Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

RECENZE: Válka bohů. Neschopný Superman masakruje lidi po vzoru 300

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

24. 11. 2011

Krví obarvená komiksová řežba 300 slavila svého času úspěch jak u fanoušků, tak u kritiků. Na její komerční úspěch se nyní snaží navázat podobně stylizovaná Válka bohů. Je černým koněm podzimní filmové sezony, nebo jen laciným tahákem na peníze?

Válka bohů toho má se svým starším sparťanským bratříčkem společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. Pokud pomineme základní schémata obsahující historické osvalené hrdiny, masakrující ve zpomalených záběrech nechutně drsné potvory, zbudou nám jména dvou režisérů, jejichž dosavadní kariéry jsou si až nebezpečně podobné.

Čtěte více: Hlavní hrdinové ve Válce bohů jsou svalnatý válečník i brutální tyran

Zack Snyder, který se podepsal pod úspěšným filmem 300: Bitva u Thermopyl, se před svým definitivním průlomem blýskal zejména v oblasti videoklipů. A stejně je na tom také indický mág Tarsem Singh, pro kterého bude právě Válka bohů tou definitivní komerční jízdenkou do hollywoodské extratřídy.

Tarsem Singh se proslavil režií několika slavných videoklipů a reklamních spotů. Z celovečerní tvorby zaujal vizuálně strhujícím debutem Cela, ve kterém si zahrála i zpěvačka Jennifer Lopez. Svůj stoupající věhlas pak potvrdil neméně povedeným snímkem Pád.

Filmy Tarsema Singha vždy oplývaly jedním velkým pozitivem: jejich vizuální podoba jde až za hranice slova geniální. O příběhovém a vypravěčském umu jak fanoušci, tak filmoví kritici vždy taktně mlčí. Není tedy žádným překvapením, že si indický režisér přenesl všechny své klady i zápory do regulérního hollywoodského velkofilmu. A jak velí zámořské trendy, vše je zde jen větší a explozivnější.

Mám svaly a dám ti po tlamě, Zdroj: distributor filmu

Při čtení zápletky vyskočí znalci minulých filmů Singha v hlavě pořádný vykřičník. Všechno to zní totiž až podezřele propracovaně. Mytologická bitva mezi Titány a bohy skončila jedna : nula pro tým Dia, i přesto však byla stanovena úmluva, která bohům zakazuje plést se do záležitostí smrtelníků.

O tisíciletí později pátrá krvelačný král Hyperion po bájném luku s názvem Epirus, pomocí něhož by rád ovládl svět. Bohové mu do toho nemohou kecat, tak si nenápadně vychovají osvaleného Thesea (budoucí Superman Henry Cavill), který by měl vše vrátit do správných kolejí. Ano, je to bordel a už jen na několika řádcích jde motivace postav do kopru.

Henry Cavill je i novým Supermanem! Podívejte se na první fotku

Před chvalozpěvy na bez nadsázky nezřízené vizuální orgie se zastavíme u postavy samotného Thesea. Jakýsi tajemný dědula mu od narození nakecával do hlavy, jaké je jeho poslání, učil ho šermovat, prostě a jednoduše z něj vytvořil nástroj boží. Když se ale náš švarný hrdina vrhne do boje, začne to povážlivě skřípat. Na co sáhne, to zkazí. Místo ikonického bijce tak sledujeme neschopného ťulpase, který nic nezvládne sám, a musí se tak spoléhat na sílu svých chráněnců bohů.

Očima Nely Christovové: Zdá se, že zpracovat příběh z období antiky a neuříznout si při tom ostudu je úkol skoro pro bohy. Předvídatelný děj nespasí ani postavy. Herci spíš než na herecké umění vsadili na svou muskulaturu. Dál už vás čeká jenom dvouhodinová řežba, při které ve zpomalených záběrech létají hlavy vzduchem a krev stříká všemi směry. O nic jiného tvůrcům stejně nešlo, a tak není divu, že počítačové efekty jsou to jediné, co ve filmu za něco stojí.

Hodnocení: 1*

S podivným hlavním charakterem jde ruku v ruce řídký děj, který nedostatečně motivuje jednotlivé postavy k jejich konání. Divák tak musí vzít zavděk prosté vysvětlení, že tak to jednoduše chtěl scenárista. Prázdné tlachání napíná nervy vzývačů digitální krve a násilí jde až na samotnou hranici snesitelnosti. A když kýžená rubanice nakonec přijde, zklamání eskaluje.

Singh totiž snímá masakrování neschopných soupeřů Thesea v delších nepřerušovaných sekvencích, což jistě prospívá využití 3D, kinetika celé akce tak ale dostává nehezky na frak. Není strhující a namísto zaťatých pěstí budete chtě nechtě mlátit unavenou hlavou o sedadlo.

Leonidas vs. Theseus – 300 : 0

Válka bohů zatím vychází ze souboje s králem Leonidem ze Třístovky jako spráskaný pes. Naštěstí přichází ke slovu vizuální podoba snímku, která bez přemýšlení zašlape do země cokoli, co se v letošním roce objevilo v kinosálech. Začíná to už snově uhrančivými kostýmy, které sice nemají s historickou přesností co dočinění, v rámci uzavřeného filmového vesmíru ale mají vnitřní estetickou soudržnost.

Nejen v nich ale vyniká estetická krása Války bohů. Singh má jako režisér videoklipů v oku chirurgicky přesné komponování záběru, které se nebojí doplnit o barevné kontrasty, kterých využívá skvěle. Lehká přepálenost pak opět pomáhá 3D technologii, která může při volbě ponuré barevné palety jednoduše pohřbít celý snímek.

Oscarová nominace za nejlepší kostýmy Válku bohů jistě nemine

Na rozdíl od 300 se Singhovi bohužel nepodařilo vytvořit jednoduchý příběh, který by nestál v cestě nezřízeným krvavým a vizuálním orgiím. Místo toho se snaží tlačit do popředí mytologii a rozvětvenou dějovou linku. Ve výsledku z tohoto snažení ční opět jen manýra. Bohové totiž nejsou v samotném příběhu až tak důležití. Jenže moc pěkně vypadají a dávají příležitost pro několik nádherných obrazových kompozic. Otázkou zůstává, jestli divák přetrpí deset minut nudného dialogu jen proto, aby se dočkal několika sekund přestylizovaných záběrů.

Ve výsledku tak nemůže být s Válkou bohů spokojena ani jedna divácká skupina. Stoupenci spletitých příběhů spáchají v kině rovnou rituální sebevraždu, vyznavači brutální akce se zase unudí až ke spánku. Od nadějného režiséra se tak jedná o první výrazný krok vedle, což vzhledem k relativnímu komerčnímu úspěchu filmu v zámoří nevěstí nic dobrého.

Válka bohů (Immortals)

Akční / Drama / Fantasy
USA, 2011, 110 min

Režie: Tarsem Singh
Hrají: Henry Cavill, Freida Pinto, Mickey Rourke, Corey Sevier, Kellan Lutz, Robert Maillet, Stephen Dorff, John Hurt, Isabel Lucas, Romano Orzari, Luke Evans, Steve Byers, Joseph Morgan, Kaniehtiio Horn, Hubert Boorder, Robert Naylor, Tyler Hynes, Peter Stebbings, Alan Van Sprang

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Válka bohů. Neschopný Superman masakruje lidi po vzoru 300

Hide picture