Menu
FANZINE.cz
Literatura

Souboj dvou pohledů v antologii Singularity

Redakce

Redakce

17. 1. 2010

singularity-perexNejsem si zcela jist, jestli dokážu přesně definovat pro fanoušky a znalce rozdílné pojmy kyberpunk a postkyberpunk. Nevím, jak na tom jsou další čtenáři. Možná jim ale tato antologie umožňují se orientovat nejen v těchto pojmech, ale i ve spisovatelích, kteří se těmito tématy zaobírají.

James Patrick Kelly a John Kessel sestavili tuto antologii a je třeba prohlásit, že si s tím dali nejspíš dost práce, protože kniha je velmi vydařená. Jednak úvodní slovo obsahuje poměrně slušnou historii kyberpunkového žánru, včetně podrobnějšího rozdělení (jako například právě postkyberpunk), v němž můžeme vychutnat právě terminologii s kyberpunkem spojovanou. Fanoušci žánru určitě ocení, že se kapitoly dějin nejmenují Počátek, Zlatý věk či tak podobně, ale mohou si přečíst Reinstal, Singulárnost a další.

singularity

Každá povídka začíná kratičkou notickou o autorovi, jež se pokaždé mění. Někdy se týká autora samotného, někdy brousí do dob vzniku textu, jindy se zaobírá širšími souvislostmi, anebo se zaměřuje na důvod vzniku dotyčného dílka. Na zadní stránce přebalu můžeme najít seznam všech autorů a jejich děl ze sbírky plus jednořádkový popis tématu, o čem se v dotyčném příběhu jedná. Za jednotlivými dílky jsou otištěny výňatky z korespondence mezi pány Sterlingem a Kesselem, které se pokoušejí objasnit některé myšlenky související ani ne tak s povídkami, jako spíš s obdobím, ve kterém dotyčný příběh vznikl. Nevím, jestli pro českého čtenáře budou tyto výňatky zajímavé, možná ano, ale vzhledem k tomu, že nevím o jejich písemném souboji zhola nic, nijak mě poznatky a polemika z jejich dopisů neuchvátila, a vzhledem k samotným kapitolám mi přijde zbytečná. Některé povídky sice u nás vyšly již někdy dříve, například v Ikarii, ale to této antologii neubírá na aktuálnosti či čtivosti.

Kniha povídek kyberpunku, či chcete-li postkyberpunku, obsahuje to, co od ní čtenář očekává. Různé náměty různých spisovatelů, od počítačově zahlcených světů, přes virtuální realitu, přetechnizovanou budoucnost, umělou inteligenci, či jen tak lehce naznačený vyšší technický vývoj v blízké i vzdálené budoucnosti. Žádná povídka není příliš historická, abychom se nad naivitou spisovatele mohli pousmát, ani nijak příliš střelená abychom nad ní museli kroutit hlavou. Prostě tak, jak to má být.

A samotné povídky? Musím zodpovědně napsat, že kniha je velmi vyrovnaná. Pánové Kessel a Kelly znají a dovedou rozpoznat úroveň. Až na jednu výjimku se nedá říci, že by některý příběh vyloženě propadal v porovnání s ostatními, či nad jiné vynikal. Rozdíly v kvalitě mi přišly opravdu minimální. Ona dotyčná výjimka zmiňovaná výše je Třináct pohledů na kartonovou kolonii od Williama Gibsona. Od ostatních se liší abstraktním způsobem, kterým ji autor napsal. Nevím, jak ostatním čtenáři, ale mně přijde jako poměrně nešťastný. Hned následující povídka mi právě v kontrastu s touto přišla natolik lepší než ostatní, ale ve zpětném pohledu mi vychází, že je to právě jen s porovnáním k předešlé. Vůči všem ostatním drží svoji úroveň ve srovnatelné míře.

Co říci závěrem? Sbírka je opravdu velmi kvalitní. Jména spisovatelů v roli editorů nám pomáhají příliš nesplést se v tom, když tuto netenkou (444 stran) knihu zakoupíme. Sice cena vypadá poměrně vysoce, ale na druhou stranu co je dnes levné. Čtení je to spíš v klidu domů, nikoliv do vlaku, protože si nejsem jist, že bychom v prostředcích MHD dokázali vychutnat jednotlivá dílka.

Název originálu: Rewired: The Post-Cyberpunk Anthology
Český název: Singularity: Postkyberpunková antologie
Editoři: James Patrick Kelly & John Kessel
Překlad: kolektiv
Obálka: Tomasz Maroński
Počet stran: 448
Vydal: Laser-books, Plzeň 2009
Doporučená cena:  339 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Souboj dvou pohledů v antologii Singularity

Hide picture