Každoročně mává česká manga Vějířem, z jehož záhybů jako perly vypadávají příběhy inspirované japonským komiksem. Po větru se nesou autoři neznámí, i staré známé tváře. A ani letos tomu není jinak, ačkoli chybí známé Tesařovic duo.
Podmořské hladiny, zombie, hlídání mostu, láska a rockové hvězdy, supermoderní počítačové hry a sexy holky, změna ročních období, psaní básní, stinní krokaři, sny a snové písně mušlí, smrt a Rossumovi univerzální roboti, nutnost plení, čas probouzení draků, vězení, špekouni. Kvantita námětů? Ano. Ale co kvalita?
Suwi
Dvacetiletá autorka komiksů a výtvarnice Suwi (vlastním jménem Zuzana Čupová) sice ještě nevydala žádnou samotnou publikaci, ale přesto není žádnou neznámou. Do Vějíře přispívá už od roku 2011 a vývoj jejího vizuálu ohromuje. Půjde-li to tak dál, nezbývá než doufat v nějakou velkou knihu ilustrací/vlastní komiks.
Co se týče Vějíře, nejde jen o to uzemnit čtenáře percentilem božskosti představovaných povídek, ale také o šlechetnou myšlenku dát možnost neznámým tvářím. Přesto se poslední roky dařilo zapůsobit i po stránce zábavy, především pak vloni, tentokrát to ale skřípe o trochu víc.
Otvírák komiksu dobrý – Kapitán Nikdo ujde a Špatný ráno ohrané, ale pěkné a hezky ztvárněné. Pak Yongrui píše básně.
Když se řekne japonský komiks s básněmi, napadl mne komiks z haiga. Jedna haiga přechází v druhou, doplňované haiku. Dychtivě jsem otočil stránku a – ne. No co, byl to jen můj nápad. Ale bohužel příběh představuje jedno z nejvšednějších a nejnudnějších klišé, které se dají najít. Ubíjející, ubíjející, nezajímavé.
O mušlích od Suwi sice čtenáře nevtáhne, ale oslní vizuálem. Její kresba začíná trochu připomínat Vaška Šlajcha. A když se člověk podívá na její internetové stránky, žasne. Žasne a lituje, že není Vějíř v barvě, protože by to jejím kresbám a jejich přehlednosti jen prospělo.
Člověka pak okamžitě uzemní Krokař (to není kompliment), Emulator Girl pubescentní blbůstka (ale pěkně kreslená), Ledový ohraný (byť s trochu japonskou esencí), Tabulka se příjemně rychle čte, Rytířství v oblacích nezaujme kresbou (ale skousnutelné příběhem), Nejlepší přítel plíče má vtipný námět (a špatné zpracování). Anime zadarmo? Mlčeti zlato.
Pak přijdou rozsáhlejší Kadeřábkovy Vánoce s buřtem. Po jeho loňském kousku jsou čtenáři zvědavi, zda ho trumfne. No, Prague Security Blues to už není, ale nekulhá tak daleko za ním. Komiks je plný skvělých hlášek, humoru a suprově kreslený (ačkoli občas opět nepřehledný). Konec prdele, utrakvisti!
Kristus na Golgotě taky nebaštil klobásy
Pak opět trochu dolů. Na Cítím, tedy jsem kresba jde, ale zabaví nanejvýš tak odkazy, pak přijde po každé stránce špatné Rock Album. Milionkrát přežvýkaný námět vyprávěný nezáživným způsobem nezachrání ani odpuzující kresba.
Náladu pak zachrání umně vyprávěná a přitahující Krajina nočních můr… , výtvarně spolu s Ránem vrchol celého sborníku. Naneštěstí pak přijde nezajímavá Avira a Odysseus, Až bude nejhůře pak působí docela dobře (možná právě proto, že je pak) a knihu uzavírá Most. Povídka, kde v kresbě nerozpoznáte mužské pohlaví od ženského. A vlastně vám to je jedno.
Vějíř představuje důležitý part manga produkce v ČR. Tentokrát je však záhodno ocenit ještě více jeho poselství, protože jeho obsah tentokrát nefunguje. Je to snad tím, že chybí bratři Tesařovi? Asi nejlepší věc, kterou letos Vějíř přinesl, je upoutávka na Tesařovic Tisíc masek. Kobuta chystá další bombu.
Název: Vějíř – Sborník české mangy 2015
Scénář: Dee, shinji, Skye, Suwi, Dyamirity, Tomáš Salva, Gituška, Viktor Svoboda, Saili, Jan Arenoth Vohlídal, K-Os, Jan Přibyl, Martin Kadeřábek, Špendla, Arpi Kökeny, Marek Grygarčík, Tereza Kadet Kadečková, Itusa, DanQ
Kresba: faQy, Kazumaki, Yone, Suwi, Dyamirity, Tomáš Salva, Alexa, Viktor Svoboda, Konata, Jan Arenoth Vohlídal, K-Os, Jan Přibyl, Martin Kadeřábek, Luc, Arpi Kökeny, Marek Grygarčík, Petry Ryuki Feňďová, Itusa, Janiko
Vazba: Paperback
Počet stran: 256
Vydal: Kobuta, o.s., Praha 2015
Doporučená cena: 159 Kč