Sibiřský výzkumný institut spojí síly s nechvalně proslulým korejský genetikem Hwang Woo-Sukem, který již jednou skončil ve vězení za neetický přístup ke vědě a falšování vědeckých výsledků. Cílem je naklonovat do šesti let dávno vyhynulého mamuta.
Třeba se mamuti opravdu jednoho dne přesunou z filmových pláten do zoologických zahrad zdroj: film Doba ledová
Podobně ambiciózní prohlášení se cyklicky objevují každých pár let. Ruští vědci ve spolupráci s japonskými kolegy pracují na podobném projektu už téměř deset let, zatím však bezúspěšně.
Problém je nekompletní genetický materiál získaný ze zamrzlých těl mamutů relativně běžně se nacházejících v sibiřské tundře. Většina potřebného materiálu je již kontaminována, případně je genetická informace tak nedostatečná, že ji není možné obrazně řečeno poskládat.
Přesto, že poslední mamuti žili přibližně před osmi až deseti tisíci lety, v některých odlehlých místech východní Sibiře a na přidružených ostrovech mohli teoreticky přežít až někdy do roku 2000 před naším letopočtem.
Hwang sám řekl, že „primárním úkolem bude najít a vypreparovat perfektně zachovalou DNA, což bude tvrdý oříšek“.
Naděje umírá poslední
Pokud by se DNA skutečně podařilo segregovat, byla by vložena do vajíčka slona afrického, které by pak samice donosila dlouhých 22 měsíců.
Nebylo by to poprvé, co by se podařilo vzkřísit vyhynulého živočicha. Před třemi roky se podařilo naklonovat druh divoké kozy Pyrenean ibex, jejíž poslední zástupce vyhynul v roce 2000. Mládě však bohužel kvůli defektům na plicích několik minut po narození zahynulo.