Soutěž recenzentů má za sebou první hodnocení. Jaké recenze se líbily?
Jakub Ehrenberger
9. 2. 2011
Žánrová soutěž pro publicisty, kterou společně pořádají nakladatelství Laser-books, Triton a Argo, má za sebou první bodová hodnocení. Kromě toho poskytl každému účastníkovi přímou vazbu formou hodnocení loňský vítěz Boris Hokr.
V loňském roce přišlo nakladatelství Laser-books se soutěží věnovanou žánrovým recenzentům, do které se zapojila čtveřice serverů včetně rubriky Hry a fantastika na Topzinu. Letos se pro soutěž podařilo získat další dvě nakladatelství, Argo a Triton, mezi webziny je nováčkem MFantasy. Tento server také překvapivě vede v průběžném pořadí po pátém kole, ačkoli jeho bodový součet 30 bodů není ani tak výsledkem výjimečné kvality jako pravidelné průměrné účasti. Naopak server Fantasya s nejnižším počtem bodů patří v přepočtu na počet recenzí k suverénně nejlepšímu účastníkovi soutěže.
Pořadí webzinů po 5 kolech:
1. MFantasy – 30 bodů za 9 z 10 možných recenzí, ø = 3,3 bodů
2. Sarden – 29 bodů za 8 recenzí, ø = 3,6 bodů
3. FantasyPlanet – 25 bodů za 7 recenzí, ø = 3,6 bodů
4. Topzine – 23 bodů za 7 recenzí, ø = 3,3 bodů
5. Fantasya – 20 bodů za 5 recenzí, ø = 4 body
Polská i česká fantastika pro Sarden
Výborný start do soutěže měl webzin Sarden, jehož recenzenti Zuzana Kocurková a Martin Stručovský zvítězili v prvních dvou kolech a získali pro Sarden více než třetinu jeho dosavadních bodů. Recenze Kocurkové na román Popel a prach polského spisovatele Jaroslawa Grzedowicze zvítězila v konkurenci dalších šesti recenzentů.
Martin Stručovský měl situaci ulehčenou, když z původních šesti recenzí na Spěšný vlak CH.24.12 Jana Poláčka nakonec v řádném termínu vyšlo pouze pět. Stručovského kolega ze Sardenu Jan Pechanec dodal recenzi až po uzávěrce a bez ohledu na její případnou kvalitu se tak o vítězství v druhém kole nemohl ucházet.
Jaroslaw Grzedowicz – Popel a prach (Jan Nohovec) – 3 body
Jan Poláček – Spěšný vlak Ch.24.12 (Radek Švec) – 3 body
Mamutí knihu Dana Simmonse nejlépe zrecenzoval Topzine
K recenzi rozsáhlého románu Dana Simmonse Hladové hry bylo přihlášeno pouze pět recenzentů, zbývající účastníky zjevně mohutnost knihy odradila. I tak však porota udělovala poměrně vysoká hodnocení. Pro cenné vítězství si dokráčel poprvé Topzine zásluhou Honzy Nohovce.
U recenzí na román Dana Simmonse se také objevily subjektivní komentáře jednoho z porotců a uznávaného redaktora a editora Martina Šusta, který za celým projektem stojí. Autoři tak poprvé a zatím naposledy měli možnost vyslechnout si výtky a rady jednoho z porotců.
Dan Simmons – Hladové hry (Jan Nohovec) – vítěz, 5 bodů
Lovecraft a ruská tvůrčí dvojice přinesli body webzinu Fantasya
Obrovský zájem byl mezi recenzenty o sbírku povídek amerického klasika H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Vůbec poprvé se v soutěži sešlo všech deset recenzí, které jsou při maximálním počtu dvou recenzí na jednom serveru soutěžním maximem. V těžké konkurenci poprvé prokázal kvalitu recenzent webzinu Fantasya Martin Kučera a urval pro svůj domovský server cenných pět bodů.
H. P. Lovecraft – V horách šílenství (Imrich Rešeta) – 4 body
H. P. Lovecraft – V horách šílenství (Marek Hofman) – 3 body
V pátém a zatím posledním vyhodnoceném kole podruhé za sebou bodoval server Fantasya, který se tak počtem vítězství vyrovnal Sardenu. Recenzentka Jana Poláčková zvítězila v konkurenci sedmi dalších redaktorů, kteří hodnotili knihu Zlá doba pro draky tvůrčí dvojice Sergej Lukjaněnko a Nik Perumov. O lepší hodnocení se tentokrát připravil server Topzine, když vydal recenzi Anny Malé až po uzávěrce a byl podobně jako dříve Sarden bodově penalizován.
Sergej Lukjaněnko & Nik Perumov – Zlá doba pro draky (Marek Hofman) – 3 body
Sergej Lukjaněnko & Nik Perumov: Zlá doba pro draky (Anna Malá) – 2 body
Nadcházející týdny prozradí více
Přestože Soutěž recenzentů od loňského roku prošla vývojem a poučila se, opět nezohledňuje kvalitu před kvantitou, na čemž tratí zejména webzin Fantasya. Přestože už vyhrál dvě z celkem pěti kol a jeho recenzentům se daří držet vysokou úroveň svých prací, kvůli neaktivitě svých recenzentů zatím okupuje poslední příčku. Naopak webzin MFantasy doposud nijak neoslnil, ale pravidelnými příspěvky se vyšplhal až na dosavadní první příčku mezi servery.
Hodnocení v nadcházejících týdnech může být pro vítězství v soutěži klíčové. Udrží MFantasy nasazené tempo? A ukořistí alespoň jedno čestné vítězství někdo z Fantasy Planet? Server, který se pyšní desetiletou tradicí, doposud individuálního vítěze nemá, což určitě trápí i loňského vítěze Borise Hokra, který loni reprezentoval tuto zpravodajskou stáj. Do závěrečného pořadí navíc mohou promluvit i Topzine a Fantasya, které se sice zatím drží spíše vzadu, individuální kvalitu však v prvních pěti kolech prokázali.