Menu
FANZINE.cz
Literatura

Sci-fi v běžném životě? 6 vynálezů, jež jako by vypadly ze stránek knih

China Miéville: Ambasadov (ilustrační)Používáme dnes nespočet předmětů, které se dříve objevovaly jen v příbězích science-fiction. Neustále se potkáváme s technologiemi, které se v minulosti objevovaly pouze na stránkách knih nebo ve filmech. Zajímá vás, které to jsou?

FOTO: Tom Cruise ve sci-fi Nevědomí

Svět budoucnosti na dosah. Zdroj: google.cz

1. Realita, ve které se nikdo neschová

Ochrana našich soukromých údajů – téma, které je v dnešní době tak často předmětem diskuzí. Již dnes existuje technologie, jež dokáže rozpoznat náš obličej a najít si nás kdekoli na světě. Jestliže se ještě více zdokonalí, nikdo se nebude moci schovat. Kamery nainstalované na každém rohu budou sledovat veškeré dění kolem sebe. Stačí stisknout tlačítko, projet databázi a třeba porno herec má po anonymitě.

mezinarodni-vesmirna-stanice22. „Drones“

Je neuvěřitelné, s jakou rychlostí se bezpilotní letouny stávají součástí naší skutečnosti. Firma Amazon dokonce předesílá, že by se nemusely využívat jen pro potřeby armády, ale klidně i na běžné záležitosti jako: dodávky, běžné policejní funkce či rutinní léčebné práce jako očkování. Injekci by nám již nepíchala milá sestřička, ale chladný robot.

3. Kontrolka morálního chování

Občas snad každého napadne, že by se v hlavě hodila taková kontrolka, která by poradila v obtížných morálních situacích. Nejsme tak daleko od skutečnosti. Lidé po celém světě používají přístroje pro kontrolu svých činností: kolik toho sníme a kolik cvičíme, přístroje na měření cholesterolu apod. Jenže ta „vylepšená kontrolka“ by přímo zasahovala do našeho rozhodování. Svobodná vůle by byla v tu ránu pryč.

4. Nový platební kanál

Internetoví provozovatelé téměř veškeré své náklady pokryjí reklamami. Jenže už nyní poskytujeme své osobní informace, aby nám byl povolen přístup na speciální sítě. A co když se reklamy naprosto vypustí a veškeré náklady budou placeny z našeho soukromí? Používali byste dále internet, kdybyste museli pro přístup k informacím „zaplatit“ třeba historií vaší platební karty? Kolik budeme ochotni obětovat z našeho soukromí?

FOTO: Caprica5. Přeměna v robota nikdy nebyla tak snadná

Všichni pozor: i vy se můžete stát robotem! Slogan, který má jistě silný zvuk, ale skryté stránky. Už nejde o to, že do těla můžeme implantovat například silikony nebo dostat novou kůži. Zapomeňte taky na nové Google brýle – existuje snazší způsob, jak se stát robotem. Implantace „čipu“, díky kterému by bylo naše tělo síťově propojeno s dalšími lidmi a tak bychom se stali kyborgy.

6. Záchrana pro zemědělský svět?

Obrovské pokroky se nedělají jen v armádním sektoru. Experti svými vynálezy chtějí pomoci třeba i zemím třetího světa. Třebaže na druhou stranu některé zemědělské technologie už mnohdy mohly přivést rozvinuté země na pokraj krize. Solární panely, biouhlí ze zemědělského odpadu. Dokážou tyto vymoženosti moderní doby pomoci malým farmářům?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sci-fi v běžném životě? 6 vynálezů, jež jako by vypadly ze stránek knih

Hide picture