteraci by se dal přirovnat k Moorově slavné a báječné Lize výjimečných.
Stejně jako v Mooreově opusu i zde se prolínají postavy a úryvky z jiných děl viktoriánské éry, aby zachytily atmosféru a vytvořily komplexní, fungující a interesující svět. Občas se až zdá, především v konci komiksu, že Kopl anglický protějšek vykradl. Ale co, inspirace odněkud přijít musí a tyhle dva komiksy jsou přece především o inspiraci.
Jenže Liga výjimečných má oproti Koplovu Hradu obrovské množství předností. Tou největší je poutavý děj. Ačkoli občas i zde se příběh vystupňuje a čtenáře zajímá, jedná se jen o krátké momenty, nikoli o celek. Jako celek působí příběh fádně, omšele a nezajímavě. A občas až nudně.
Čtenáři tak nezbývá než radovat se jen z těch malých detailů, z narážek na jiné knihy, komiksy (dokonce i Brok Špindíra se nejednou v Hradě objeví) a další. Naštěstí má k tomu velký prostor a tak nikdy nesklouzne na příliš dlouhou dobu do vod plytkosti.
Zajímavě působí i bonusy. Novinové články a podobné serepetičky doplní vesmír Koplova univerza o nejednu pozoruhodnost. Ano, tohle už bylo i v Lize výjimečných, i v Rexu Mundim, i v dalších, ale nikdy ne v tuzemském komiksu. A nikdy ne v takové rozsáhlosti.
Nezáživný děj autor drobnými doplňky vynese a opravdu donutí člověka těšit se na další podobně laděný komiks. Člověk chce blíže objevovat další souvislosti a nevadí mu prokousat se k tomu přes průměrná klišé.
Viktoriánská éra v kostce
Co se výtvarné stránky týče, Kopl už si našel vlastní styl a ohýbá ho jen lehce. I člověk, který od něho četl jen Wetemau, pozná jeho rukopis, stále se však Wetemaa od jeho adaptačních komiksů alespoň lehounce odlišuje.
Člověk si na Koplovu zdejší kresbu po několika stránkách zvykne. Svůj hlavní úkol, pouze vést příběh dál, splňuje na výbornou. Přesto na první pohled nedovede zaujmout a během začátku komiksu její kostrbatost a hranatost ruší.
Knihu ocení především jacísi pátrači, lidé, které baví objevovat odkazy a poklony, pokud však někdo shání opravdu kvalitní, hlubší a propracovanější příběh, raději by měl sáhnout po něčem jiném.
Název: Tajemný hrad v Karpatech
Scénář a kresba: Petr Kopl
Obálka: Petr Kopl
Počet stran: 192
Vazba: Paperback
Rozměry: 150 x 200 mm
Vydal: Zoner Press, Praha 2012
Doporučená cena: 239 Kč
Hodnocení: **** (70 %)