Harry Harrison, americký autor klasické akční science-fiction, zahájil svou literární kariéru již v polovině minulého století. Přesto jeho knihám čas neubral nic na napínavosti a svižnosti. Díky tomu si u nich i dnešní čtenáři mohou užít nejednu příjemnou chvíli.
Klasik hard sci-fi Harry Harrison zemřel letos 15. srpna. Zdroj: youtube.com
Henry Maxwell Dempsey (Harry Harrison) se narodil 12. března 1925 ve Stamfordu v Connecticutu. Krátce poté si jeho otec nechal změnit příjmení na Harrison a s rodinou se přestěhoval do New Yorku, kde malý Harry vyrůstal. S vlastní rodinou žil postupně v Mexiku, Anglii, Itálii, Dánsku, Španělsku i Kalifornii.
Poslední léta prožil v Irsku, konkrétně v Bringtonu. Vystudoval uměleckou akademii a umění se pak věnoval po většinu svého života od roku 1948. Milující rodinu a fanoušky opustil letos v létě, 15. srpna.
Než se v roce 1956 začal věnovat profesionálnímu psaní, pracoval jako ilustrátor a redaktor v mnoha newyorských časopisech. V oboru vědecké fantastiky působil jako kreslíř například pro EC Comics, pro nějž vytvořil fantastické komiksové série Weird Fantasy a Weird Scifi. Vydával je pod různými pseudonymy. Kromě toho vytvořil též komiksové příběhy o vesmírném detektivovi z 22. století, Ricku Randomovi.
Z nitra Země ke hvězdám
Světoznámým se však stal zejména díky svým specifickým humorným, ba přímo satirickým románům. Mezi ty nejznámější patří série Ocelová krysa a Bill, galaktický hrdina. Dokázal však napsat i romány na zcela nehumorná témata. Například dystopický román o přelidnění Země a nedostatku surovin – Místo, místo! Více místa!
Příliš úsměvně nepůsobí ani námět jeho debutového románu – První planeta smrti (2001) – či jeho pokračování Druhé a Třetí planety smrti (2001) s dobrodruhem a telepaticky nadaným Jasonem dinAltem v hlavní roli. Hlavní postavou dalších dvou pokračování – Čtvrté (2003) a Páté planety smrti (2005) – je Ant Skalandis.
Ve více než desetidílné sérii Ocelová krysa (spojení a rozvedení povídek Krysa z nerez oceli s hlavním hrdinou podvodníkem Jimem diGrizem líčí nejprve jeho kariéru kriminální, později i z opačné strany zákona). Další oblíbenou téměř desetidílnou sérií je již uvedený Bill, galaktický hrdina (jemuž námětovým předobrazem byla stejně známá Hvězdná pěchota Roberta A. Heinleina). Jde o vyprávění o mladíkovi z venkova odvedeném podvodem do armády, který se přesto stane válečným hrdinou.
Všechno není legrace, ale většina ano
Mezi dalšími romány je třeba jmenovat i trilogii Eden (kde se lidstvo potýká s alternativní realitou, ve které nebyli vyhubeni dinosauři), Kladivo a kříž (hlavním hrdinou je potomek Vikinga a anglické šlechtičny, situován do Anglie 9. století a bojů Vikingů se Svatou říší římskou) nebo Hvězdy a pruhy (odehrává se v alternativní realitě období americké občanské války).
Jmenovat je třeba též alespoň několik samostatných románů: Stroj času značky Hollywood (v ní si bere na mušku Holywood a jeho průmysl), The Man From P.I.G. (chovatel prasat zvítězí v boji s mimozemskými vetřelci), Zajatý vesmír (mladík odhalí svůj původ na generační kosmické lodi), Vesmírná zdravotní loď (po srážce s meteoritem zemře na kosmické lodi veškerý velící personál, zbytek přeživších se musí postarat o pasažéry).
Románové série nebo jen romány, pobaví všechny
Dalšími jsou například Stonehenge (osvětluje původ záhadného kamenného kruhu), Transatlantický tunel, hurá! (román ze světa, kde byla americká revoluce potlačena), Galaktické sny, Ocelové vize, Rebel proti času (afroamerický detektiv pátrá po tajném projektu stroje času, kvůli kterému by mohl být zvrácen výsledek občanské války), Válka s roboty (vážné i nevážné příběhy o robotech), katastrofické knihy Skyfall a The California Iceberg, Lifeboat (hlavní hrdina se nachází spolu s několika mimozemšťany v záchranném člunu, který neumí řídit).
Kromě románů byl autorem i mnoha novel, povídek a antologií. Na nich spolupracoval s dalším skvělým autorem světové literatury – Brianem Aldissem. S ním jej kromě profesionální spolupráce poutalo i dlouholeté přátelství a snaha o pozvednutí SF ve všech jejích oblastech.
V několika dílech také zamířil mimo fantastický žánr: Vendetta for the Saint (prostředí sicilské mafie), Montezuma´s Revenge a Queen Victoria´s Revenge (špionážní romány), The QEII is Missing (líčí zmizení téměř dvou tisíc osob z paluby výletního parníku uprostřed plavby).
Přestože byl Harry Harrison nejpopulárnější zejména v devadesátých letech minulého století, stále může potěšit a pobavit příznivce fantastického žánru bez ohledu na věk či jakoukoli další příslušnost.