Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Seriál Krajní meze: Závada není na vašem přijímači

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

15. 10. 2011

FOTO: Krajni meze (1995)Pocítíte strach vedoucí z nejzazších hlubin vědomí až po krajní meze. Připravte se na příběhy, které hlava nebere, doprovázené komentářem charismatického Radovana Lukavského.

FOTO: Krajni meze (1995)

Příběhy se odehrávají za hranicí naší představivosti, Zdroj: youtube.com

V dětském pokoji je úplná tma – až na paprsky měsíčního světla procházejícího oknem. Holčička leží v posteli, má už dávno spát. Najednou si uvědomí, že postrádá oblíbeného plyšového medvídka. Spustí nohy na studenou podlahu a rozhlédne se po pokoji. Pak ji napadne podívat se pod postel. Seskočí, poklekne na všechny čtyři. Ze tmy na ni hledí pár rudě žhnoucích očí. Holčička se natáhne pro svého plyšáka a najednou… s výkřikem zmizí.

Krajní meze, jejichž první epizoda byla vysílána v roce 1995, jsou remakem původní černobílé série z roku 1963. Prvním vypravěčem a průvodcem se stal rozhlasový moderátor a seriálový herec Vic Perrin. Nově ho nahradil Kevin Conway, v české verzi si však seriál spojujeme s nezaměnitelným hlasem skvělého herce Radovana Lukavského.

Krajní meze jsou dnes již ojedinělým druhem seriálu, kde je každá epizoda uzavřeným příběhem (jednoznačné plus pro nepravidelné diváky). Remake původní série, o kterém bude řeč v následujícím článku, byl natáčen v letech 1995 až 2001 v Kanadě. Příběhy jednotlivých epizod jsou velmi různorodé a nejčastěji čerpají z žánrů science-fiction či fantasy a mísí prvky hororu, thrilleru i detektivky. Není výjimkou, že zpracovávají osvědčenou klasiku – jeden díl byl natočen na motivy sbírky povídek amerického spisovatele Isaaca Asimova Já, robot.

Vzhůru do krajnosti a ještě dál

Není výjimkou, že se divák s hrdiny podívá na dalekou planetu, ztroskotá s vesmírnou lodí, prodělá záhadnou novou chorobu nebo se stane obětí genetických experimentů. Právě široké pole námětů spolu s jejich originalitou a často i společenskou závažností, nad kterou se divák může zamyslet, je největší předností seriálu.

Ačkoli jde o příběhy daleko překračující hranice představivosti běžného člověka, každý díl obsahuje úvodní a závěrečný komentář, který paranormální jev spojuje s běžnou zkušeností. Strach z neznáma, původ legend a mytologií, snaha o pokrok a její důsledky, technická revoluce – s tím vším se lidstvo již setkalo a ještě mnohokrát setká. Právě proto jsou příběhy stále aktuální a zajímavé, stejně jako celý seriál.

Retro design

Vzhledem k tomu, že jde o seriál staršího data, jsou triky a speciální efekty vpravdě archivní. Každý divák původního Star Treku si dokáže snadno představit, jak taková vesmírná loď z 90. let vypadá (na kulisách často nestihla zaschnout barva a o letu si konstrukce může nechat jen zdát). Retro design ale není na škodu, zvlášť, když většina příběhů slouží jako podobenství.

Ve více než sto padesáti epizodách se vystřídá velké množství herců, více či méně známých z jiných starších amerických seriálů nebo televizních filmů. Hrdinové vyjadřují různé postoje k jevům, se kterými se setkávají. Od nadšené oslavy pokroku přes skeptickou zdrženlivost až po skutečné obavy. Stejně různorodá je i škála prostředí, ze kterého postavy pocházejí – od amerického zapadákova až po vzdálené planety.

Rozličnost témat s sebou nese i potencionální riziko, že některé z nich diváka nemusí oslovit. Lepší a horší díly se objevují i v seriálech s jednotnou dějovou linií a nevyhýbají se ani Krajním mezím. Za nejlepší zvolili diváci pomocí hlasování na serveru GEOS.tv epizodu Quality of Mercy (Kvalita milosrdenství), jejímž autorem je Brad Wright. Ten proslul zejména účastí na legendárním seriálu Hvězdná brána a jeho pokračování Hvězdná brána: Atlantida.

Staré a starší

Krajní meze produkoval televizní kanál Showtime, na kterém se tento seriál udržel celých sedm let. Showtime je v současnosti známý zejména díky charismatickému zabijákovi Dexterovi a neméně oblíbenému spisovateli Hanku Moodymu (Californication). Na tradici Krajních mezí tak navazuje spíše konkurence – Hranice nemožného, Torchwood nebo Heuréka – město divů.

FOTO: Krajni meze (1995)

Při sledování seriálu nebudete věřit svým očím

Ze staršího a osvědčeného materiálu lze Krajní meze nejlépe přirovnat ke klasickým Aktům X nebo seriálu Zóna soumraku. S tím Krajní meze spojuje i osud remaku – původní Zóna soumraku byla natočena v šedesátých letech a obnovení se dočkala o dvacet let později. Hlavní předností Zóny byl originální nápad a nečekaná pointa – stejně jako u Krajních mezí.

Krajní meze (The Outer Limits)

Mysteriózní / Horor / Sci-fi / Fantasy
Kanada / USA, 1995, 154 x 44 minut

Režie: Mario Azzopardi

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Krajní meze: Závada není na vašem přijímači

Hide picture