Jeden z nejočekávanějších románů letošního roku vyšel konečně i v českém překladu. A jak si stojí oproti minulému mírnému zklamání s názvem Hostina pro vrány? Sice lépe, ale dějově pořád tančí na místě.
Tanec s draky bude vyhovovat čtenářům vyžívajícím se v detailním popisu. Autor: Enrique Corominas
U Hostiny pro vrány si fanoušci stěžovali na absenci hlavních a zároveň nejoblíbenějších postav, a proto se jim George R. R. Martin rozhodl naservírovat hned dvojnásobnou porci. Rozsahem se Tanec s draky blíží k sestřičce Bouři mečů, a jestli bude Martin takto pokračovat, zaplní jeho sága jednu celou poličku běžné knihovničky fantasy geeka.
Díky své velikosti se do Tance s draky vešli všichni (samozřejmě kromě těch, co jsou mrtví). První půlka časově spadá k Hostině pro vrány a díky tomu dává předchozí román daleko větší smysl a nepůsobí jako vytržený z kontextu. Na druhou stranu se také v půlce některé postavy začnou vytrácet a autor se soustředí hlavně na Jona, Tyriona a Daenerys. A to přece všichni chtěli, ne?
Jak už je u Martina zvykem, román začíná poměrně rozvláčně. Úvod se zdá být téměř nekonečný a zabírá jednu třetinu celého románu. Hrozně dlouho trvá, než se Jon konečně rozhodne, Tyrion vystřízliví a vydá se na cestu nebo Bran dojde ke svému cíli. Jediný náznak pohybu lze nalézt u Daenerys, ale ta je uvězněna ve svém království a nemá žádný vliv na Západozemí.
Někdo má prostě svou fantasy rád pomalu, jako zrající víno, které si po letech může vychutnávat malými doušky, a kde postavy na padesáti stránkách na sebe pouze zírají jako hrdinové starých westernů. Martin zatím ve svých románech nabízel i akční scény a překvapivé zvraty, ale Tanec s draky si prostě rozhodl literárně užít.
Vývoj prodělají hlavně postavy
Ale zatímco děj stagnuje, postavy prodělaly veliký vývoj. Hlavně Jon a Daenerys se změnili k nepoznání poté, co se museli naučit velet. Kde je ten zakřiknutý kluk, který minule hlavně dováděl s rusovlasou dívkou? Z Jona se stal zodpovědný velitel, ale kvůli svým pokrokovým názorům si udělal víc nepřátel než přátel. A co Daenerys žijící kdysi ve stínu svého bratra? Zde se konečně stává královnou, ale bohužel ve špatném království. Daenerys má také v knize jednu z nejlepších scén, která se odehraje na úplném konci, takže žádné spoilery (i když samotná titulní obálka prozrazuje až příliš).
Druhá nejlepší pasáž je ta, ve které figuruje Cersei a lynčující dav. Cersei je momentálně nejkontroverznější postavou Martinovy ságy. Jedni ji nenávidí, druzí dokáží její činy pochopit. Tentokrát nechal autor Cersei projít uličkou hanby v jedné z nejemotivnějších a nejlépe napsaných kapitol, kdy čtenář trpí spolu s ní.
Tanec s draky bude vyhovovat spíše čtenářům vyžívajícím se v pomalém detailním popisu a ti, co čekali, že se konečně stane nějaký vzrušující zvrat, mohou být opět zklamáni. Martin ale patří ke kvalitním spisovatelům a tak po dočtení poslední stránky mohou někteří nedočkavci ihned pociťovat abstinenční příznaky. Takže honem, honem, sem s Vichry zimy, fanoušci jsou hladoví.
Název originálu: Dance with Dragons
Český název: Tanec s draky
Autor: George R. R. Martin
Překlad: Hana Březáková
Počet stran: 1177
Obálka: Martina Pilcerová
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 205 mm
Vydal: Talpress, Praha 2012
Doporučená cena: 649 Kč
Hodnocení: **** (80%)