Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vějíř 2016. Kruhová výseč prezentující současnou českou mangu

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

20. 5. 2016

Vějíř je stálicí na české scéně. Každoročně vychází sborník nového českého komiksu inspirovaného japonskou mangou, prostor jak pro začínající mangaky, tak pro staré mistry. Vějíř 2016 právě vyšel. Co v něm letos najdeme?

Letošní Vějíř je ochuzen o některé své klasické přispěvatele. Nedefiluje zde ani jeden z bratrů Tesařů (místo toho právě vydávají sešítek Tisíc masek), K-Os, ani Suwi, jejíž kresební vývoj je obzvláště pozoruhodný.

DanQ
Nymburský grafik DanQ (Daniel Řezníček) byl tak dlouho fanouškem mangy, že nevydržel nevěnovat se jí naplno. Od prvopočátků (2009) se podílí na vydávání sborníku české mangy Vějíř a organizaci manga/anime conů a jeho práci můžeme vidět i v překladové manze – lettering pro Death Note či Gantz.

Rozhodně se to nedá svalovat na absenci místních, na Vějíři bylo vždy nejzajímavější sledovat právě nováčky, ale letošní výběr za předchozími značně pokulhává.

Příkladem budiž Belle Morte od Máry a Kamily. Nástřel dobrý, hustá čerň slibuje pěknou atmosféru, příběh o Pablu Escobarovi zajímavý děj. Ani jedno.

Bylo by určitě vhodnější příběh sestavit smysluplněji, člověk se v něm ztrácí, nepoznává, která postava promlouvá… To je také kvůli kresbě, v níž se postavy – a to jich je minimum – pletou (to je furt ta samá postava, nebo už někdo jiný?). Chybí absolutně jakákoli zápletka, gradace, a co je vlastně zač těch posledních pár stran?

obalka Vejir 2016Podobně selhává Theurg Jana Mareše. Příběhově nemá člověk sebemenší nutkání pokračovat, a co se týče kresby, dochází k mnoha excesům. Od občas podivných pohledů přes špatnou dynamiku až po pokřivenou anatomii. A opět by povídce pomohlo, kdyby se podařilo držet u postav jednotnější vzhled.

Lépe vyznívají lehčí vtípky. Ať už Fuška Marcela Dokoupila nebo Mámení Terezy Kadečkové a Petry Feňďové. Neurazí ani Abbeho Zbožná kočka či Karel & Růžena Konaty a Saili, ale člověk na ně po pár minutách nejspíš zapomene.

Psycho psyché

Jednoznačným vrcholem a tentokrát jedinou bombou je Mahó kemuši Psyché od Kazumakiho a DanQ. Velice příjemně ulítlá povídka ze života hmyzu se spoustou funkčního situačního a hlavně slovního humoru. Perfektně dětinsko-bizarní vizuál groteskní atmosféru jen podtrhuje.

Letošní Vějíř bohužel za loňskými kousky pokulhává více, než je záhodno. Tři čtvrtiny komiksů jsou pouze nicneříkající výplňovky a z té zbývající čtvrtiny je více horšího než lepšího. Síla Vějíře ale netkví v obsažených komiksech, ale v jeho poslání – dát novým tvůrcům stejný prostor jako starým. A to se i letos povedlo na výbornou.

Název: Vějíř – Sborník české mangy 2016
Scénář: Shinji, DanQ, Ayaku, Arisu, Arenoth, Dragoniana, Gituška, Tomáš Salva, Dyamirity, Marcel Dokoupil, Jan Mareš, Abbe, Tereza Kadečková, Filip Tichý, Špendla, Saili, Kamila Kamikaze, Žebrovník
Kresba: Žebrovník, Tomáš Salva, Dyamirity, Míša Srovnalová, Jan Mareš, Petra Feňďová, Janiko, Kazumaki, Filip Tichý, Alexa, Marek Grygarčík, Konata, Eseona, Abbe, Arisu, Hayath, Luc, Marcel Dokoupil, Arenoth
Počet stran: 224
Vazba: Brožovaný
Vydal: Kobuta, o.s., Zásmuky 2016
Doporučená cena: 159 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vějíř 2016. Kruhová výseč prezentující současnou českou mangu

Hide picture