Poprvé v historii bude vyvíjet další generaci raketoplánů soukromá korporace, která za tímto účelem dostala od NASA grant v celkové výši odpovídající přibližně devíti státním rozpočtům České republiky.
Spojené státy nemají od ukončení životnosti staré generace raketoplánů žádný dopravní prostředek schopný pravidelné dopravy mimo zemskou atmosféru. Tuto situaci má změnit soukromá společnost Space X, která od NASA získala za tímto účelem grant ve výši 440 milionů dolarů, což zhruba odpovídá peněžnímu ekvivalentu 9 miliard korun.
Obří grant v celkové výši přibližně 1,1 miliardy dolarů (asi 20 miliard korun) si rozdělily společnosti Space X, Boeing a Sierra Nevada.
Space X je společnost, jež založil miliardář Elon Musk, spoluzakladatel PayPalu či společnosti zaměřené na vývoj elektromobilů Tesla Motors, jenž tuto událost označil za „Rozhodující milník v dějinách lidského dobývání vesmíru, díky čemuž nabere éra amerického prozkoumávání vesmíru zcela nový kurz.“
Cílem společnosti je dle Muskova vyjádření vytvoření toho nejpokročilejšího a nejbezpečnějšího prostředku v lidských dějinách.
Pro Spojené státy se jedná o velmi klíčovou otázku, neboť nejsou od oficiálního ukončení provozu všech svých raketoplánů schopny do vesmíru dopravovat většinu logistického materiálu či živých osob, k čemuž musí využívat ruské rakety Progress. Jedno místo v letu zprostředkovaném Rusy vyjde Američany na 63 milionů dolarů.
Rakety jsou finančně nákladné, je možné, že je čeká osud amerických raketoplánů? zdroj: Nasa.com
Zatím se jedná v případě ostatních firem pouze o design a nákresy či stavbu prototypu určeného pouze pro testovací účely. Zkoušky by měly dle plánu probíhat do 31. května roku 2014. Po tomto datu by mělo dojít i k testování v reálných podmínkách, respektive k prvním skutečným startům.
Připomeňme, že vůbec první start kapsle pojmenované Dragon proběhl v květnu letošního roku. První soukromá společnost na světě tak k mezinárodní stanici ISS dopravila více než tunu materiálu.