Darované pandě na hladové břicho nekoukej. I takto by se dala shrnout část principu hry Takenoko, kde jde o věčný boj čínské pandy a japonského zahradníka. Nakonec však vítězí ten třetí.
Na první pohled se název Takenoko může zdát jako prapodivné smyšlené pojmenování, ale není tomu tak. Jedná se o slovo, jež v japonštině znamená bambusový výhonek, a nyní i o deskovou hru, kterou v České republice vydává nakladatelství REXhry.
Bambusové výhonky mají v deskovce Takenoko hlavní roli. Princip hry spočívá v jejich pěstování, vytváření a zavlažování polí a dá se říci, že i ve sklizni. Tu provádí pouze zmíněná panda darovaná japonskému císaři a růst bambusů zajišťuje z velké části zahradník.
Krabice hry Takenoko má pro každou komponentu své místo. Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz
Nabízí se logická domněnka, že si hráči mohou vybrat, zda kopat za stranu zahradníka, či pandy. Načež vyhrát v případě, kdy zahradník vypěstuje bambus rychleji, než jej panda sežere, a naopak. Je pravda, že zahradníkova práce přichází často vniveč, ale body to hráčům neubírá. Nezáleží na tom, jestli v souhrnu podává větší výkony panda nebo zahradník, ale na tom, který z hráčů jako první splní stanovený počet různých úkolů a kolik za ně vyinkasuje bodů.
Úkoly soupeřům předurčují tři druhy karet. Jedny názorně ukazují, kolik bambusu se má vypěstovat, druhé, kolik sežrat, a třetí přeurčují tvar bambusového pole. A aby to nebylo tak jednoduché, rostou zde bambusy zelené, žluté a růžové. Takže co karta, to jiný požadavek nejen na počet, ale i barvu. Plus se nesmí zapomínat na zavlažení všech polí.
Příklad splněného úkolu v deskové hře Takenoko.
Až na tyto podmínky mají hráči poměrně volné ruce a široký výběr možností. Sami si v průběhu partie vybírají druhy úkolových karet, tudíž skutečně mohou upřednostňovat pandu či zahradníka, ale nemusí. Volba taktiky také záleží čistě na hráčích. Například zdali si v poklidu dělat na svém písečku, respektive políčku, nebo po očku sledovat tahy soupeře a snažit se mu kazit plány. V tomto případě nejde o nic složitého, jelikož panda, zahradník a mnoho dalších komponent náleží všem.
Soukromé vlastnictví si jedinci ponechávají na svých malých deskách s obrázkovým přehledem pravidel. Mezi tyto části dočasně patří barevné dílky sežraných bambusů, nově pořízené zavlažovací kanály, žetony vylepšení a ještě jedny žetony, jež slouží pro přehled plánů akcí. Společná pro všechny je speciální hrací kostka určující počasí. Ať už si však hráč hodí déšť, vítr nebo bouřku, pokaždé mu to přinese určitou výhodu.
Takenoko neobsahuje žádnou centrální hrací desku, pouze hromadu malých šestiúhelníků. Ty se v průběhu hry různě přikládají nejprve ke speciálnímu políčku s jezírkem, a pak různě tak, aby na sebe navazovaly alespoň dvěma hranami. Výsledná podoba a rozsah herního plánu se tudíž mění s každou partií. Právě na herní plán pak pokládají soupeři zavlažovací kanály, žetony vylepšení (pokud nejsou přímo zabudovaná do destičky), a skoro libovolně zde pohybují s figurkami pandy a zahradníka.
Hru Takenoko uvádí krátký komiks.
Všechny z komponent se vyznačují precizním zpracováním a hezkým vzhledem, ale zvláště figurky pandy a zahradníka zaujmou na první pohled pro své detailní vytvarování a vymalování. Bambusové výhonky představují dřevěné částečky, jež do sebe vzájemně zapadají a vytvářejí sloupce, což v celku vypadá velmi efektně. Také praktická krabice je všem součástem hry doslova šitá na míru a obsah činí krásně přehledným. Někoho může lehce odradit rozsáhlost pravidel a jejich umístění až na konci sešitu. Ovšem na oko působí také dobře, dají se relativně rychle pochopit a vkusně je uvádí krátký komiks.
Takenoko vyžaduje trochu více prostoru, více času a maximálně čtyři hráče. Těm na oplátku zaručí zajímavý a příjemný herní zážitek, nepříliš složitý systém a originální strategickou tematiku. Za výhodu lze považovat, že přes nemalý počet částí není třeba věnovat příliš času přípravě.
V závěru hry zhodnotí výkony japonský císař.
Deskovka podporuje komunikaci a do jisté míry i taktické a strategické myšlení. Nejspíše ne natolik, aby zabavila opravdu náročné hráče libující si ve strategiích, avšak má šanci uspět u mladších jedinců a pak také u všech, kteří složité hry přeplněné komponentami nevyhledávají. A čím více potenciálních příznivců, tím lépe.
Název hry: Takenoko
Typ hry: Desková, rodinná, taktická, strategická
Výrobce: REXhry
Doporučená cena: 819 Kč
Počet hráčů: 2 – 4
Hrací doba: 45 min
Doporučený věk: 8 +
Hodnocení: **** (80 %)
Klady:
Moc hezké zpracování
Jednoduchý systém hry
Rychlá příprava
Originální tematika
Velká variantnost
Praktické prostorové řešení krabice
Zápory:
Česká pravidla až na konci sešitu