Knihy z prostředí českého světa pro hry na hrdiny byly ještě před několika lety jen snem řady fanoušků. Zásluhou nakladatele Michaela Bronce a jednoho z asterionských tvůrců, Zbyňka Holuba, jsme se však před dvěma lety dočkali změny. V nakladatelství Straky na vrbě nyní vychází v pořadí už čtvrtý knižní titul z tohoto světa. Od těch předchozích se však v mnohém liší.
Dlouho ležel Targent pohřbený pod nánosy pouštního písku… Na věky měl střežit tajemství těch, které svět dávno zapomněl. Teď znovu ožívá. Noví obyvatelé odkrývají jeho poklady a věří v lepší budoucnost. Někteří však pochybují. Jaká nebezpečí skrývá prastaré město? Stane se jim novým domovem, nebo smrtelnou pastí?
Šest autorů se sešlo u bran Targentu, aby společně hledali jeho odkaz. Výsledkem je tento povídkový román. Vstupte spolu s nimi a odhalte dědictví škorpióna… (anotace)
Po sbírce Kaat, antologii Zrození modrého měsíce a románu Krumpáč a motyky se českému čtenáři dostává do ruky už čtvrtá kniha z asterionských reálií a zároveň čtvrtý titul, na němž nechybí jméno Zbyněk Holub. Ten společně s pěti dalšími českými autory vytvořil antologii, k níž bychom na českém fantastickém trhu hledali alternativu asi jen velmi těžko. Jde totiž o výbor, pro nějž by se asi nejvíc hodilo označení povídkový román.
Dobře známý spisovatel Vladimír Šlechta v jedné z povídek načrtl kontury města Targentu, čtveřice Jan Šlechta, Zbyněk Holub, Lucie Lukačovičová a Jan Galeta jej ve svých příbězích zalidnili, a Martin D. Antonín pak celý soubor uzavřel rozsáhlou novelou. Právě tato snaha o vytvoření kompaktního celku není pro tuzemské antologie zrovna poznávacím znakem. A ačkoliv samotná metoda se tváří jako pouhý experiment, jednotlivá jména povídkářů nic takového nenaznačují. Vychází v nakladatelství Straky na vrbě s povedenou obálkou od Romana Kýbuse.