Vědci z NASA zkoumají aktivitu Slunce. Nyní zveřejnili snímek, na kterém srovnávají sluneční se snímky z minulých let. Vrcholu cyklu má naše mateřská hvězda dosáhnout v roce 2013.
Snímek z října letošního roku zobrazuje mnohem aktivnější a pestřejší sluneční aktivitu. Zdroj: NASA.gov
Na snímku je jasně patrný rozdíl mezi slunečním zářením z roku 2010 a 2012. Porovnáván je měsíc říjen. Slunce se blíží k vrcholu aktivity, která vyvrcholí v příštím roce. Naše mateřská hvězda prochází tzv. slunečními cykly přibližně každých 11 let.
Typické pro každý cyklus je to, že se sluneční skvrny neustále mění, tedy jejich počet se snižuje, nebo naopak zvyšuje. Sluneční skvrny jsou viditelné tmavé stopy na povrchu Slunce nebo fotosféry.
Hvězdy jsou plynné koule, a proto nemají pevný povrch. Existuje však hloubka, ve které přestává být plyn průhledný pro fotony (elementární částice). Tato oblast se nazývá fotosféra.
Průměrná teplota se pohybuje v rozmezí neuvěřitelných 1,5 -1,64 miliónů stupňů Celsia. Z tohoto důvodu vypadají chladnější skvrny v porovnání s okolními tmavší.
Největší počet skvrn se nazývá sluneční maximum, oproti tomu nejnižší počet je znám termínem sluneční minimum. Cyklus však poskytuje více než jen zvýšený počet skvrn.
Ve sluneční atmosféře se jasně jeví aktivní oblast v nižších slunečních skvrnách. Vědci tuto oblast zkoumají, jelikož bývá vznikem slunečních erupcí.
Poslední sluneční minimum nastalo v roce 2008. Zvyšování počtu započalo v lednu před dvěma lety a Slunce je stále aktivnější. Další sluneční maximum je předpovězeno na příští rok.