Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Sluneční soustava v řeči zajímavých čísel a údajů. Co vše v ní najdeme?

Petr Pešout

Petr Pešout

21. 2. 2013

Na následujících řádcích si vás dovolíme blíže seznámit s částí obrovského vesmíru. Zaměříme se především na naši sluneční soustavu a některá tělesa, která se v ní pohybují.

FOTO: Slunce

Slunce je největším tělesem sluneční soustavy. Zdroj: nasa.gov

Začneme od základů, tedy představením Slunce. Průměrem 1 393 020 km se řadí na první místo v žebříčku velikosti hvězd v celé soustavě. Jeho hmotnost 1,9891 × 1030 se rovná necelým 330 000 Zemím. Vzdálenost od naší planety je 149,6 × 106, což označujeme jako astronomickou jednotku (AU). Ta se používá pro měření vzdáleností právě ve vesmíru. Například vzdálenost dnes už planetky Pluto od Slunce je 39,5 AU, to znamená, že je asi 40× dále než Země.

Čtěte také: Jsme v bezpečí před útokem vetřelců? Vědci se domnívají, že zatím ano

Kolem Slunce obíhají planety sluneční soustavy. Po odstranění Pluta z této kategorie jich zbylo osm. Dále se také dělí na vnitřní planety, ke kterým řadíme  Merkur, Venuši, Zemi a Mars, a vnější, kam patří Jupiter, Saturn, Uran, Neptun – seřazeno od nejbližší ke Slunci. Šest z osmi planet má také své měsíce. Výjimkou jsou Merkur a Venuše, kolem nich tyto přirozené družice neobíhají.

Naopak třeba Jupiter se může pochlubit 65 měsíci. Zřejmě druhou nejzajímavější je pro nás hned po Zemi planeta Mars. Během posledních několika let probíhají různé výzkumy a objevy ohledně tamního života. Je tedy teoreticky možné, že za pár desítek let se právě tam část zdejší civilizace natrvalo odstěhuje.

FOTO: Mars

Nejen NASA zkoumá planetu Mars pro možný tamní život.
Zdroj: nasa.gov

Důležitou součástí sluneční soustavy je také meziplanetární látka. Tu tvoří drobné částice prachu a plynů (v největší míře vodík) a nachází se mezi všemi tělesy ve sluneční soustavě.

Také jste již určitě slyšeli výrazy jako meteorit nebo meteor. Někdo v těchto pojmech nemá úplně jasno, takže vysvětlíme:

Meteoroidy – tělesa různých velikostí, která se nachází ve sluneční soustavě a někdy protínají dráhu Země

Meteory – rozžhavené meteoroidy v atmosféře

Meteority – zbytky meteoroidů dopadající za zemský povrch

Tímto bychom také rádi poděkovali Wikipedii za pomoc při hledání některých údajů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sluneční soustava v řeči zajímavých čísel a údajů. Co vše v ní najdeme?

Hide picture