Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Stan Lee: Osudy otce superhrdinů a krále stříbrných let šedesátých

Redakce

Redakce

28. 11. 2010

Stan Lee je jeden z nejslavnějších komiksových tvůrců. Jeden z nejvýznamnějších scénáristů. Otec mnoha slavných, dokonce nejslavnějších superhrdinů. Topzine.cz nabízí jeho příběh.

Fotografie Stana Lee z roku 2007, zdroj: Wikimedia Commons

Stanley Martin Lieber se narodil 28. prosince 1922. Dalo by se říci, že osud už od počátku věděl, co z něj bude. Jeho sestřenka se totiž provdala za ředitele vydavatelství, které později dostalo název Marvel.

A tak mladý Stanley napsal už v roce 1939 svůj první text do Captain America. Podepsal se jako Stan Lee, aby později, až vydá něco hodnotnějšího než komiks, mohl užít své skutečné jméno bez spojení s tehdy podřadným žánrem. Netušil, že právě Stan Lee bude jméno, kterým se zapíše do dějin.

Klasické vyobrazení Kapitána Ameriky Zdroj: marvel.com

Stan začal pracovat s editorem Joem Simonem a s kreslířem Jackem Kirbym na sérii Captain America. Ti ale zanedlouho opustili řady budoucího Marvelu a nechali se zlákat konkurencí v podobě vydavatelství DC, díky čemuž se v té době dvacetiletý Stan stává editorem a hlavním scénáristou.

Doba temna

Období před druhou světovou válkou je v dějinách komiksu uváděno jako Zlatá léta. Kapitán Amerika slaví úspěch a spolu s ním i Marvel. Během války ale Stanley rukuje k Signal Force. Celé tři roky dělá armádního scénáristu pro výcvikové filmy nebo píše manuály.

Po válce, na konci 40. let čelil komiks tvrdé kritice puritánské Ameriky. Stejně jako filmový průmysl, i komiksový byl v roce 1954 kvůli organizaci Comics Magazine Association of America (CMAA), která vydala takzvaný Comic-Code, svázán přísnými pravidly. Kodex zakazoval ukazovat sympatie ke zločinům a zločincům a nedůvěru k zástupcům práva a pořádku. Nebo jakýmkoliv způsobem zobrazovat nahotu.

Fantastická čtyřka Zdroj: marvel.com

Jediné, co tento kodex přinesl a dějiny komiksu to považují za přínos, byl kultovní časopis Mad. Jinak by se tyto časy daly nazvat jako doba komiksového temna.  Zatímco vydavatelství DC se už na začátku šedesátých let dokázalo osvobodit od pout, které na všechny kodex uvalil, Marvel, ještě v roce 1952 lídr trhu, silně za konkurencí zaostával.

Noví superhrdinové

V této pohnuté době se Stan Lee musel vyrovnat s drtivým úspěchem DC a jejich Justice League, což je tým hrdinů, jehož členy jsou např. Aquaman, The Flash, Wonder Woman, Superman nebo Batman. Zadal tedy navrátivšímu se Jacku Kirbymu, proslulému především skvělými obálkami, aby vytvořil nové superhrdiny.

Tak v roce 1961 spatřila světlo obchodů s comicsy Fantastic Four (Fantastická čtyřka). Tito noví bojovníci dobra měli oproti svým kolegům z DC výhodu, že nebyli úplně bez chybičky. Právě naopak, měli běžné lidské vlastnosti, touhy, city, ale i chyby a nešvary. Právě díky polidštění se stala série Fantistic Four tolik úspěšná.

Styl nedokonalých ochránců bezbranných si Stan Lee zachoval i při utváření dalších světoznámých superhrdinů. Společně s Jackem Kirbym, jehož kresby dodávaly marvelovským comicsům potemnělé kouzlo, přivedli na svět Neuvěřitelného Hulka, další adaptaci konceptu „Dr. Jekyll a Mr. Hyde“, Iron Mana, Thora a novátorské X-Meny.

Přelomový Spider-man a návrat Kapitána Ameriky

Marvel se opět dostával na čelní pozici mezi komiksovými vydavatelstvími a největší zásluhu na tom měl šéfredaktor Stan Lee. Ještě ale měla přijít dvě zlomová vydání. V roce 1962 se v Amazing Fantasy mihnul hrdina do té doby vskutku nevídaný. Chlapec, který díky nehodě získal pavoučí schopnosti a ani přesně neví, co si s nimi má počít. Je zmatený, ani hodný ani zlý, lidštější než jakýkoliv hrdina před ním.

Spider-man v akci Zdroj: marvel.com

Spider-man nabídl komiksovým fanouškům další, netušený rozměr superhrdinovy duše. Slavil s ním obrovský úspěch a nesmazatelně se zapsal do komiksové historie. Kresbou se na něm nepodílel Jack Kirby, ale Steve Ditko, čímž pavoučí muž nezískal onu ponurou auru Fantastické čtyřky. Čtenáři to ale Spider-manovi rádi odpustili.

Dalším zásadním zlomem v historii Marvelu byla odpověď Stana Lee na DC sérii Justice League. Obdobně jako konkurence, vytvořil něco, co sám nazývá Marvel Universe, propojení jednotlivých sérií. Vznikli The Avengers, další společná práce Leeho a Kirbyho.

The Avengers je skupina superhrdinů, do které patří například Ant-man, Iron Man, Hulk, Thor nebo právě Spider-man. Navíc, Lee pro ně přivedl zpět k životu jejich budoucího vůdce a miláčka celých Spojených států, samotného Kapitána Ameriku.

Stan Lee a filmy

Období nástupu nových marvelovských superhrdinů komiksoví historici označují jako období stříbrné, protože nedosáhlo rozmachu let zlatých, ale přesto se komiksový žánr výrazně obrodil. S příchodem let sedmdesátých se už Stan Lee začíná věnovat spíše vydavatelské činnosti než samotnému psaní. Z pozice šéfredaktora se přesunul na pozici ředitele a stal se mediální tváří celého Marvelu.

Od roku 1981 se staral o filmovou a televizní tvorbu svého vydavatelství. Právě proto jsme měli možnost vidět ho v tolika filmech a seriálech v malých epizodních rolích po bocích jeho hrdinů. Některým filmům dělal i produkci.

Pokud si myslíte, že si tento dnes již postarší muž užívá svého zaslouženého odpočinku, je tomu tak jen z části. Jistě už nepíše pět sešitů týdně jako dřív, ale přesto se letos v únoru objevila zpráva, že pracuje na dalším komiksu s názvem Super Seven, a dokonce by se v něm měl osobně objevit v hlavní roli.

Poděkování je na místě

Jeho koncept, který vnesl do komiksu šedesátých let, mu zaslouženě zaručil místo v dějinách a přinesl i několik cen. V roce 2008 mu byla udělena National Medal of Arts a o rok později Comic-con Icon Award 2009 na Scream Awards.

Bez Stanleyho Martina Liebera by byl náš svět o mnoho chudší. Nemohli bychom prožívat ony strastiplné osudy hrdinů s nadpřirozenými schopnostmi ve světě Marvel Universe. Nemohli bychom se zajít podívat do kina na Petera Parkera, Tonyho Sparka nebo rozzuřeného Hulka. Bez Stana Lee by byl komiks jiný, možná o hodně chudší.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stan Lee: Osudy otce superhrdinů a krále stříbrných let šedesátých

Hide picture