RECENZE: Zaklínač Geralt se vrací a s ním přichází Bouřková sezóna!
Petr Bělohrad
27. 2. 2015
Fantasy série polského spisovatele Andrzeje Sapkowského, sledující osudy zaklínače Geralta, se může pyšnit dalším přírůstkem. Nejnovější kniha nesoucí název Bouřková sezóna se odehrává před příběhovou linií předchozích knih.
Jméno Geralt z Rivie je jistě známo každému milovníkovi fantasy. Zaklínačova dobrodružství se stala natolik populárními, že v jejich polské domovině vznikl nejen seriál (později sestříhán do filmu), ale i úspěšná série počítačových her. Ke každému zaklínači neodmyslitelně patří jeho medailon, kouzelné lektvary a hlavně dva meče – ocelový a stříbrný. Co když ale zaklínači meče někdo ukradne?
Geralt se v Bouřkové sezóně stane obětí smolných a nešťastných událostí, které se nabalují jedna na druhou a nenechají bělovlasého zaklínače vydechnout. Jako by nestačilo, že je obviněn z okrádání státu, ještě jsou mu během jeho pobytu ve vězení ukradeny meče, je vydírán, zatažen do státní politiky a intrik čarodějů. Pro Geralta jenom další den v práci.
Andrzej Sapkowski
Narodil se 21. června 1948 v Lodži. Je pravděpodobně nejznámějším polským autorem fantasy. Původně studoval ekonomii a svou literární kariéru začal jako překladatel science fiction. Svou první povídku Zaklínač napsal jako příspěvek do soutěže časopisu Fantastyka. Zaklínač se umístil na třetím místě a setkal se s velmi kladnými ohlasy u čtenářů i kritiků. Sapkowski na tomto příběhu stavěl dalšími povídkovými cykly a nakonec i pětidílnou ságou, která byla přeložena do mnoha jazyků a získala celou řadou ocenění.
Bez meče ani ránu
Zaklínači jsou známí jako vynikající šermíři. Nemálo jim k tomu dopomáhá i fakt, že oproti běžnému člověku jsou dvakrát rychlejší a silnější díky mutacím. Co když však zaklínač o své dva meče, na něž je zvyklý, přijde a kvalitní náhrada je v nedohlednu?
Za celou knihu sáhne Geralt na jílec meče pouze několikrát (a to ještě ne svého vlastního), ale ani tak není v příběhu nouze o množství potyček a zlámaných kostí. Ve skutečnosti je zdlouhavých částí knihy poskrovnu a autor je často sám chytře přeskočí.
Geralt tak chvílemi putuje doslova od facky k facce a čtenář si ani nevšimne, že má za sebou čtyřicet stránek textu, aniž by se chvíli nudil. Své dělají i občasné komické a sarkastické výměny mezi postavami, díky kterým dialogy krásně plynou a působí velmi přirozeně.
Geralt sám je postava rozervaná vnitřním konfliktem mezi zaklínačským kodexem a vlastním přesvědčením. Morální dilemata patřila už i v sáze ke Geraltovým úhlavním nepřátelům. I v Bouřkové sezóně tak zaklínač často doplatí na vlastní etické zásady.
„Musíš chránit lidi, před nestvůrami“ zní jedno ze zaklínačských „přikázání“. Co když jsou ale sami lidé nestvůrami, před kterými je potřeba chránit ostatní? Zvláště někteří čarodějové a jejich zvrácená představa o pokroku v podobě eugeniky a genetických mutací je zaklínači trnem v oku. Kupříkladu pasáž o mír přinášejících zbraních hromadného ničení lze velmi snadno aplikovat i na náš svět.
Temná fantasy se vším všudy
Každý, kdo četl alespoň jednu knihu zaklínačské ságy, má asi představu o tom, co může od Bouřkové sezóny očekávat. Sapkowského styl je velice osobitý a autor se nebojí krajního humoru, vulgarismů a explicitního popisu násilí a erotiky.
Souboje a jejich následky jsou popisovány naturalisticky, ale v porovnání s původní ságou podstatně precizněji, takže je snazší se v nich orientovat. Je ale třeba uznat, že temný a nepřátelský svět zaklínače Geralta takovýto výklad dokonale vystihne.
Sapkowského tvorba nejvíce připomíná klasickou fantasy meče a magie. V porovnání s takovými giganty fantasy literatury jako je třeba Pán prstenů nebo Píseň ledu a ohně stojí sice poněkud níže, ale rozhodně ne kvůli tomu, že by se jednalo o nekvalitní literaturu. Výše zmíněné tituly se zaměřují na rozsáhlé epické příběhy, kde jsou hlavní hrdinové klíčovými postavami a ovlivňují svět kolem sebe.
Zaklínač se v tomto do značené míry liší, protože v celkovém obraze jsou hlavní postavy (s výjimkou čarodějů) vcelku nepodstatné a obyčejné. Zaklínač a jeho přátelé jsou lidé, kteří se protloukají životem, nesní o moci a světovládě a největším úspěchem dne je pro ně teplá večeře. Svět kolem si žije vlastním životem a činy Geralta a jeho družiny na něj mají jen pramalý vliv.
Návrat bílého vlka
Celkově se jedná o velmi zdařilé dílo, které může stejně dobře fungovat jako část kompletního cyklu o Geraltovi, tak i jako samostatná kniha, protože autor vysvětluje vše podstatné a není tak třeba znát předchozí díly. Nechybí ani slovník Sapkowským hojně využívané diplomatické mluvy sestavené z latinských a francouzských frází.
Jediným větším nedostatkem je možná až příliš náhlé zakončení děje. Jakýmsi deus ex machina syndromem trpěla i předcházející pětidílná sága. Kdo však skousne až příliš příhodné umístění postav, ten se může těšit na další vypečené dobrodružství zachmuřeného zaklínače Geralta a žoviálního zpěváka Marigolda.
Pro každého milovníka Zaklínače je tato kniha povinností, kterou mnozí již bezpochyby splnili. Ostatním může posloužit jako ochutnávka drsného světa Andrzeje Sapkowského, který je inspirován slovanskou i anglosaskou mytologií a folklórem. Rozhodně by byla chyba nedat Bouřkové sezóně šanci.
Hodnocení: 90%
Český název: Bouřková sezóna. Originální název: Sezon burz. Autor: Andrzej Sapkowski. Překlad: Stanislav Komárek. Nakladatelství: Leonardo. Počet stran: 365. Cena: 279 Kč.