Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Vincent van Gogh se ocitá v pozici komiksového hrdiny

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

4. 2. 2015

O životě Vincenta van Gogha bylo sepsáno mnoho knih. Komiksů už značně méně. Natož takových, které by vyšly v České republice. Ale když už se toho má někdo chytit, kdo by to měl být jiný než holandský autor? Holanďanka Barbara Stok tak v novém komiksu mapuje van Goghova poslední, nejdůležitější léta.

uvodni Barbara Stok: Vincent

Vincent van Gogh odjíždí do Arles, kde by se mohl více soustředit na svou práci. Po době nadšení se ale vracejí Vincentovy deprese a kritické stavy. Jistě, Gauguinova návštěva vše zlepší, ale po jeho odchodu se Vincentovy stavy ještě zhorší a po známé příhodě s uřízlým uchem musí být hospitalizován. V komiksu Vincent Barbary Stokové to vše můžeme sledovat.

Barbara Stok
Barbara Stoková je nizozemská hudebnice, výtvarnice a především komiksová autorka. Svým minimalistickým rukopisem ztvárňuje především autobiografické příběhy, ale sem tam sáhne i k něčemu méně auto, například k biografii rodáka Vincenta van Gogha.

Co se týče příběhu, najdou se v něm zajímavé a méně známé informace. Ale upřímně, nijak čtenáře nevtáhne. Jde spíše o takové suché převyprávění. Čtenář sleduje van Goghův příběh bez jakéhokoli zaujetí nebo bez vtažení do děje. Přitom při práci s tak emoticky silnou osobou se úplně nabízí nějaké dravější a působivější tempo.

A ty dialogy, ach, ty dialogy! Mnohdy normální, ale většinou bohužel působí příšerně primitivně. Jako něco z dětské čítanky. No, bohužel se právě zde projevuje, že tento komiks neví, jestli cílit na dospělého čtenáře (jak tomu nejedna scéna naznačuje), nebo na děti.

Barbara Stok: VincentV první chvíli může působit nudně i kresba, která sází na silný minimalismus. Ale po přečtení nějakých dvaceti stran jí člověk musí odpustit nějaké to zapomínání na klouby a anatomii, protože ikoničnost má Stoková zvládnutou na perfektní.

Přeletí dalších dvacet stran a Stoková začne čtenáře přesvědčovat o tom, že opravdu ví, co dělá (alespoň po výtvarné stránce). Rychlými pohyby dovede stránce vpálit přesnou náladu. Od dokonalé práce s přehnaně sytými barvami po infantilní křížky místo očí, spirálky.

Krása detailů minimalismu

Ale největší vrchol přichází v momentech van Goghových kritických epileptických záchvatů a depresí. Vlnky, barvy, především však tečkovaná metoda znázornění zmatku uchvacuje.

Co se týče rozložení panelů, člověk bilancuje. Na jednu stranu se neustále se opakující, pravidelné rozdělení perfektně hodí k autorčinu minimalismu, na stranu druhou člověk přemýšlí, jestli to něco nemá společného se suchostí vyprávění. Ale člověk se vždycky rád přikloní k té lepší volbě, navíc Stokové to při všem, co zde v kresbě předvádí, věří.

Z komiksu o Vincentu van Goghovi by se rozhodně dalo vytlouci víc. Kniha sice může přinést nové poznatky, zajímavosti z van Goghova života a především životního přesvědčení, nejednou čtenáře ohromí šikovně minimalistickým pojetím, ale ve výsledku se člověk bude dost nudit a kývat hlavou nad rozpolceností ohledně cílové skupiny.

Originální název: Vincent
Přeložený název: Vincent
Autor: Barbara Stok
Počet stran: 144
Vydal: Mladá fronta, Praha 2015

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vincent van Gogh se ocitá v pozici komiksového hrdiny

Hide picture