Stanou Cesty snů Jana Č. Galety a Zbyňka K. Holuba zážitkem, na který se nezapomíná?
Redakce
1. 11. 2010
Hozená kostka se zastaví na desce stolu a všem okolosedícím se naskytne pohled na čtyři černé tečky na její hraně. Hráč, který házel, se podívá na Pána jeskyně. Ten nahlédne do svých poznámek a prohlásí: „Toho skřeta jsi zabil.“ Nějak takhle vypadá hra Dračí doupě ve skutečnosti. Co když ji ale převedeme na stránky románu?
Asterion je velmi propracovaný svět, vytvořený pro účely hry Dračí doupě. Za dobu od jeho vzniku vyšla početná řada herních modulů, které hráčům a Pánům jeskyně (vedoucím hry) přibližují jeho země a říše, nejrůznější národy a rasy a spoustu dalších věcí. Bylo tedy jen otázkou času, než se někdo chopí možnosti napsat příběh právě z tohoto světa. Jan Č. Galeta a Zbyněk K. Holub nejsou první a jistě ani poslední autoři, kteří své vyprávění zasadili právě do Asterionu.
I pro nehráče
Ti, kteří nepatří mezi fanoušky Dračího doupěte nebo nikdy nedrželi v rukou žádný modul, a přesto by si román Cesty snů rádi přečetli, se naštěstí nemusí bát. Galeta s Holubem si dali tu práci a v knize je vše popsáno tak, že to pochopí i zcela nezasvěcený člověk. Přesto bych doporučil si alespoň něco málo navíc přečíst. Užitečné bude například vědět, jak se to má na Asterionu se skřety. Nenutím vás však, abyste ihned vstali a běželi si nakoupit moduly. To rozhodně ne, protože stačí jen chvilka pátrání na internetu a to nejdůležitější se dovíte.
Klasická struktura
Příběh začíná stejně jako naprostá většina zápletek Jeskyní (dobrodružství). Důležitá osoba zadá skupince hrdinů úkol, za jehož splnění je čeká nemalá odměna. Anaret a Brubs jsou pověřeni právě takovým úkolem. Jejich cílem je kouzelná Snová zahrada, respektive její strážce, který vyslal zašifrovanou zprávu o pomoc. Nebude-li totiž Zahrada zachráněna, hrozí větší potíže než jen to, že zaroste plevelem. A tak se Anaret s Brubsem, k nimž se během cesty přidá i šamanka Čakoro, vydávají zabránit hrozícímu nebezpečí. Časem však přijdou na to, že ne všechny věci jsou ve skutečnosti takové, jak se jeví na první pohled, a jejich cíl leží o značný kus dál.
Hrdinské trio zpočátku vypadá jako otřepaná klasika. Sympatický vůdce skupiny (Anaret), pohledná dívka (Čakoro), do níž se vůdce zamiluje, a svalnatý válečník, který je však tak trochu blb (Brubs). U prvních dvou postav tomu tak skutečně je, Bruns se však vyjímá. Jeho charakter a minulost jsou velmi propracované a tupý svalovec postupně začíná zastiňovat všechny kolem sebe, až se nakonec stane tím, komu čtenář nejvíce fandí.
Neposlušný zásah vyšší moci
První dvě třetiny knihy se čtou skoro samy. Příběh příjemně ubíhá a aby nebyl tak přímočarý, jsou hrdinům do cesty kladeny různé překážky, takže nejednou musí sestoupit z prošlapané stezky a vydat se do okolí zarostlého trnitými keři. To vše příběhu jen prospívá a čtenář tak nemá šanci nudit se. V poslední části však jakoby autorům docházel dech. Děj se s přibližující se cílovou rovinou stává přímějším bez vedlejších oklik a pár stran před samotným finišem je čtenáři jasné, jak vše dopadne.
Některé reálie, na které při čtení narazíte, se nedají označit za náhodné. Když se například skupina dobrodruhů chystá zatočit se skřetem, narazí na kněze, který je cvičen právě na boj s těmito nestvůrami, nebo hrozí-li jim střetnutí s hordou nemrtvých, objeví z čista jasna světlonoše. Oba dva dokonce zachrání z vězení, každého z jiného. Jak zvláštní.
V tomto případě jde totiž o tah, který používají Pánové jeskyně během hry. Družina si neví rady, tak jim do cesty připletou někoho, kdo jim pomůže danou situaci vyřešit. Ve hře to sice funguje, ale v knize to působí jako pěst na oko.
I přesto však stojí Cesty snů za přečtení. Potěší nejen příznivce her na hrdiny, ale i milovníky klasických dobrodružných fantasy románů. Jsem přesvědčen, že někoho i ponukne k tomu, aby si Dračí doupě zkusil zahrát. A minimálně jednoho recenzenta donutí, aby se zeptal svých bývalých spoluhráčů, zda někdy nemají čas.
Název originálu: Asterion: Cesty snů
Autor: Jan Č. Galeta a Zbyněk K. Holub
Obálka a ilustrace: Roman Kýbus
Vazba: brožovaná
Rozměry: 106 x 165 mm
Počet stran: 368
Vydal: Zoner Press, Brno 2010
Doporučená cena: 239 KčHodnocení: *** (60 %)