Pozvánka na strašidelné setkání se nikdy neodmítá! A zvláště, pokud vám dělají společnost duchové z knižní edice Pandemonium. Kdo se bojí, nesmí do lesa. U nás ve FANZINE.cz máme pro strach uděláno. Proto jsme se 3. listopadu na akci nakladatelství Plus zašli podívat.
Váš osud má v rukou jedna dýně. Zdroj: Albatros Media a.s.
Postavy zabalené v kabátech a šálách pospíchají z metra stanice Dejvická. Je teplý podzimní večer, 3. listopadu. Pouliční lampy na chodnících opotřebením již unaveně poblikávají. Pod heslem „Nebojte se Plusu“ byl do blízké zapadlé kavárničky Alibi svolán na 18:30 duchařský bál.
Hostiteli zde byli sami mistři hrůzy Henry James, Edith Whartonová a M. R. James. Nad celým večerem pak držel stráž mistr duchařských příběhů H. P. Lovecraft.
Každé strašidlo má svůj Plus
Pod záštitou Albatros Media si žije svůj vlastní život malé nakladatelství Plus. Žánrové rozpětí jeho vydaných knih je velmi pestré. Vedle lehkých románů pro ženy či humoristických příběhů pod jeho hlavičkou vznikají také závažnější psychologické, společenské či historické romány a samozřejmě i sci-fi a hororové povídky.
Součástí nakladatelství je také Edice Pandemonium, jež se zaměřuje právě na onen poslední žánr. Proto u příležitosti svátku všech mrtvých uspořádalo nakladatelství Plus toto setkání. Jeho hlavním tématem se stali duchové a jejich příběhy, které v této speciální edici byly vydány.
Prostředí duchům ušité na míru
Oprýskané zdi a stejně tak i dřevěná podlaha připomínala minulé století. Malebné a velmi tematické interiéry kazily jen oblaka cigaretového dýmu. Hlavní organizátorkou byla Martina Mašínová, šéfredaktorka nakladatelství a slečna oděná v černých šatech a zářivě růžových punčocháčích.
Příprava večera byla v plném proudu. Do krvava zbarvené welcome drinky a cukroví již byly na stolech. I přes skromnou poznámku Martiny: „Já moc péct neumím,“ zely talíře po chvíli prázdnotou. O zábavu bylo postaráno. K dispozici byla vyřezávaná dýně osudu a všemocné orákulum.
Mezi pozemské radovánky zde patřilo zdobení cukrových netopýrků, Pandemonický kvíz a odznáčky s potisky: Nebojte se Plusu. Každé strašidlo má svůj Plus. Hrůzy plný Plus. Vrcholem zábavy pak byla tombola. Postupně jsem se seznamovala s taji výrobců knížek. A jakmile se všichni přestali smát po větě: „Děti se nedají řešit tak, že je vykastruješ,“ započal hlavní program večera.
„Holahej. Holahou. Holahej.“
Zdroj: Albatros Media a.s.
Světla zhasla a strašidelné setkání duchů z minulosti mohlo začít. Ondřej Müller – programový ředitel Albatrosu – nejprve všechny pobavil historkou o svém kamarádovi, který si pro svou lásku ke sci-fi nechal na SPZ značku dát písmena SF. Pak už mikrofon patřil hostovi večera.
Český herec a zpěvák Igor Orozovič si jako překvapení připravil pěvecké vystoupení Balada o srdci matčině, při kterém se sám doprovázel na harmoniku. „Holahej“ ještě dlouho zůstane ve zdech kavárny. Pro čtení byla vybraná povídka z knihy Příběhy sběratele starožitností, strašidelné spisy I. od M. R. Jamese. I – Ztracená srdce.
Ještě teď mám husí kůži při vzpomínce na děsuplný zážitek. Igorův přednes hosty na studeném vánku zavedl do místa, kde se příběh odehrával. Skoro jste cítili ostré drápy, jež se hlavnímu hrdinovi zarývaly do noční košile. Igorův hluboký a silný hlas dokáže rozklepat skleničky v blízkosti. Tady zvolnil, tady zrychlil, zde přidal na hlasitosti a zde se naopak snížil do šepotu, bylo to něco neuvěřitelného.
Vánoce byly letos dříve
„Je čas vylosovat vítěze tomboly,“ oznámila Martina po skončení děsivého čtení, a v ruce držela „dýni osudu“. Hra o knihy a další ceny mohla začít. Čas však nemilosrdně plynul a hodiny ukazovaly tři čtvrtě na deset. Kavárna se postupně vyprazdňovala.