Stroj času H. G. Wellse vezme čtenáře do budoucnosti roku 802 701
Petra Gawlasová
15. 10. 2011
Jedno z nejznámějších děl science fiction si pohrává s myšlenkou cestování v čase. Jak bude vypadat planeta Země za tisíce let a co se stane se samotnými lidmi? Podle H. G. Wellse nás v nejbližší době nic hezkého nečeká.
Anglický spisovatel Herbert George Wells je považován za průkopníka žánru science fiction. Ve svých knihách se často zabýval myšlenkou postavení člověka na zemi i ve vesmíru a jeho zodpovědnosti za sebe samého. Mezi jeho nejznámější díla patří Ostrov doktora Moreaua, Válka světů nebo První lidé na Měsíci.
Jeden z prvních románů, které napsal, vzbudil ve čtenářích velkou vlnu vzrušení. Stroj času byl vydán v roce 1895, v době, kdy se lidé dennodenně setkávali s novými vynálezy jako telegraf či elektrifikovaná železnice, a proto se výroba stroje umožňujícího překonávat čas nezdála až tak nereálná. I dnes nás fascinují příběhy, ve kterých se lidé mohou podívat do minulosti či budoucnosti a Stroj času tak zůstává stále aktuální.
Kromě samotné myšlenky cestování časem nabízí příběh zajímavý pohled na osud samotného lidstva. Podle Wellse se člověk může vzdát naděje na utopickou, prosperující a kooperující společnost. Lidé jako takoví přestanou existovat a jejich potomci představují pouhou ozvěnu lidství.
Děj příběhu začíná představením vypravěče, prozaicky nazvaného Poutník v čase, který ukazuje přátelům svůj nejnovější vynález. Podařilo se mu sestrojit přístroj pohybující se v čase. Poté, co si vyslechne spoustu skeptických názorů, se rozhodne uskutečnit výpravu do roku 802 701.
Zde potkává poslední zbytky civilizace reprezentované na první pohled vznešenými, ale ve skutečnosti naivními a nepřizpůsobivými eloi a krutými a zároveň pracovitými morloky. Po různých peripetiích se ztrátou stroje a potyček s morloky se Poutník dostává domů, ale jeho vyprávění mu nikdo nevěří.
O osm set tisíc let později
První, co na knize překvapí, je samotný letopočet, kam se Poutník vydává. Zatímco v dnešních filmech a knihách (snad kromě Futuramy) se cestuje nanejvýš o třicet let dopředu nebo naopak do hluboké minulosti. Ve Stroji času se ale čtenář musí vyrovnat se skokem o osm set tisíc let. Velká průrva mezí naší a budoucí dobou umožňuje Wellsovi nadobro zničit soudobou společnost a zabývat se tím, kam až naši potomci došli, respektive nedošli.
Čtěte také: V knize Eifelheim se střetává středověký lid s mimozemšťany
První prozkoumání budoucnosti představuje jak pro čtenáře, tak pro vypravěče zklamání. Lidská populace, která by v té době měla překonávat rychlost světla, stavět kolonie na Marsu a sjednotit fyzikální teorie, je reprezentována skupinkou malých tvorů žijících svou vlastní utopii. I když se na první pohled jeví jako vznešené bytosti, brzo vyplouvá na povrch, že moc rozumu nepobrali a eloiové (tak se tito tvorové jmenují) připomínají jakési trpasličí hippies.
Poutník později zjišťuje, že na Zemi se vyskytuje ještě jeden druh člověka – morlokové. Morlokové se prezentují jako krutá rasa masakrující nebohé eloie. Wells ale nezůstává jenom u černobílého vykreslení obou ras.
Naopak dává čtenáři několik teorií jak tato budoucnost mohla nastat. Eloiové jsou nejspíš potomky aristokracie, která se trvale usadila na povrchu v krásném prostředí, zatímco morlokové žijící v podzemí jsou pozůstatky dělníků otročících pro ty nahoře. Kvůli nedostatku jídla se morlokové rozhodli své příbuzné požírat, a nyní si dokonce eloie chovají jako dobytek.
Na Stroji času je nejlepší, že si z něj každý může vzít to své. Wellsův příběh nabízí několik alternativ výkladu. Ani sám Poutník v čase si není jistý, proč úpadek lidstva nastal. Jedno je ale jisté, budoucnost pro člověka rozhodně není zářivá.