Každý jednou se čtením – nejen fantastiky – začínal. Tedy i redaktoři literární rubriky magazínu FANZINE.cz. Které tituly lze doporučit nezkušeným nováčkům, kteří by chtěli odhalit taje tohoto oblíbeného žánru? Na to jsme se zeptali jedněch ze služebně nejstarších recenzentů.
Cirith Ungol – Frodo Pytlík vs. Odula Autor: Tereza Šedová
Jaká kniha tě přivedla k fantastice?
K fantastice jsem se dostal přes dobrodružně až lehce hororově laděné příběhy pro mládež, které odkazovaly k Alfredu Hitchcockovi, ale v lecčems připomínaly příběhy partičky kolem psa Scoobyho. Největší vliv měly ale jednoznačně série Harry Potter a Artemis Fowl, které dodnes považuji za výjimečné kousky v rámci literatury pro mládež. Jako malý jsem četl i Pána prstenů a Hobita, ale nejsem si jistý. Zejména Pána prstenů bych si ale časem rád přečetl znovu, protože ve dvanácti letech člověk sleduje v knize jiné věci než ve dvaadvaceti.
Který titul bys doporučil lidem, kteří s fantastikou hodlají začít?
Myslím, že by se to mělo odvíjet od věku a představ čtenáře. Kolem patnácti let můžou čtenáři klidně začít právě u Pottera a Fowla. Už jen proto, aby zjistili, co všechno se filmařům nevešlo na plátno. Začátečníkům, jimž už je o něco víc, bych asi doporučil náročnější autory jako Moorcocka nebo Carda, jistou představu o fantastice nabízí i Orwell. Pokud naopak hledají jen rozptýlení, Potter i Žamboch určitě poslouží. Obecně myslím, že skvělou a levnou cestou za poznáním žánru mohou být časopisy a antologie, které nabízí širší pohled na podobu žánru než jedna kniha od jednoho autora.
Jaká kniha tě přivedla k fantastice?
Překvapivě to byli Harry Potter a Pán Prstenů, v tomto pořadí.
Který titul bys doporučil lidem, kteří s fantastikou hodlají začít?
Jeden titul? To snad ani nejde, ale určitě bych doporučoval: Harryho Pottera, Hobita a Pána Prstenů, Čaroděje Zeměmoří, Les mytág, Zeměplochu, Sapkowského povídky, Nádraží Perdido, Simmonsův Hyperion, cokoli od Červenáka (s výjimkou kpt. Báthoryho), cokoli od Moorcocka, Lukjaněnkovy Hlídky, Hru o trůny, Asimovovu Nadaci, čarodějku Moire od Neomillnerové, Městské války od Renčína, Nikdykde od Gaimana, Mercy Thompson, Enderovu hru od Carda, Kulhánka, Kopřivův Asfalt, Prokletí Chaolinu od Bujoldové, Conana, Kingův Řbitov zviřátek nebo Prokletí Salemu, Žambochova Drsného spasitele, Stopařova průvodce Galaxií, Bradburyho Marťanskou kroniku, Orwellovo 1984… Toť můj stručný seznam, když jsem letmo prošel svou knihovnu, ačkoli jsem zjistil, že mi tam musí chybět sousta hodnotných scifáren…
Harry Potter v Komnatě nejvyšší potřeby Autor: Tereza Šedová
Jaká kniha tě přivedla k fantastice?
Řekl bych, že to byl někdy v deseti letech Nekonečný příběh, který mě doslova uchvátil. Následovaly příběhy vystavěné na podobném schématu, kdy se mladý hrdina vydává na cestu, aby prožil mnohá dobrodružství a de facto dospěl. Tím pádem přišli na řadu Eragon, Pán Prstenů a Harry Potter.
Který titul bys doporučil lidem, kteří s fantastikou hodlají začít?
Záleží hodně na tom, co si čtenář myslí, že by jej mohlo bavit. Klidně může začít s klasickou fantasy, kterou psal třeba Tolkien, a nakonec skončit u space opery. Rozhodně bych v tomto směru doporučil povídky. Díky nim může člověk objevit subžánr, jenž ho zaujme, anebo narazí na spisovatele, jehož styl mu vyhovuje nejvíc. Navíc jsou kratší, takže čtenář nemusí strávit několik dní nad louskáním románu jen proto, aby se ujistil, že tomuhle na chuť nepřijde.