Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Ve službách klanu. Nová Žambochova kniha plná magie, peněz a smrti

Olga Buriánková

Olga Buriánková

12. 6. 2013

Miroslav Žamboch: Ve službách klanu (ilustrační)Herbert Ducatti se upsal klanu čarodějů. Díky nepatrným magickým schopnostem může v horské pustině dobývat aktivní drahokamy. Zpočátku jde všechno pomalu, ale vpřed. Konkurence je však neúprosná a brousí si zuby na cizí porci. Při závalu objeví mladík v sobě i přátelích velké nadání pro magii i k přežití. Přichází láska, peníze, nebezpečí, smrt a ještě mnohem víc. 

Žamboch opět dokázal rozjet typicky bouřlivou a strhující akci. Autor: Jan Doležálek

Žamboch opět dokázal rozjet typicky bouřlivou a strhující akci. Autor: Jan Doležálek

Přibližně po roce a půl Miroslav Žamboch potěšil milovníky své tvorby novým románem. Přestože má jeden z nejúspěšnějších a nejlepších autorů tuzemské fantastiky za sebou desítky příběhů s plejádou hlavních hrdinů, nevadí mu přidat k nim další. Ve službách klanu představuje Herberta Ducattiho, nepříliš zdatného čaroděje, jehož čekají dvě desítky let dolování aktivních drahokamů.

Miroslav Žamboch

Je jedním z nejpopulárnějších autorů fantastického žánru posledních doby. První povídka mu vyšla v roce 1995, po roce 2000 následovala první kniha. Poté začal s pravidelným přísunem adrenalinových příběhů v kterémkoli z fantastických žánrů. Počínaje většinovou klasickou fantasy přes tu městskou až po science-fiction či vše uvedené říznuté hororem.

Více v profilu

V Severních horách dobývají klany čarodějů magií nabité drahé kameny. Protože laiky zabíjejí, v jejich blízkosti pracují jen mágové. Byť je jím Herbert Duccati pouze okrajově, stačí to k podpisu klanové smlouvy a záchraně jeho blízkých. Část služby tráví pod zemí, druhou v táboře na úrovni gulagu. Ostatní klany si brousí zuby na cizí ložiska. Pekelná válka čarodějů začala. Herb a jeho přátelé to zjistí při závalu, který by málokdo přežil. Kde by málokdo dokázal osvobodit i ostatní. Ducatti zvládl obojí a mnoho jiného. Úspěchy v magii i lásce se neodpouští. Boj začíná a štěstí je prodejná děvka.

Ani Bakly ani Koniáš, ale přesto boduje

Od poslední knihy žánru upírské městské fantasy (Visio in extremis) se zde Miroslav Žamboch vrací k oblíbené fantasy klasické. Přivádí čtenáře zpět do světa, který znají například z knih Dlouhý sprint s ozvěnou, Maveric, pěšec na odstřel nebo Poslední bere vše. Světa ovládaného čarodějnými klany a magií, jehož centrem je město Vegaš typické tím, že i dýchání je v něm kvůli smogu smrtící. Nemluvě o ještě vražednějších klanových intrikách.

Čtěte také: JFK 28. Žamboch chce vzkřísit agenta v knize Na vlastní pěst

Prostředí je milovníkům Žambochových příběhů důvěrně známé, hrdinové nikoli. I když by ctitelé Koniáše a Baklyho snad mohli na Ducattiho žárlit, není důvodu. Mladík projde výrazným vývojem, v jehož průběhu připomíná oba dva. Zpočátku je citlivý, obětavý a statečný, v jednom okamžiku rozhodný a silný, v dalším roztomile zamilovaný. Později získá magickou sílu a Koniášův sebevědomý, zkušený pohled na sebe i ostatní. Když se válka rozhoří, mění se v monstrum jako je Bakly nebo dokonce Drsný spasitel (s ním jej pojí i lecjaká magická vychytávka a proměna v krystalického démona).

Tahle fantasy není pro klaustrofobiky

Děj příběhu je zčásti zasazen do hornického tábora, kde podmínky nejsou příliš utěšené a nezlepší je ani tvrdí předáci, zima, nedostatek jídla a odpočinku či všudypřítomné nebezpečí. Selanka jak za Stalina, dvacet let znamená věčnost. Události se však začínají valit vpřed. Přestože se valná část děje odehrává v Hlubině mezi ložisky drahokamů (připomíná Jennifer – důl Quake), díky autorovu mistrovství si ubíhající akci a nebezpečí užije i ten, kdo má problémy se stísněným prostorem. Ani si neuvědomí, že hrdinové v závalu bojují o poslední doušek vzduchu. Také vnitřní členění textu jde vstříc dynamice obsahu.

obálka Miroslav Žamboch: Ve službách klanu

Na třech stech stranách dokázal Miroslav Žamboch rozjet typicky bouřlivou a strhující akci. Děj se jen pomaličku rozehřívá, ale od určitého bodu již není návratu. Drezína naplněná statečnými a oddanými přáteli s čelovkami z drahokamů vyrazila šílenou rychlostí vpřed a vtahuje čtenáře stále hlouběji, aby je ze svého objetí pustila až na poslední stránce.

Pro každého něco, nikoli však červená knihovna

Ve službách klanu je podle očekávání profesionálně zvládnutý příběh. Hlavní postavy jsou tak lidské, že každá jejich ztráta bolí, akce tak drsné, že při líčení krutých bojů v temnotě s tunami kamene nad hlavou mrazí a příslib lovestory tak nadějný, aby čtenáři bylo jasné, že něco je opravdu hrozně špatně.

Typické vyprávění v první osobě je plné naděje, zklamání, lásky, nenávisti, intrik i nejčistší odvahy a sebeobětování i úžasné atmosféry. Přestože akce není tak bezdechá jako ve Visio in extremis nebo Líhni, mrtvých je zde stejně požehnaně.

I když nejnovější autorova kniha obsahuje vše, na co jsou jeho fanoušci zvyklí, ke skutečné špičce mu maličký kousek schází. Možná trošku ruší ne zcela vyvážený příběh (dlouhý rozjezd z prostředí tábora s následným střihem a rychlým průletem hrdinovým soukromím, dalším střihem a finálním baklyovským nářezem). Možná absence něčeho skutečně nového, protože tohle vše už dříve někde četli.

Na druhou stranu mnoho milovníků autorových příběhů těší právě tahle povědomost a návrat do známého světa představuje splnění jejich očekávání. Příběhy Miroslava Žambocha se totiž téměř bez výjimky dají díky atmosféře a tempu číst opakovaně, bez ohledu na známost pointy. Autor čtenáře pokaždé dokáže přesvědčit, že prožívají to největší dobrodružství.

Název: Ve službách klanu. Autor: Miroslav Žamboch. Nakladatel: Triton, 2013. Počet stran: 312. Doporučená cena: 329, zlevněno – 230 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ve službách klanu. Nová Žambochova kniha plná magie, peněz a smrti

Hide picture