Denně lidé vytvoří miliony a miliardy stránek počítačového textu. Spousta z nich přitom použije standardní či méně standardní písma, fonty, za jejichž masové rozšíření vděčíme Stevu Jobsovi.
Steve Jobs nebyl pouze inovátorem elektronického hardwaru Zdroj: apple.com
Steve Jobs nevymyslel písmo. I počítače, které tu byly před Macem, uměly zobrazit text. To myšlenka, že by si lidé pořídili počítač domů a ještě si mohli vybírat z různých kvalitních a designově kreativních písem, ta je nová a za tu vděčíme právě Jobsovi.
Letitější čtenáři si možná vzpomenou, že staré stroje zvládaly jen univerzální znaky, všechny stejně veliké, všechny stejně vypadající. Terminály s podobným textovým rozhraním koneckonců vídáme dodnes.
S čím ale v 80. letech Jobs přišel, to bylo něco nevídaného. Vektorové fonty ve stylu TrueType pro každého. Vkusné i nevkusné, čitelné i nečitelné, znakové i normální. Hlavně s možností nastavení libovolné velikosti při zachování čitelnosti a elegantních vyhlazených hran (což umožňovaly právě vektory).
Jobs, který se mimo jiné zajímal o kaligrafii a typografii, opět zacílil přímo na zákazníka a přinesl mu nové možnosti. Ať už v dnešních textových editorech preferujete designové kreace nebo naopak prostý text, podstatné je, že si můžete vybírat.
Proto Jobsova smrt nezasáhla jen skalní fanoušky značky Apple, ale píšou o ní média a mluví lidé z celého světa. Jeden člověk může změnit svět, aniž by ho zničil válkou nebo mu vládl železnou pěstí. Někdy stačí udělat revoluci v počítačovém designu přidáním pár písem.