Román Spektrum od slavného ruského spisovatele fantastiky Sergeje Lukjaněnka u nás vychází už podruhé. Má ještě čím překvapit?
Ilustrace na obálce knihy Spektrum
Stejně jako mnoho dalších Lukjaněnkových románů, i Spektrum staví své základy na akční zápletce a charismatickém hlavním hrdinovi, který se čímsi odlišuje od většiny společnosti. Tentokrát v příběhu ruského spisovatele obsadí jednu z moskevských uliček terminál pro mezihvězdné cestování, který zde vystavěla tajemná rasa mírumilovných a technologicky vyspělých Klíčníků.
„Záhady Klíčníků se snaží rozluštit mimořádně nadaná sedmnáctiletá Irina. Beze slova opustila domov a vyrazila do hlubin vesmíru. Na žádost rodičů se po její stopě vydává soukromý detektiv Martin Dugin. Zprvu jednoduchý úkol – najít a přivést zpět ztracenou dívku – se však začíná nečekaně komplikovat, protože s Irinou se stalo cosi velmi podivného…,“ uvádí čtenáře do děje krátká anotace na zadní straně obálky knihy.
Poprvé Spektum vyšlo v českém překladu spolu s knihou Hranice stínů v roce 2005 jako předvoj veleúspěšné fantasy série Hlídek a tehdejší ohlasy na něj byly takřka bez výjimky kladné, čímž se kniha zařadila, na rozdíl od zmiňované Hranice stínů, k těm lepším románům, jež Sergej Lukjaněnko během několika krátkých let vychrlil na český trh s literární fantastikou. I ve Spektru by měl autor opisovat své klasické schéma, kdy si hrdina musí projít podobně jako v počítačové hře několik levelů, jeden za druhým, nyní by však měly být úrovně každá o něčem jiném a hlavně provázanější než předtím. A možná se čtenáři dočkají i nějakého myšlenkového přesahu.
Spektrum vydává na počátku dubna nakladatelství Triton v brožované vazbě a s původním překladem Libora Dvořáka.