Sborník české mangy Vějíř u nás znamená jedinou stálici na poli tuzemské mangy. A tak by člověk mohl čekat striktně dodržovaná pravidla, dokonale okoukané styly kresby, klišé, obšlehávání japonských hitovek a jiné klasické neduhy. Ale to by byl na omylu…
V novém Vějíři může fanoušek nalézt jak autory známé ze starších čísel ba dokonce vlastních publikací (Antonín a Jiří Tesařovi, DanQ, Jan „Arenoth“ Vohlídal), tak opět i zcela nové tváře. Staré páky se ne vždy, ale většinou osvědčí, hlavní zásluhou sborníku je však právě hledání nových talentů.
Antonín Tesař
Jeden z klenotů tuzemské komiksové alternativy na poli scenáristiky jinak pracuje jako filmový kritik v magazínu A2.Publikoval několik povídek v mangoidním Vějíři a v Bubblegunu, ale má na svém kontě také vlastní komiksové knihy (spolu s bratrem), Gymnázium příšer a Versus. Mimo to se věnuje projektu Alien Hand Effect.
Díky zaměření sborníku se vedle sebe nalézají opravdu kvalitní, protivně nudné, fádní, vtipné i bezcenně otřesné povídky. Mrkněme se na těch pár, které vyčnívají.
Co se Vějíře týče, největším ládlem jsou bratři Tesařovi. Jejich společná povídka tvoří pokračování Videoteroru z loňského dílu.
Nová část Videonomicon pokračuje v kolejích vyjetých do čerstvé plísně. Otrlý divák hadr. Videomagie, videokazety vraždící hlídači, videomageddon. Videopůjčovny plné béčkových hororů nevymřely, jen se pod rukama bratří Tesařů přetavily v komiksový mýtus. Krvavá ztřeštěnost a imbecilně překombinované hlášky. Maso a prdel, co víc chcete?
A také stejně jako v minulém Vějíři vytvořil Antonín jednu povídku s kreslířkou Zuzanou Blaštíkovou. Sice už nejde o takovou šílenost jako minule (hmyzí psycho Příště), ale i tak to té nakopnuté taškařici pěkně šlape. Tempo jede, bizarní nápady se hrnou, krev teče. Všední námět zachrání i jediná skvělá myšlenka, například mražení kocouři z Teska.
Duo Tesař-Blaštíková překonává i klan Tesař-Tesař.
Manga, jakou jste nečetli
To bychom měli očekávatelné. Největší překvapení? Martin Kadeřábek s Prague Security Blues. Nový autor získal největší prostor a zároveň se nejvíce vymyká? Teprve zde vyplouvá na povrch to, že editoři Vějíře nejsou diskriminující (přesně v opačném směru, než bývají běloši zvyklí).
Kresba, kterou by v manze nikdo nečekal, přináší něco mezi Pervers Pépere a půlcartooningem některých amerických podzemních tvůrců let sedmdesátých. A příběh? Byť typicky český, také velice připomíná výše zmíněné. Sice dost často hlášky nefungují a sráží úroveň komiksu, vše především díky přehledné kresbě pěkně plyne a vtipy občas fungují. Sakra dobrý debut.
Ale abychom se nezasekli jen ve chvále, alespoň zmiňme sem tam i něco proti. Jenže když ty nudné příběhy jsou tak nudné, že o nich v podstatě ani není co říct.
Jablko letošního léta?
Strašlivé prokletí? Opotřebovaný námět, vtipný konec ani náhodou nefunguje, kresba nelíbivá. Dva konce akvaduktu? Sice pěkný, hluboký název, ale příběhově jde o omšelou a nezajímavou lehce moralizující hepystory. Hloupě dětinská pohádka má alespoň pěknou, vyčnívající kresbu. Nejcennější dar? Letní jablka? Naivňoučké.
Jak bylo řečeno výše, dobrý příběh střídá slabý. Vedle věcí, které byste nejraději nikdy nečetly (naštěstí jsou krátké) věci s nadhledem a vtipem. Zasmějte se s Lamami nebo se snažte držet víčka otevřená u Slima, každopádně dejte Vějíři šanci. Málokterý sborník má tak ušlechtilé cíle a nebojí se kvůli nim riskovat i horší kousky.
Název: Vějíř 2014 – Sborník české mangy
Scénář: Suwi, DanQ, Antonín Tesař, Abbe, Jan „Arenoth“ Vohlídal, Gituška, faQy, Dyamirity, Rar, Haspien, Kazumaki, Martin Kadeřábek, Astrak, K-Os, Skye, Merry More Meat, Saili, Sykysan, Jamin, Ivan Štěpánek
Kresba: Suwi, Janiko, Zuzana Blaštíková, Antonín Tesař, Abbe, Jan „Arenoth“ Vohlídal, Jiří Tesař, Alexa, faQy, Dyamirity, Rar, Haspien, Ruchie, Viktor Svoboda, Balrog, Martin Kadeřábek, K-Os, Jamin, Ivan Štěpánek, Merry More Meat, Kazumaki, Ester Kuchynková, Indi, Konata
Obálka: DarkSena
Počet stran: 256
Vazba: paperback
Rozměry: 130 x 190 mm
Vydal: Kobuta, Praha 2014
Doporučená cena: 159 Kč