Menu
FANZINE.cz
Recenze her

RECENZE: Wargame: Evropská krize simuluje střet Sovětů a Amíků

Marek Jedinák

Marek Jedinák

13. 3. 2012

Válečná realtime strategie Wargame: Evropská krize dokázala, že i tento dnes trochu ustupující žánr dokáže být stále sexy. Realistická válečná tažení, zasazená do nepříliš profláknutého období studené války, hráčům ukáží, jak by to vypadalo ještě před tím, než by někdo na přelomu 70. a 80. let zmáčkl knoflík.

Hardcore realtimové strategie patří obecně na kolbišti herního průmyslu mezi ohrožený druh. Wargame: Evropská krize však dokázala namixovat většinu všech žánrových předností, což z ní činí skutečně plnohodnotný strategický zážitek.

Přestože pochází ze studia, které vytvořilo spíše pouze nadprůměrnou strategii ovládanou prostřednictvím hlasových povelů, R.U.S.E., jeho nástupce, se vyvaroval většiny neduhů svého předchůdce. Zachován samozřejmě zůstal klasický koncept strategických her, a to těch opravdu hardcorových, kde není prioritou těžení surovin, nýbrž správná taktika a pečlivá volba co možná nejúčinnější strategie.

Skoro jako ze skript dějepisu

Zcela klíčovým prvkem je dějiště studené války. Kampaň je rozdělená na tři samostatné scénáře, které přímo odkazují na více či méně známé události tohoto konfliktu, a rozhodně se neomezují pouze na obecně známé události typu válka v Koreji či sovětská kampaň v Afghanistánu. Dokonce i hráči velmi znalí událostí studené války získají pocit, že k podobným situacím skutečně mohlo dojít.

Ozbrojený konflikt se v jedné kampani rozhoří při intervenci v Polsku během převzetí moci generálem Jaruzelskim, v jiné zase mylným vyhodnocením masivního vojenského cvičení Able archer. Jedním z méně šťastných aspektů je fakt, že je nutné jednotlivé kampaně absolvovat popořadě, tudíž si hráč nemůže ihned zvolit svoji stranu.

Čtěte také: Vybrali jsme nejlepší fantasy RPG všech dob. Zahrajte si na hrdiny

Našince potěší, že je ve hře přítomna i ČSSR. Všechny jednotky totiž zaplaťpánbůh nemluví pouze anglicky, ale každý pěkně svým mateřským jazykem. Verze dostupná v České republice je díky vydavateli Comgad k dispozici s českými titulky.

Vzhledem k velkému množství až neskutečně podrobných informací o jednotlivých verzích bojové techniky, kterých jsou ve hře desítky, je to velmi vítanou záležitostí. Ta je vymodelovaná velice pěkně, i přes celkově zastaralý vzhled, krabicoidní budovy a nádech čehosi, co už má nejlepší časy dávno za sebou.

Jednotky dělostřelecké či raketové podpory jsou během útoku na Západ k nezaplacení. zdroj: wargame-ee.com

Na rozdíl od ostatních her se však drží striktně při zemi v otázce použití jaderných zbraní. Vzhledem k faktoru vzájemného zničení obou mocností se vše odehrává v ryze konvenčním stylu. Primární silou jsou samozřejmě tankové sbory, nicméně v průběhu hry rozhodně nebudou stačit. V průběhu hry si stratég musí osvojit také ostatní typy jednotek, jelikož platí staré dobré pravidlo kámen nůžky papír. Helikoptéry nemají šanci proti protiletadlové obraně, zatímco tanky si neškrtnou proti pěchotním jednotkám zakopaným v neprostupném lesíku.

Útok důstojného nepřítele

Jednotky lze samozřejmě doplňovat, a to pomocí bodů, jež jsou hráči přidělovány za plnění hlavních a vedlejších úkolů. Nikdy jich však není dost, takže je vše třeba dopodrobna zvážit. Vozidla samozřejmě spotřebovávají benzín a munici, takže je nutné počítat i s ochranou zásobovacích cest. Nepřátelská UI totiž nepatří mezi taktické blbce, ráda provádí útoky do zad a využívá výhod terénu.

Mrkněte se na VIDEO: Podívejte se, jak se tvoří animace do videohry Zaklínač

Všechna technika, pěšáci a letecké jednotky se s počtem zničených nepřátel vylepšují. Platí zde zásadní pravidlo, že kvalita vítězí nad kvantitou. Jeden zkušený tank Abrams či T-80 si hravě poradí s větším množstvím třesoucích se zelenáčů. Podstatou roli hraje mimo jiné i morálka jednotek. Pokud začnou vybrané jednotky získávat pocit, že je bitva ztracena, přestanou poslouchat rozkazy a okamžitě opouštějí bojiště.

Mezi hlavní výtky patří až extrémní podobnost map, většina se jich odehrává v polích, chybí jakákoli velká města. Na druhou stranu to nese i určitá pozitiva. Hra se nesnaží působit velkolepě, ale věrně simuluje možný střet v krajině střední Evropy.

Verdikt

Wargame je opravdu poctivou strategickou hrou, jež nabízí hodiny a hodiny nefalšované taktické zábavy. Desítky typů vojenských jednotek, vybrané historické reálie a přítomnost dokonce československé armády ze hry činí i výbornou záležitost pro opravdové vojenskohistorické fajnšmekry.

Jedinou nevýhodou je poněkud lehce sterilní a především jednotvárné prostředí. Fanouškům strategií však titul nelze než doporučit, jde o velmi kvalitní žánrovou záležitost, kterých je v posledních letech zatraceně málo.

Hodnocení: 80 %

Klady: Studená válka, množství jednotek, realismus

Zápory: Stereotypní mapy, hezká, ale morálně zastaralá grafika

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Wargame: Evropská krize simuluje střet Sovětů a Amíků

Hide picture